google27eaa3905ca3fee3.html

V dnešnej dobe sa často stretávame s dvomi predstavami, respektíve spôsobmi pestovania zeleniny. Ako hovorí Ján Šlinský, tvorca systému Agrokruh, jeden je systém „ezotericko-romantický“, ktorý je síce krásnou predstavou, ale nerešpektuje fyzikálne limity a hmotnú realitu a ten druhý, „technokraticko-byrokratický“ zase nerešpektuje biologiku života. Pán Šlinský získal množstvo skúseností v klasickom poľnohospodárstve dnešnej doby a rozhodol sa vytvoriť systém pestovania zeleniny, ktorý by dokázal nahradiť obidve tieto klasické predstavy.

Po rokoch práce sa mu podaril vytvoriť unikátny spôsob pestovania zeleniny, ktorý narozdiel od nich nie je otrockou drinou ako ten takzvaný  „ezotericko-romantický“ spôsob s malou výťažnosťou na množstvo vloženej energie a zároveň odstránil nedostatky systému „technokraticko-byrokratického“ ktorý ťažkou technikou zhutňuje pôdu, pestuje plodiny monokultúrne a používa množstvo chemikálií.

Systém Agrokruh je ekologický spôsob pestovania zeleniny, kde jednotlivé polia majú tvar kruhu a sú obrábané motorizovaným ramenom upevneným v strede kruhu. Rameno sa otáča okolo kruhového poľa a opracúva riadok v tvare špirály. Nástroj obrábajúci pôdu je upevnený na reťazi a je vedený pozdĺž ramena. Reťaz sa každým jedným otočením ramena navíja na reťazové koleso upevnené v bode rotácie ramena a obvod reťazového kolesa určuje šírku obrábaného riadku. Vymeniteľný nástroj tak môže slúžiť napríklad ako rýľovačka, rotačný kyprič, sejačka či kvapková zavlažovačka. Kruhové polia sú rozmiestnené na kontakt vedľa seba a jedno pracovné rameno tak môže byť ľahko presunuté na vedľajšie pole odpojením zo stredu kruhu a jednoduchým otočením sa tak dostane do stredu susedného kruhu. Takto môže byť jedným ramenom obrábaných niekoľko polí.

Ako hovorí p. Šlinský, minimálna, ideálna a maximálna veľkosť celého systému Agrokruh sú dva hektáre. Systém je realizovaný takým spôsobom, že ho dokáže spravovať jedna osoba a dokáže zásobovať zeleninou približne 60 rodín. Aj samotné prázdne miesta medzi kruhmi nezostávajú len nevyužitým kúskom pôdy, ale stávajú sa akýmsi prirodzeným domovom hmyzu a iných živočíchov, ktoré sú na poliach pomocou, napríklad pri opeľovaní. V súčasnej dobe má p. Šlinský detailne rozvinutý aj spôsob predpestovávania priesad a experimentuje aj so stavbou skleníkov a hospodárskych budov Fullerovou konštrukciou a s použitím prírodných stavebných materiálov, ako napríklad konopa.

Zatiaľ ojedinelý projekt, ktorý by si určite zaslúžil pozornosť a hlavne podporu širokej verejnosti sa nachádza v oblasti Brnov Les v katastri obce Hrubý Šúr neďaleko Senca. Viac informácií sa môžete dozvedieť z videí sympatického a vždy veselého pána Šlinského alebo na jeho stránkach.

web projektu Agrokruh: www.agrokruh.sk  FB stránka projektu Agrokruh: www.facebook.com


Prednáška Jána Šlinského o systéme Agrokruh – TEDx Bratislava 2010

Technické detaily systému Agrokruh 1/2

Technické detaily systému Agrokruh 2/2

Prezentácia Agrokruh 


Zdroj: http://www.nezavisle.sk/


Súvisiace články:


 

(Prečítané 4 700 krát, 1 dnes)
 

One Response to Agrokruh – nový spôsob pestovania zeleniny

  1. sympatický píše:

    a múdry človek. A možno keby Banášová toľko netrepala, dozvedeli by sme aj viac. No ale úprimne – vďaka jej za to, že jeho metódy sprístupnila verejnosti a zviditeľnila ho