google27eaa3905ca3fee3.html

Keď oheň dohorí, zostane iba popol. Keď človek vyhorí, zostane iba schránka. Akoby duša niekam odišla. Sedíte na posteli, všade navôkol je ticho a vo vnútri cítite absolútne prázdno. Nič sa vám nechce, nič nemôžete spraviť. Neviete čo urobiť preto, aby vám bolo lepšie. Jedno však viete naisto. Tak, ako ste žili doteraz už viac žiť nemôžete, pretože to z vášho života spravilo rumovisko a z vašej duše vyhnanca. Syndróm vyhorenia je stav veľkej vyčerpanosti ducha aj tela…..Poznáte tiež tento pocit? Ak áno, ste na správnej adrese. Verím, že vám tieto riadky pomôžu na vašej ceste za šťastnejším a naplneným životom, za dňami plnými lásky a slnka.

Mne sa to tiež stalo. Pod pracovným stresom a neustálym tlakom na výkon a profesný rast som jednoducho vyhorela. Pamätám si to ako dnes. Jedného dňa som sa cítila taká zúfalá, že som mala pocit, že môj život už nemá zmysel. Vo svojom vnútri som cítila, že práca, ktorá ma na jednej strane uspokojovala, ma na druhej strane robila veľmi nešťastnou a ničila ma. Zrazu som vedela, že určite nemôže byť to pravé, čomu sa mám v živote venovať. Zápisky, ktoré si tu budete čítať sú mojimi spomienkami na vlastný stav vyhorenia, ktorý ma postihol pred viacerými rokmi, ale sú aj dokumentom toho, aké veci mi vlastne zachránili život. Práve preto som sa o ne s vami chcela podeliť, pretože pre mňa mali tieto kroky veľký význam a prevrátili môj starý život naruby. Možno nebudete aplikovať všetky veci, o ktorých píšem. Ale verím, že vám budú minimálne inšpiráciou a pomôžu vám na ceste vpred, na ceste spoznávania svojej duše a toho, čo by vás v tomto živote spravilo šťastnými. Napísala som z tohto obdobia aj knihu Meditácia – cesta k sebe. Je poňatá viac duchovnejšie a ezoterickejšie, pretože som to tak vnímala a navyše obsahuje aj viac ako 50 farebných kresieb – vízií z meditácií, ktoré som vtedy zažila.

Prečo vyhorenie prichádza do nášho života?

Vyhorenie nemusí vzniknúť iba z práce, ale aj z vlastného života a to je asi ešte väčší oriešok na riešenie.Skúste si však položiť otázku, prečo prišiel tento stav do vášho života? Čo vám chce povedať? Že ste to nezvládli pod tlakom stresu a náročných úloh?Alebo? …..

Pozrite sa na to inými očami. Nie je to vlastne pre vás naopak výzva? Šanca na záchranu?

Ja tento stav, ktorým som si sama prešla vnímam ako maják – maják záchrany a dnes som vďačná, že mi prišiel do cesty. Pretože slabšie signály, ktoré ma nabádali na životnú zmenu som jednoducho nevnímala. A keď som ich aj videla, šikovne som nad nimi mávla rukami a zamietla ich pod koberec. Ale keď dospejete už do stavu vyhorenia, viete, že ak niečo nespravíte so svojím životom nemáte šancu na záchranu. Váš doterajší život vás jednoducho prevalcuje a zostane z vás akurát tak mastný fľak!

Či už ste v štádiu mastného fľaku alebo ešte len cítite, že to každú chvíľu príde, sadnite si do ticha a čítajte týchto pár riadkov – a premýšľajte – nad sebou, nad životom, nad tým, prečo ste tu, či je vaším poslaním účtovať, trápiť sa pre daňové optimalizácie klientov alebo malý zisk vašej firmy. Alebo….je za tým niečo viac? A vy ste sem prišli stať sa šťastnou bytosťou…..

U mňa tvorili základ premeny tieto základné štyri veci:

  1. uvedomenie si potreby zmeny,
  2. zistenie toho, čo vlastne chcem a po čom túžim,
  3. prijatie zmeny, ktorá má prísť,
  4. neustála práca na novom živote.

Rozvinula som ich detailnejšie do 15 krokov alebo rád, ktoré mi pomohli zmeniť vyhorenie na životnú výzvu.

