Psychológia farieb
Príjemné dobré ráno, je čosi po siedmej a možno, že ste sa práve zobudili. Skúste sa preto obzrieť okolo seba a nechajte zapôsobiť na vaše zmysly všetky farby, ktoré vám padnú do oka. Zdá sa vám niektorá obzvlášť príjemná a iná priam odpudzujúca? Tak to má byť. Podľa toho aké farby máte radi, sa dá pokojne odhadnúť aj vaša povaha, ale to nie je všetko. Podľa toho akými farbami sa obklopujete, sa dá ovplyvniť aj vaša nálada a dokonca vedci už dokázali, že farbami sa dá aj liečiť.
Nič svetoborné, keď vezmeme do úvahy, že farba je vlastne svetlo, teda energia určitej vlnovej dĺžky, zdá sa to celkom pochopiteľné. Určite poznáte ten rozdiel v vstávaní, keď sa vám lejú do postele slnečné lúče a keď prší alebo je zamračené. A určite to nie je iba vo výške tlaku. A keby aj bolo, predstavte si, že aj výška tlaku, teda toho vášho, sa dá ovplyvniť farbami. Napríklad účinky červenej farby alebo červeného svetla váš tlak pokojne zvýšia a vy si to často ani neuvedomujete. Preto trebárs keď máte nízky tlak, mali by ste nosiť šperky z červených korálov, českého granátu alebo rubíny. Lepšie vám urobí červené ako biele víno a v byte by ste mali mať aspoň jeden červený solitér alebo kozub.
Všeobecne by som povedala, že v našich zemepisných dĺžkach venujeme veľmi málo pozornosti veciam, ktoré nás obklopujú a či chceme alebo nie, podvedome ovplyvňujú. A asi nie je jedno, či nás dráždia, alebo upokojujú. Preto by ste sa mali snažiť všetko, čo je vám nepríjemné odstrániť z vašej blízkosti, aj keby to mal byť vzácny obraz, ktorý vám zanechal pradedo. Je dokázané, že niektoré obrazy slávneho Rembrandta poškodzujú zdravie. Určite ste si vydýchli, že žiadneho nevlastníte. Neznamená to však, že ste mimo nebezpečenstva. Rovnaké účinky môže mať akýkoľvek iný obraz. Aj váš vlastný. (Nemyslela som ten v zrkadle. Hoci?)
Nič však nie je iba čierne alebo biele. Obraz, či iný umelecký predmet nachádzajúci sa okolo vás môže mať aj liečivý účinok, alebo dokonca môže prinášať šťastie. To som však už odbočila od farieb okolo nás. Všetko čo som doteraz napísala platí aj o vašom pracovnom prostredí, kde strávite zväčša viac času ako doma. Skúste prísť na optimistickú myšlienku v priestore vymaľovanom na blatovohnedo…skúste sa nadchnúť novým výrobkom, ktorý vám ponúknu na sivom letáčiku? Jednoducho to nejde, pretože farba pôsobí nielen na náš zrak, ale aj na naše svaly a na pokožku a tým aj na našu psychiku. Odborníci na liečbu farbami už zistili, že touto terapiou môžu liečiť aj slepých ľudí, čo je jednoznačným dôkazom pôsobenia vlnovej dĺžky farebnej škály a nie pocitov a vnemov. (Pri pokuse vodili do miestnosti vymaľovanej na modro slepých ľudí, ktorým ihneď po vstupe klesla telesná teplota. Potom ich zobrali do oranžovej miestnosti a telesná teplota im stúpla. Obe miestnosti boli rovnako vykúrené.) Preto počúvajte pozorne, čo ktorá farba znamená a ak sa rozhodnete pre nové kombinácie vo vašom šatníku alebo zmeníte doplnky v byte, robte to vedome, tak aby to bolo vo váš prospech. Pre začiatok pridám niekoľko rád, aby ste sa ľahšie zorientovali. Začnem červenou farbou, lebo aj pri poškodení mozgu, pri ktorom sa postupne stráca schopnosť vnímania farieb, najdlhšie odoláva vnímanie červenej farby a aj najskôr sa obnovuje.
Červená – je farbou tepla, stability a agresivity, pretože vzbudzuje svalové napätie. Ak si dáte do predsiene červený koberec s pozdĺžnymi pásmi, nezdrží sa u vás dlho ani ukecaná susedka. Okrem toho červená zjemňuje pleť a podporuje sexuálnu túžbu a chuť do jedla. Ak si myslíte, že červenou spálňou zachránite váš manželský život, omyl. Priveľa napätia škodí, preto namiesto červeného nábytku , voľte červenú bielizeň alebo nočnú košieľku, poprípade červené tienidlo lampy. Uvidíte, že to má svoje výhody. Červený obrus, môže vyriešiť nechutenstvo vašich detí. Ak máte nádchu prehrejte sa v červenom oblečení alebo v červenej posteľnej bielizni. (V prípade vírusového ochorenia treba byť v zelenom a pri vysokých teplotách v modrom.)
Biela – je neutrálna, lebo sa v nej nachádza celé farebné spektrum, pôsobí nevinne, čisto, nedráždivo, podporuje úprimnosť, ale súčasne pôsobí aj sterilne a určite nepodporuje fantáziu. Ak ste aj tak, taký neslaný-nemastný typ, vyvarujte sa bielej vo svojom okolí.
