google27eaa3905ca3fee3.html

fortune_teller_by_McFosseyPrečo sa všade stále tak výrazne predkladá a zdôrazňuje presvedčenie, že všetko je len náhoda, za ktorou netreba nič hľadať?

Hlavne filmy – z nich úplne najviac kriminálky, ktoré inak ja osobne sledujem veľmi rada – akoby priam programovo hlásali jednotné posolstvo: nikdy neviete, či sa neocitnete v nesprávnom čase na nesprávnom mieste; hocikto sa hocikedy môže stať obeťou vraždy či iného zločinu. Alebo naopak – nevyspytateľnosť náhod sa niekedy prejaví aj ako takzvané šťastie (v angličtine dejové luck na rozdiel od pocitového happiness). Nájsť si dobrú prácu alebo dobrého partnera je predsa tiež vecou náhody – niekto proste šťastie má, a iný nie. Aj podmienky, do ktorých ste sa narodili, vaše predispozície ku zdraviu alebo k určitým chorobám… a tak ďalej, a vôbec.

Pravidelne ma fascinuje, prečo. Prečo majú ľudia túto potrebu? Prečo im tak záleží na absencii nejakých logickejších, hlbších príčin? A prečo sú mnohí inteligentní ľudia vyslovene hrdí na svoje presvedčenie, že príčiny neexistujú – hrdí na svoje presvedčenie o náhodnosti takmer všetkých dôležitých javov v živote?

Niektorí ochotne vysvetlia prečo: pretože tešiť sa zo života aj bezo zmyslu im pripadá dôstojnejšie. Akoby život s takýmto prístupom bol náročnejší výkon, a oni sú hrdí na to, že tento výkon tak dobre podávajú. „Veriaci“ si to proste zmäkčilo zľahčujú. Sú to slabšie povahy, ktoré si potrebujú vymýšľať rozprávky, aby prežili, a treba ich zhovievavo nechať, nech si veria, čomu chcú, keď im to pomáha… Tí, ktorí v žiadny zmysel neveria, sú jednoznačne silnejší a statočnejší; nehovoriac o tom, že si zvyčajne pripadajú aj inteligentnejší. Fajn, to s tou silou má svoju logiku. Ale to s tou inteligenciou… Veď ako sa môže inteligencia spájať s trvaním na nejestvujúcich – čiže nepoznaných alebo možno iba nepochopených – príčinách? Nevedie snáď práve inteligencia k potrebe poznávať a chápať? Toľko toho okolo nás už sme pochopili: elektrinu, zemskú gravitáciu, usporiadanie a pohyb vesmírnych telies, mikróby a baktérie, atómy a molekuly, vnútorné orgány vlastného tela…

Väčšina z toho tiež nie je viditeľná, presne tak ako príčiny všetkých tých zdanlivo náhodných udalostí. Obrovské množstvo vysvetlení neviditeľných príčinných súvislostí sveta, v ktorom žijeme, už dávno bežne prijímame. Tak prečo neísť ďalej? Prečo si zakladať na posvätnom kulte bezpríčinnosti? Zbavuje snáď uznanie príčiny, skrývajúcej sa za vraždou, chorobou, alebo naopak za úspešnou a šťastnou udalosťou, život krásy a čara? Pripadá niektorým ľuďom, že uznať mechanizmus veľmi presných príčin udalostí a dejov ľudských príbehov by bola svätokrádež? Čo je také cenné na presvedčení, že sériový vrah, rakovina alebo ekonomická kríza si svoje obete vyberá náhodne? Alebo na presvedčení, že proste máme smolu, ak žijeme v nejakom menej vyspelom alebo skorumpovanom štáte, a že žiadny národ si za svoje dejinné ani súčasné udalosti nijako „nemôže“?

V tejto krátkej úvahe mi ale nejde o implikácie typu „postoj obete“ a „ten, kto si na základe poznania ezoterických zákonov vie sám vytvárať svoju realitu“. V poslednej dobe ma začalo fascinovať uvedomovanie si určitých „duchovných zákonov“ nie pre ich praktické dôsledky (ktorými je vyššie uvedená možnosť lepšie dosahovať svoje ciele a „zhmotňovať“ si to, čo chceme), ale z číro „vedeckého“ nadšenia: človeka predsa odjakživa fascinovalo a muselo fascinovať, keď urobil nejaký objav. Takto sme boli „stvorení“. Takíto proste sme. Máme v sebe zjavne zakódovanú túžbu poznávať a chápať. Nenásytná zvedavosť nás núti zisťovať, odhaľovať, vytvárať, vymýšľať, vyrábať.