Rada 1 – Uvedomte si potrebu zmeny

Práve uvedomenie si potreby zmeny v mojom živote odštartovalo už spomínané vyhorenie. Prázdna a smutná duša, ktorá akoby skolabovala pod rôznymi tlakmi – v mojom prípade z pracovného okolia. Zrazu som vedela, že aj keď ma učenie, písanie a výskum ako také napĺňajú, v takejto forme nemôžu byť súčasťou môjho života. Kdesi vo vnútri som to vedela. Chvíľu som si to nechcela pripustiť. Lebo viete aké to je? Ako keby ste si pripustili porážku, že ste to jednoducho nezvládli. A to málokto dokáže.

Ja som to absolvovala iba v práci, ale ku celkovému kolapsu môže prísť aj kombináciou nárokov práce a rodinného života. Veď v práci musíte podávať obrovské výkony, neustále sa zlepšovať, dosahovať stále vyššie a vyššie položené ciele……..a doma? Musíte sa predsa starať o rodinu, zabezpečiť, aby bolo na splatenie hypotéky či nájmu, na stravu, aby sa deti dostali do školy, zo školy, navariť a milión ďalších veci…….a kde ste vy? Niekde úplne na konci, tam, kam už nik iný ani nepáchne. To, čo chce vaše srdce zrazu nie je dôležité. Prednostné je to, čo chce systém, to čo chce šéf, to čo partner a deti. Vaša duša musí vyhorieť, inak by sa zbláznila!!! Je to pre vás vlastne záchrana, hodené záchranné lano od vášho srdca, ktoré túži po tom, aby ste začali byť inak. Aby ste prestali byť otrokom systému,  a požiadaviek druhých a začali žiť životom, ktorý vás bude napĺňať a robiť šťastnými. Prestaňte klusať s davom ako kone a žite! Keby ste nevyhoreli, tak v starom nespokojnom živote možno žijete 50 rokov a stále iba frflete a ste nepokojní, no nič nerobíte preto, aby sa to zmenilo. Pretože zmena je zo začiatku nepohodlná a nechcelo by sa vám do toho. Málokto sa pustí do zmeny, kým ho nepritlačia vonkajšie okolnosti.

Niekedy je potrebné urobiť razantnejšiu zmenu, ako napríklad odísť z práce alebo opustiť partnera, pretože vás ničí, inokedy stačí aj menšia a vaša duša hneď pookreje. Napríklad sa môžete začať venovať tomu, čo ste v detstve milovali – maľovaniu alebo spevu. Dlho ste to nerobili aj keď ste v tom boli dobrí, pretože nebol čas. Ale ten čas je potrebné si nájsť, pretože duch nie je iba prácou živý. Je to ako keby ste vášmu telu denne dávali jesť iba mäso. Na raňajky samotná šunka, na obed stehno, na večeru rezeň….samotný. Vaše telo ho síce potrebuje, ale jednotvárna strava by vás mohla zabiť. Rovnako je to aj s vašou dušou. Ak sa nevenujete niečomu čo vás napĺňa, tak vašu dušu kŕmite stále tým istým – povinnosťami, stresom a vecami, ktoré vás netešia. Ako by sa to páčilo vám keby ste boli na mieste vašej duše? Asi by ste tiež začali protestovať…

Či máte spraviť radikálnu zmenu alebo postačí aj menšia musíte cítiť vy sami. Ak máte v tom zmätok, spýtajte sa svojej duše. Tá sa isto nepomýli.

 –

Rada 2 – Zistite, čo vlastne chcete a po čom túži vaša duša

Je dôležité si uvedomiť, že je rozdiel v tom, čo chce vaša duša a v tom, čo chce vaša myseľ. V tomto momente je potreba si priznať, že myseľ, ktorá je spojená s vaším egom chce úplne iné veci ako vaše duša.

Ako to bolo u mňa? Moja myseľ chcela, aby som bola perfektná. Mala som 30 rokov, bola som manželka, pracovala som v medzinárodnej spoločnosti, popri tom som učila, už v tom čase som sa chcela stať docentkou, vydala som niekoľko kníh, pracovala som ako dobrovoľníčka v združení podporujúcom deti zo znevýhodnených rodín a pod. Plán môjho nasledujúceho dňa bol niekedy A4 zapísaná úlohami, aby som všetko stihla tip – top. Lebo ak by som to nestihla, bol by to problém. Niekedy som bola tak pod stresom, že ako som sedela, tak som vzadu v hlave počula ako mi tikajú hodiny…..tik tak….tik tak….dnes podľa plánu musíš spraviť ešte 4 úlohy, pretože inak budeš v sklze. Bolo to veľmi únavné a snaha o dokonalosť ma priviedla až k vyhoreniu. Dnes je to o niečo lepšie. Docentúru som zahodila aj keď mám prácu odloženú v šuflíku a všetky splnené kritériá, vypustila som firmu, ale pridala dieťa. Úlohy zostali, ale už sú druhoradé.

