google27eaa3905ca3fee3.html

prirodzene-vlasyUž veľa rokov na vlasy nepoužívam žiadny čistiaci prostriedok, okrem vody – čistej studenej vody. Výhody? Vlasy sa tak nemastia, keď ich človek chemicky neodmastňuje, tiež ušetrím nejaký ten peniaz – a predovšetkým: očista čistou studenou vodou je očistou nie len telesnou, ale aj duchovnou. Čistý živel je silný a čistí aj dušu – výsledkom je uvoľnenejšie prúdenie a výrazný pocit sviežosti, bdelosti, čistoty, slobody… Delím sa s vami o svoj spôsob a skúsenosť.

Mám pomerne silné vlasy, ktoré sa v minulosti veľmi mastili a oplývali lupinami – do istej miery sa to stále deje. Odkedy nepoužívam šampóny – a to som skúšal kadejaké – je to oveľa lepšie a hlava ani po dlhšom neumývaní nesvrbí. Vlasy si teraz myjem tak raz za dva týždne a je z toho taký malý asi hodinový obrad.

  • Hlavu si najprv vyškrabkám. Umývanie vlasov mám načasované spolu so strihaním nechtov, najprv však dlhšie nechty použijem na jemné zoškrabkanie mazu z kože hlavy. Je to také rozjímanie a je mi príjemné, pozvoľna si celú hlavu pri korienkoch vlasov škrabkaním premasírovať. Maz mi ostáva za nechtami a s koncom nožničiek ho ľahko dostanem preč.
  • Teraz si vlasy dobre vyčešem drevenou kefou. Vyčesané vlasy nevyhadzujem do smetí a na smetisko medzi špinu a jedy – radšej ich pozbieram a obradne darujem ohňu či zemi. Spálim ich alebo ich odovzdám niekde v prírode.
  • Pustím studenú vodu, vlasy jednou rukou pri koreňoch sprchujem, druhou si drhnem kožu. Pozvoľna prejdem celú hlavu zo dva razy. Netrvá to dlho, možno len dve minúty, ani mi pri tom nestačí byť zima. Ak je možnosť, dobrá je dažďová voda alebo umývanie priamo na potoku. Bežne sa však myjem doma vodou z vodovodu.
  • Vlasy nechám odkvapkať, potom z nich zotriem vodu – vyžmýkam ich v smere ako rastú a v tomto smere ich aj utriem osuškou a nechám voľne doschnúť. Hotovo! Už si len ostrihať tie nechty 🙂

Osobne si vlasy spájam s tušením budúcnosti a s celistvým cítením okolia, a tiež s prúdením živy telom a dušou. Dušu vnímam ako vedenie, ako kanál, ako chránený vodivý priestor. Práve vtedy sme zdraví a oduševnelí, keď je naša duša čistá a sila a živa a dych a duch môžu našou dušou a telom voľne prúdiť. Cítim, že obradné umývanie vlasov čistým živlom, čistou studenou vodou, dokáže práve tomuto napomôcť.

Aké sú vaše skúsenosti?


Súvisiace články:


 

(Prečítané 1 162 krát, 1 dnes)
 

One Response to Umývanie vlasov bez šampónu – len vodou

  1. Zuna píše:

    Chápem, sama si už dlhšiu dobu umývam vlasy studenou alebo chladnou vodou – u mňa je to inšpirácia zo Srí Lanky, kde majú ľudia (z toho niektorí krásni mládenci;)) úžasné vlasy a bolo mi tam tiež vysvetlené, že studená voda je na to lepšia – ale nie s tým, že ŽIADNY šampón! Veru intímny vzťah by som s autorom tohto článku mať nechcela. 😉 Škoda, že nepridal fotku tých svojich vlasov, prípadne aj na porovnanie čerstvo po umytí, a potom po cca týždni-desiatich dňoch…