Je úžasné podvoliť sa tejto túžbe, tomuto pudu. Nechať sa viesť tým zvláštnym, vnútorným kompasom, ktorý viedol a vedie všetkých veľkých vedcov a objaviteľov, a ktorý v sebe iste má vrodený každý jeden človek, za poznaním a poznávaním – bez ohľadu na to, že to možno prevráti hore nohami náš doterajší pohľad na svet a pocit zo života. Začať vnímať a chápať niečo, čo sme doteraz nevnímali a nechápali. Z nejakej (zatiaľ) záhadnej príčiny v nás tento pud proste je. A z ďalšej záhadnej príčiny nás jeho nasledovanie napĺňa slasťou (ktorú mystici nazývajú extázou alebo osvietením).

Nejde o to dokazovať si, že život si vieme užívať a vážiť, aj keď nemá žiadny zmysel a/alebo je v ňom všetko slepo náhodné – prípadne naopak, že nachádzame silu žiť, lebo objavíme zmysel niečoho strašne ťažkého a bolestného, alebo začneme veriť vo „vyššie súvislosti“ všetkého.

Ide o poznávanie a objavovanie, o hľadanie a nachádzanie… V tom, čo pokladáme za našu hmotnú, hmatateľnú, bytostnú realitu, je zakódovaných nesmierne veľa dát, informácií a spôsobov, akými sú poprepájané. A vždy, keď niektoré z nich odhalíme a pochopíme, ako fungujú, začneme mať omnoho viac možností. A áno, iste, určité veci potom začnú dávať zmysel – bez ohľadu na to, či oň stojíme, alebo nie. (Tak ako keď mnohé veci začali dávať zmysel trebárs objavením baktérií alebo elektromagnetickej energie.) Obeť násilného činu, vážne ochorenie, šťastná láska alebo situácia v určitom štáte sa potom môžu začať javiť trochu inak… naše vlastné životné príbehy, naše postavenie aj postavenie ostatných v našich životoch sa potom možno začne javiť trochu inak. (Tak ako keď sa napríklad zistilo, že neobieha Slnko okolo Zeme, ale Zem okolo Slnka.) A takéto a podobné zmeny pohľadu, poznania a pochopenia proste nezastavíme. A to je na tom to geniálne – a možno nezmyselné. 🙂


Tip na knihu:

Pam Grout – Důkazy duchovních zákonů – Opravdu všechno sami ovlivňujete! – Dnes už každý iste počul alebo čítal niečo o tom, že naše myšlienky ovplyvňujú fyzickú realitu a že náš život sa riadi „duchovnými zákonmi“. Má to však jeden háčik: v skutočnosti tomu neveríme. Alebo aspoň nie celkom. Táto PREVRATNÁ kniha ponúka jedinečnú možnosť získať VLASTNÉ DÔKAZY, že tieto energetické zákony fungujú absolútne spoľahlivo, rovnako ako fyzikálne zákony. Prináša návod na 9 nenáročných a rýchlych POKUSOV, ktoré dokazujú, že realita je tvárna, že vedomie víťazí nad hmotou a myseľ udáva smer nášmu životu. Autorka okrem toho popisuje, ako náš svet naozaj funguje a ako sa o tom presvedčiť na vlastnej koži, veľmi vtipným, provokatívnym a sviežim spôsobom. Ak by vás jej kniha predsa len nepresvedčila (čo je ale prakticky nemožné), prinajmenšom vás môže pobaviť a poučiť. Presvedčte sa na základe tejto knihy sami, že je to tak: naozaj všetko ovplyvňujeme a svoje životy si sami vytvárame – svojimi myšlienkami, zámermi, presvedčeniami a tým, na čo upriamime svoju pozornosť!

Pôvodná cena: 8.60 EUR, Naša cena: 6.45 EUR, Zľava: 25.00 %, Ušetríte: 2.15 EUR


Súvisiace články:


orion-nebula-11107_640


 

(Prečítané 857 krát, 1 dnes)
 

2 Responses to Veríte na náhody, alebo radšej hľadáte súvislosti?

  1. Maja píše:

    tolkokrat pouzite slovo „proste“ v jednom clanku som uz dlho nevidela. okrem toho, nie je to prave najstastnejsia volba.
    stupnovanie slova „logicke“ sa mi nezda logicke. bud nieco logicke je, alebo nie je.
    k obsahu: nemam pocit, ze sa vsade predklada presvedcenie, ze vsetko je len nahoda….ale asi sa pohybujem v inych kruhoch.

  2. Toroo píše:

    Ak nájdem dobrú prácu alebo partnera, ten diel náhody by som u každého prípadu videl rozdielny. U práca skôr záleží na vás samotných, u partnera podľa mne hrá značnú časť veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť.