google27eaa3905ca3fee3.html

Maok a jeho hudba z iných sfér

Je jasné, že hudobníka Maoka nemusím našim čitateľom nijak zvlášť predstavovať, hoci nie je veľmi známy z tradičných médií. Martin „Maok“ Tesák je skvelý inštrumentalista, spevák a skladateľ, ktorého jedinečný štýl je v snivých až mysticky ladených skladbách ľahko rozpoznateľný aj bez toho, aby ste konkrétnu skladbu poznali. Originálny rukopis dopĺňa na koncertoch výborná improvizácia a tak sa niet čo čudovať, že ľudí tak nadchýna a že je pravidelne prizývaný aj k tvorbe pre divadlo a film (napr. film Bathory).

Dokonale nás o tom presvedčil na nedávnom vystúpení v Bratislave (17.2.2013). Eugenika.TV Vám prináša celý tento koncert, ba môžme povedať meditáciu, ktorý odznel pri príležitosti oslavy Tibetského Nového roku LOSAR. Do celkovej kompozície tejto viac ako trištvrte hodinovej hudobnej lahôdky sú plynulo včlenené skladby – Zo sĺz a slnka dúhové kvety rastú (30:01 min) a tradičná maokovská A ja taká čárna (38:25 min; tu si ja ako rodený východniar neodpustím noticku, že v tejto skladbe sa správne spieva – Naj še mi vystúpi šéj-háj z dráhy parádnica, nie ako spieva Maok – z rady parádnica, čo samozrejme nedáva význam. Dráha tu znamená cesta a teda, nech mi ustúpi z cesty, nech mi uhne, akákoľvek parádnica – bo ja som taká čárna jak čárna čarnica 🙂 )

Ešte jedna poznámka a už vás nechám sledovať a hlavne počúvať tento koncert: pre mňa ako kameramana a strihača to bola celkom fuška, keďže svetlo v miestnosti bolo extra intímne a sporé. Chcel som samozrejme zachovať atmosféru a aj prispieť k celkovému dojmu strihovými kolážami. Nakoľko sa mi to podarilo posúďte sami:Maok – Hudba z iných sférA ešte zopár záberov:

Maok Maokovič krát tri

Multiinštrumentalista Maok

Hudba z iných sfér – na priečnej flaute


Súvisiace články:


 

(Prečítané 2 114 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.