Prečo je dôležitá pravá hemisféra a kvôli čomu ju treba „prebudiť“?
Zrejme máte aj vy nejaké nevyriešené problémy a nesplnené sny. Napríklad, že nemáte dosť peňazí, alebo vám celkom nefunguje zdravie, alebo máte vyčerpávajúce vzťahy s niektorými ľuďmi . S partnerom, príbuznými, známymi, susedmi, nadriadenými či s kolegami. A už naozaj chcete, aby Vás niekto zachránil z toho únavného každodenného kolotoča, a dal Vám konečne to, po čom túžite?
Dobrá správa znie: ten silný „NIEKTO“ existuje! A býva u nás. Volá sa PRAVÁ MOZGOVÁ HEMISFÉRA! Žiadna Vaša túžba, nech by bola akákoľvek trúfalá, nie je pre PRAVÚ HEMISFÉRU problémom. Magneticky k Vám priťahuje tých správnych ľudí, to správne auto, ten správny dom, tú správnu prácu, to správne množstvo peňazí…
Tak kde je „háčik“?
V ĽAVEJ HEMISFÉRE! Život je obmedzený tým, čo ĽAVÁ HEMISFÉRA považuje za logické. Ak Vaša ĽAVÁ HEMISFÉRA nepovažuje za možné mať dokonalé zdravie, alebo si nevie predstaviť, že by ste mohli vlastniť 12-izbovú vilu a stajňu s desiatimi športovými autami, nebudete to mať! To je aj príčina toho, ak vo vašom prípade vôbec neúčinkuje dnes natoľko preferovaná metóda želaní, ktoré vám má vesmír splniť. (viď kniha Pros a dostaneš! od E a J. Hicksovcov) Prečo je to tak? Pretože ste svojej ĽAVEJ HEMISFÉRE ponechali nadvládu nad hravou PRAVOU HEMISFÉROU, ktorá je naivná ako dieťa a rovnako naivne a bezstarostne by premenila na realitu všetky Vaše sny.
Pravoverný vďaka mozgu
Pochopenie princípu pravej a ľavej hemisféry prináša zaujímavé poznatky. Z vedeckého hľadiska by sa dali ,,veriaci“ rozdeliť na pravoverných, teda tých , ktorým vieru umožňuje aktívna pravá mozgová hemisféra (geneticky do vienka ,,dostali dar viery“) a na tých, ktorí veria ,,z presvedčenia“. Ľavoverní uverili v existenciu Boha (či niekoho alebo niečoho) na základe logickej argumentácie, avšak, vieru nedokážu precítiť.
Úspešný vďaka mozgu
O človeku s poruchou akceptácie emócií (so slabo fungujúcou pravou mozgovou hemisférou) sa hovorí ako o človeku – „žralokovi“ Ide o človeka neschopného emócií, charakterizuje ho chladnokrvnosť, bezcitnosť, bezohľadnosť. Život takého človeka môže byť zdanlivo v poriadku, pretože je silno extrovertne orientovaný a zväčša je úspešný, lebo baží po uznaní okolia a robí všetko pre to, aby sa navonok javil úspešným. V skutočnosti je jeho život poloprázdny, z jeho pohľadu láska = sex, práca = peniaze, pravda = manipulácia vo svoj prospech, deti = dediči. Môže počúvať klasickú hudbu, môže chodiť na výstavy, podporovať šport aj umenie, môže to pochopiť, ale nikdy neprecítiť. Títo ľudia majú zväčša úspešnú kariéru a nadbytok peňazí.
Neúspešný vďaka mozgu
Ich opakom sú ľudia introvertní, často sa zaoberajú sami sebou. analyzujú vzťahy a abstraktné myšlienky typu láska, bolesť, násilie, tolerancia, súcit … Z ich pohľadu sú láska a sex dve úplne rozdielne veci (resp. sex je vyvrcholením lásky). Umenie často považujú za mimoriadne dôležité. Úspechom pre nich bývajú osobné hodnoty a vlastná duchovná zrelosť. O mienku okolia sa príliš nezaujímajú. Radi používajú nejakú formu meditácie (bdelé snívanie, modlitba, muzikoterapia, meditácie, aromaterapia…). Môžu mať dobré schopnosti predvídať udalosti. Okolitý svet, akoby iba ,,plával“ okolo nich, nachádzajú sa kdesi v hmlistej diaľave. Aj ich život ide iba na polovičný plyn. V kariére sa mu nedarí, peňazí nemá nikdy nazvyš.
„Normálny“ človek je kombináciou oboch dobre fungujúcich hemisfér. Tvorí ho akýsi kompromis medzi dvoma spomenutými extrémnymi typmi
Škola a kreativita
Náš školský systém je založený hlavne na využívaní ľavej mozgovej hemisféry a preto je tak žalostne málo ľudí schopných žiť vyrovnaný, pokojný život, alebo tvoriť naozaj veľké diela. Škola a je jedno či základná, stredná alebo vysoká dnes doslova bráni kreativite respektíve ju povoľuje iba vo veľmi úzkych medziach. Albert Einstein o nej povedal: Je to naozaj zázrak, že sa modernému výchovnému zariadeniu nepodarilo celkom udusiť posvätnú chuť bádať zo zvedavosti. Lebo táto krehká rastlinka potrebuje povzbudzovanie a najmä slobodu, inak odumrie. Kto si myslí, že k potešeniu z pozorovania a hľadania možno niekoho priviesť nátlakom alebo zmyslom pre povinnosť, veľmi sa mýli. Dokonca si myslím, že aj dravca v plnej sile možno zbaviť žravosti, ak ho nútia žrať, oháňajúc sa bičom, keď nie je hladný.
Čím menej hudobnej, výtvarnej alebo telesnej výchovy bude na školách, tým viac žralokov a vykorenených mladých ľudí vyrastie. Tým temnejšia a krvavejšia bude farba nášho sveta.
ČO PODPORUJE ROZVOJ PRAVEJ MOZGOVEJ HEMISFÉRY?
Intuitívna kresba, intuitívny tanec, meditácia, prechádzky, pretože pri chodení v istých momentoch automaticky preberá vládu pravá mozgová hemisféra, kým ľavá udržuje rovnováhu, hra s deťmi do piatich rokov, keď necháme ich , aby určovali pravidlá a priebeh hry, akákoľvek hra, či činnosť, ktorú dokážeme precítiť, robiť s otvoreným srdcom. Dobrá kniha pôsobiaca na city. A samozrejme láska.
—
Erika Vincoureková
Pokračovanie článku – One brain – život je obmedzený tým, čo ĽAVÁ HEMISFÉRA považuje za logické
Tip na knihu:
David R. Hamilton – Mysl léčí tělo – Kniha podrobne rozoberá moc vizualizácie, viery a pozitívneho myslenia aj ich dopady na telo. Autor predstavuje revolučnú metódu kvantového liečenia, rozpráva inšpirujúce príbehy ľudí, ktorí sa sami vyliečili, a uvádza abecedný zoznam ťažkostí a konkrétne návody (vizualizácie) na ich odstránenie.
Pôvodná cena: 11.90 EUR, Naša cena: 10.71 EUR
Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.19 EUR
Ešte zopár vizuálnych hrátok s hemisférami:
Súvisiace články:
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Autorka je mediálny expert a je lektorkou kurzov Tvorivého písania, Žurnalistika v kocke a Komunikácie (Ty si ja a ja som ty- v každom je všetko).
Prihlásiť sa na kurz alebo nechať ohodnotiť svoje prvotiny, rozhovory, články môžete na adrese erika.vincoureková@gmail.comKategórie