Na druhej strane máme dušu. Ja verím, že práve ona vám povie, čo je vaším poslaním na tejto zemi. A verte mi, určite to nie je robiť daňového poradcu a byť vo dne i v noci prenasledovaná číslami a zmenami daňových zákonov. Ak vás takáto práca baví, je to v poriadku, ak však nie, radšej sa jej rýchlo zbavte. Zmyslom života predsa musí byť niečo ušľachtilejšie. A naše duše to vedia. Každý z nás má plán čo tu robiť, len v záchvate udalostí a povinností sme na to zabudli. Od mala je naša výchova smerovaná k tomu, aby sme sa snažili v rámci hodnotenia systému obstáť čo najlepšie. Vôbec nikoho nezaujíma čo chcete vy, alebo vaša duša. Predsa nemôžete byť spevákom, to vás neuživí. Musíte byť lekár, lebo to je skutočné povolanie. Od mala sme boli odkladaní do postieľok, separovaní od rodičov, sme odpojení od Zeme aj od seba.

Mnohí sú však v utrpení vyhorenia úplne dezorientovaní. Vedia, čo rozhodne nechcú robiť, ale nevedia čo by robiť chceli. Nič sa nebojte, bola som na tom rovnako. V istom momente som mala pocit, že nič o čo sa snažím nemá zmysel. Pretože veci, pre ktoré som sa trápila v skutočnosti neboli dôležité. Ani ja som nevedela čo so sebou. Myšlienky mi vírili hlavou, napadalo mi tisíc vecí, ale o žiadnej som nebola na 100 % rozhodnutá, že to je práve to, po čom moja duša túži a tak mi nezostalo nič iné iba s tým niečo robiť. Rozhodla som sa preto spýtať vlastnej duše. Prišla mi ako tá najpovolanejšia sa k tomu vyjadriť. Riešila som ako na to. Najlepšou cestou sa mi zdala meditácia. Možno to niekomu znie príliš nábožne, ale je to len inak nazvaný stav zotrvania v tichu, bez myšlienok a komunikácie s vlastnou dušou. Zostaňme teda pri tom, že to naozaj budeme nazývať meditovanie. Na mojej stránke www.zimestastne.sk nájdete 5 bezplatných ebookov dostupných tu. Kompletne vás prevedú prípravným procesom na meditovanie. Vďaka nim sa naučíte ako si vytvoriť vhodný priestor na meditovanie, ako si pomôcť hudbou, kameňmi či vôňou. Dočítate sa v nich ako sa naučiť vizualizovať, ako sa správne uzemniť, uvoľniť telo a techniky vypnutia mysle. Prečítajte si ich, inšpirujte sa, zoberte si z nich to, čo potrebujete. Verím, že vám pomôžu dostať sa do stavu ticha a upokojenia mysle, pretože iba tak môžete komunikovať s vlastnou dušou, ktorá vám odhalí vaše poslanie na tejto zemi.

Keď už budete dôkladne pripravení začať meditovať, alebo spájať sa s vlastnou dušou, na začiatku si pred meditovaním zaželajte, že sa chcete spojiť so svojou dušou a dozvedieť sa aké je vaše životné poslanie na tomto svete, ktoré vás bude napĺňať radosťou a šťastím.

Odpoveď môže prísť vo forme obrazu alebo nejakej indície či myšlienky. Nebuďte sklamaní ak sa vám to nepodarí hneď na prvýkrát. Chce to iba cvik a vytrvalosť. Rovnako sa vám môže stať, že odpoveď bude prichádzať na viackrát a indície budete dostávať postupne. Alebo sa vám môže stať, že budete vidieť obraz, ale vôbec si nebudete vedieť vyložiť čo znamená. Áno, aj mne sa to stávalo. Ale zrazu som meditovávala častejšie a častejšie a to porozumenie prichádzalo samo. Viac o mojej ceste si môžete prečítať v už spomínanej knihe Meditácia – cesta k sebe (dostupné tu).

