google27eaa3905ca3fee3.html

Súfijský mystik Bajazid byl všemi znám jako nesmírně šťastný člověk. Nikdo ho nikdy neviděl nešťastného. Za všech okolností byl vždy šťastný. I když to pokaždé nebylo snadné. I když několik dní nejedl, zůstával stále šťastný. Byl šťastný, přestože neměl oděv, a musel někdy spát pod širým nebem. JEHO ŠTĚSTÍ NIKDY NIC NENARUŠILO. NEBYLO NIKDY NIČÍM PODMÍNĚNO.

Kdosi se ho jednou zeptal:
„Bajazide v čem spočívá tajemství tvého štěstí“?
A Bajazid odpověděl:
„Nemám žádné tajemství. Je to prosté. Když ráno otevřu oči, bůh mi nabídne dvě možnosti. Řekne: ‚Bajazide, chceš být šťastný nebo nešťastný?‘ A já odpovím: ‚Bože, chci být šťastný‘. Rozhodnu se, že budu šťastný a jsem šťastný. Je to jednoduchá volba. Není to žádné tajemství.“

ZKUSTE SI TO! Než ráno po probuzení vstanete, zvolte si jednu možnost. Jestli se rozhodnete, že budete nešťastní, není na tom nic špatného. Je to Vaše volba. Ale pak se jí držte a buďte nešťastní, ať se děje cokoli. I kdyby jste vyhráli v loterii, buďte nešťastní, protože jste se tak rozhodli. Zanedlouho zjistíte, že pokud si zvolíte neštěstí, budete nešťastní. A totéž platí o štěstí. JESTLI SI VYBERETE ŠTĚSTÍ, BUDETE POŘÁD ŠTASTNÍ.

JAKMILE POCHOPÍTE, ŽE ZÁLEŽÍ POUZE NA VÁS, ZDALI BUDETE ŠTASTNÍ NEBO NEŠŤASTNÍ, PŘEVEZMETE POPRVÉ ŽIVOT DO SVÝCH RUKOU A STANETE SE VLASTNÍM PÁNEM. A už nikdy nebudete tvrdit, že nešťastnými vás činí ostatní. Něco takového tvrdí jen otroci.

PODSTATNÉ JE TO, CO VYCHÁZÍ ZEVNITŘ A NIKDY NE TO, CO PŘICHÁZÍ ZVENČÍ.

OSHO


OSHO – Vše je dokonalé!

Osho v tejto knihe odpovedá na rôzne otázky svojich žiakov spôsobom, ktorý prebúdza naše vedomie, pretože otriasa zažitými predstavami a stereotypným myslením. Rozoberá zenové kóany, hovorí o osvietení, o okamžiku „teraz“, o  všednosti, radosti, šialenstve a láske, o sexe a homosexualite, ale napríklad aj o vesmíre a Mesiaci. Rozpráva vtipy a bláznivé historky, hovorí nezmysly, reaguje na otázku, či je neomylný… Oshove prejavy vás prekvapia, pobavia a občas možno aj pohoršia, ale určite tiež inšpirujú.

Jeho prejav je plynulý, jeho vyjadrovanie plné pohotových, veľmi výstižných príkladov a prirovnaní. Osho bol nepochybne nesmierne inteligentný a vnímavý; o všetkom naozaj dôkladne rozmýšľal, nič nepokladal za samozrejmosť alebo hotovú vec, žiadny názor či tradíciu len tak neprebral. A bol to geniálny rečník (v skutočnosti nenapísal žiadnu knihu – všetky Osho knihy sú prepisom jeho prednášok, príhovorov a debát, ktoré boli pedantne zaznamenávané). Čítanie jeho prejavov a odpovedí na otázky svojich žiakov rozhodne prebudí a naštartuje vášho ducha aj váš intelekt; bude to zážitok, ktorý vás posunie aspoň trochu za vaše doterajšie hranice, a teda bližšie k univerzálnej podstate a pravde – bližšie k Bohu, k sebe aj k druhým.

Pôvodná cena: 10.90 EUR, Naša cena: 9.81 EUR, Zľava: 10.00 %


Súvisiace články:


 

(Prečítané 256 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.