Modrá – vyjadruje súdržnosť a dôveryhodnosť, je chladná, upokojujúca, je to farba myslenia. Dá sa ňou ochladiť aj príliš slnečný alebo prekúrený byt. Bledomodrý interiér pôsobí veľmi príjemne na ľudí s horším zrakom a hudobne nadaných jedincov. Pri zlom krvnom obehu sa neodporúča dávať ju na podlahové krytiny a posteľnú bielizeň. Nie je vhodná na severné steny, do chladných bytov a v tmavých odtieňoch by mohla v kuchyni spôsobiť nechutenstvo. Modré tienidlo lampy, rozhodne nepatrí do spálne.
Čierna – je farba sily, osobnosti, smútku, depresie, elegancie a anarchie. Treba s ňou zaobchádzať veľmi opatrne. Psychotronici tvrdia, že napokon aj tých, čo ju považujú za veľmi elegantnú, raz chytí depresia, vďaka jej vlnovej dĺžke. Pre istotu ju nenoste celoživotne. A v bytovej architektúre ju využívajte ako solitér.
Zelená – je farbou mladosti a sviežosti. Na kobercoch a podlahových krytinách pôsobí močopudne, na stenách vytvára dojem chladu. Oblečenie dodáva optimistický vzhľad, najmä v hráškových odtieňoch. Pozor, pleť pri nej získava nezdravý nádych, preto treba použiť viac líčidiel. Zelená je výbornou psychoterapiou v predoperačných i pooperačných stavoch. Zelená má antiseptické účinky, ničí choroboplodné zárodky a baktérie. Je vhodná najmä na toalety, lieči črevné zápaly, upravuje stolicu a keď ju vnímame pri prechádzke v prírode, stimuluje celý organizmus. Pri ochoreniach zraku stačí, priložiť si hocijaký lístok z prírody na oči, oči nechať otvorené a cez tento zelený filter sa pozerať, desať, pätnásť minút denne. Dobré je mať v každej miestnosti aspoň jeden živý kvet.
Zelená patrí medzi najdôležitejšie liečivé farby. Pomáha unaveným očiam od čítania, sledovania TV alebo od práce s počítačom, pomáha aj proti iným žiareniam. Zvárači by mali najviac ošetrovať svoj zrak. Patria do najrizikovejšej skupiny. Časté zváranie vedie k poškodeniu očnej sietnice, ktorá je meridiálne napojená na dráhu počatia, čo môže vyvolať problémy s prostatou a neplodnosťou. Ozaj, čo tak počítačový a TV rám namaľovať na zeleno?
Hnedá – je teplá, upokojujúca (podľa odtieňa),v interiéroch bez dostatku slnečné svetla však pôsobí depresívne. Ak máte oblečené hnedé šaty, stávate sa dôveryhodným a táto farba na odevoch povzbudzuje ku komunikácii s nositeľom. Je to farba zeme, istoty, stability a preto je veľmi vhodná do interiérov. Ak sa k tomu pridá prírodný materiál je dobrá atmosféra zaručená. Priveľa hnedej však môže človeka unudiť.
Žltá – je teplá, radostná, optimistická, povzbudzuje sebavedomie nositeľa. V miestnosti vytvára falošný pocit tepla. V školách so žltými triedami sú deti veselšie, radšej sa učia. V zlatých odtieňoch pôsobí veľmi draho a honosne. Milujú ju ľudia s chorým žlčníkom. Mali by sa ňou obklopiť ľudia so vzťahom k melanchólii a depresii.
Fialová – je slávnostná, magická, podporuje rozvoj intuície, ale môže vzbudiť aj nenávisť okolia. Nenávidia ju psychicky labilní ľudia, naopak milujú ju ľudia s hlbokým vzťahom k hermetickým vedám.
Ružová – je nežná, ozdravujúca, materinská, upokojujúca, láskavá.
Oranžová – je prehrievajúca, je farbou pokory a učenia, svojmu nositeľovi získava sympatiu. Miestnostiam prepožičiava slávnostný ráz. Ak chcete vizuálne otepliť severnú stenu miestnosti, umiestnite tam dekoráciu alebo obraz s prevládajúcou oranžovou farbou.
Doprajte si hru s farbami. Už keď sa obzriete okolo seba, môžete rozmýšľať o tom, prečo máte posteľnú bielizeň práve tejto farby, čo pyžamo, aký máte obrus a či by nebolo lepšie ho vymeniť. Niečo napovedia farby stien, nábytku, aj dekorácií… S oblečením sa môžete denne (hoci aj viac razy) vyhrať tak, že ovplyvníte svoju náladu. Ak ráno nemáte najveselšie myšlienky, nepodľahnite čaru čiernej, ale naopak, zvoľte niečo pestré, veselé, aby ste nepriťahovali nešťastníkov a tým neupadali do ešte horšieho naladenia. K životu potrebujeme celú škálu farieb, preto je potrebné farby striedať. Ak pri kúpe nových vecí neomylne kráčate vždy k tej istej farbe, zistite si, s ktorým orgánom, či ochorením je spojená a pracujte na svojom zdraví. Colorterapia je veľmi príjemná liečebná metóda. Za výskum pôsobenia svetla a farieb na človeka získal vedec prof. Nils Finsen v roku 1903 Nobelovu cenu. Dokázal, že energetické vyžarovanie farieb prijímame na fyzickej, duševnej a emocionálnej úrovni. Príjemnú zábavu pri sebapoznávaní. Prvým krokom môže byť uvedomenie si farieb jedla, ktoré si denne niekoľko razy doprajeme.
—
Súvisiace články:
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Autorka je mediálny expert a je lektorkou kurzov Tvorivého písania, Žurnalistika v kocke a Komunikácie (Ty si ja a ja som ty- v každom je všetko).
Prihlásiť sa na kurz alebo nechať ohodnotiť svoje prvotiny, rozhovory, články môžete na adrese erika.vincoureková@gmail.comKategórie