Pozor, svojej duše sa nemusíte iba pýtať na to, aké je vaše životné poslanie, ale môžete skúsiť napríklad čo máte robiť, aby ste boli šťastnejší a pod. Môžete sa jej spýtať na akúkoľvek vec, ktorá vás trápi.

Ako sa spojiť s vlastnou dušou?

Ak už ste teda úplne pripravení, môžete ísť na to. Je veľmi veľa spôsobov. Mne sa páčia tieto dva:

Prvý spôsob

Pohodlne sa usaďte. Zatvorte oči, zrelaxujte sa, uvolnite si telo a vyprázdnite svoju myseľ. Dýchajte do brucha. Uzemnite sa. Zaželajte si, čo sa chcete svojej duše spýtať. Napríklad: „Aké je moje životné poslanie na tejto zemi?“ alebo: „Čo ma urobí v živote naozaj šťastným?“

Predstavte si, že sa nachádzate v krásnom zelenom lese plnom obrovských stromov. Rozhliadnite sa okolo seba. Ich lístie šumí vo vetre a slnko vám svieti do tváre. Pred vami sa objavuje lesná cestička. Vydávate sa po nej. Zrazu sa pred vami objavuje otvor a schody do vnútra do zeme. Rozhodnete sa po nich zostúpiť dolu. Všímajte si steny okolo seba, či na nich nie sú nejaké odkazy alebo ako vyzerajú schody. Keď zídete dolu je pred vami chodba s množstvom dverí. Vstúpite do chodby, idete po nej a zastavujete pri dverách, ktoré vás priťahujú. Všimnite si ako vyzerajú. Chyťte kľučku a otvorte dvere. Za dverami je odpoveď na vašu otázku. Otvárate dvere a zotrvávate v miestnosti. Nasávate odkaz. Po čase sa vráťte chodbou späť ku schodisku a vyjdite schodmi hore.

Druhý spôsob

Pohodlne sa usaďte. Zatvorte oči, zrelaxujte sa, uvolnite si telo a vyprázdnite svoju myseľ. Dýchajte do brucha. Uzemnite sa. Zaželajte si, čo sa chcete svojej duše spýtať. Napríklad: „Aké je moje životné poslanie na tejto zemi?“ alebo: „Čo ma urobí v živote naozaj šťastným?“

Srdce vo vašej hrudi nádherne žiari. Predstavte si, že sa nachádzate v jeho strede. Všimnite si ako to tam vyzerá, či na stenách vidíte nejaké odkazy. Prechádzate jeho rôznymi komnatami a priestormi až v jeho samotnom strede je jedna maličká miestnosť. Otvoríte dvere, je tam tma. Zažnite svetlo. Vnútri je stôl. Za stolom sedí osoba. Nevidíte jej do tváre. Má na sebe fialový habit a kapucňu. Je to vaša duša. Sadnite si oproti nej a spýtajte sa jej na všetko, čo vás trápi. Dá vám odpoveď.

Keď váš rozhovor s dušou skončí. Rozlúčte sa s ňou. Zhasnite svetlo a zavrite dvere. Odíďte zo srdca von.

Tak čo, podarilo sa vám získať nejaké indície či odpoveď?

Ak odpoveď neprichádza alebo vidíte iba nejaké obrazy či dostanete inú indíciu, môžete stretnutie s dušou zase opakovať. Môžete to opakovať aj každý týždeň. Len pozor! Nebuďte tým posadnutí, netlačte! Odpoveď príde, keď bude na to správny čas a vy budete pripravení. Uvidíte, odpoveď a jej pochopenie prídu samé.

……….Ešte zostáva ďalších 13 rád, ale to by bol tento článok naozaj príliš dlhý 🙂

Ak Cítite, že je tento text určený aj pre vás, že by vám mohol pomôcť prekonať ťažké obdobie a dni hľadania seba samého, prečítajte si môj nový ebook Vyhoreli ste? 15 rád, ktoré premenia vaše vyhorenie na životnú výzvu a zmenia váš život! Je dostupný na mojom blogu Žime šťastne tu.

Monika Sobeková

Autorka blogu Žime šťastne!


Súvisiace články:


 

(Prečítané 891 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.