google27eaa3905ca3fee3.html

Historia est Magistra Vitae, história je učiteľka života. Tento nápis nám svietil na strednej škole v učebni dejepisu a pod ním nám naši ctení učitelia prednášali okrem iného aj o našich osvietencoch, dejateľoch a samozrejme o dvoch úžasných vierozvestcoch Cyrilovi a Metodovi.

Ja som to zažíval uprostred deväťdesiatych rokov, teda v časoch čerstvo po vyhlásení samostatného Slovenska a oní solúnski bratia boli vtedy jedným z dôležitých argumentov k uznaniu vlastnej svojbytnosti. Máme ich dokonca zakotvených v Preambule Ústavy SR: My, národ slovenský, pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy… . Deň 5. júl je štátnym sviatkom príchodu (t.r. 1150te výročie) týchto dvoch „svätcov“.

Áno, vedome dávam slovo svätcov do úvodzoviek, pretože ak sa máme z histórie niečo naučiť, tak by sme si ju nemali účelovo prifarbovať. Títo dvaja páni boli určite skvelí lingvisti, ale zaiste nie svätci a pre pôvodné obyvateľstvo, ktoré necítilo potrebu náboženskej konvertácie, boli títo dvaja misionári doslova prekliatím.

Viac už o tom povie známy slovenský hudobník a šíriteľ pôvodného rodného duchovna Žiarislav, ktorý svoje názory neprezentuje iba ako vlastné videnie dejín, ale vychádza priamo z publikácii Slovenskej akadémie vied o tomto období života našich predkov. Verím, že vás jeho plamenné slová zaujmú, nech už máte akýkoľvek názor na históriu a verím, že uznáte, že takýto rozhovor patrí na stránky nášho blogu, ktorý sa zaoberá predovšetkým duchovnom a to zo všetkým čo k tomu patrí. Príjemné sledovanie prajem:

Žiarislav – Neúcta k duchovnu predkovSúvisiace články:


Táto kniha práve vyšla vo vydavateľstve Eugenika:

Peter Weleslaw Kuzmišín – Bohovia starých Slovanov318-bohovia-starych-slovanov_1442578040_medium

Jedinečné dielo! Slovami autora:
Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké  mýty: grécke, rímske… poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách. A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou. Nájdete tu staré, takmer zabudnuté legendy, ako aj opisy bohov a démonov slovanského panteónu. Dozviete sa, ako asi naši predkovia svojich bohov vzývali, ako sa k nim modlili aj čo im obetovali.

Pri písaní som čerpal informácie z rôznych zdrojov. Nielen zo slovenských či českých, ale aj z poľských, a v neposlednom rade ruských a ukrajinských.“

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %

(Prečítané 1 969 krát, 1 dnes)
 

One Response to Žiarislav – Neúcta k duchovnu predkov (video)

 1. Vlado píše:

  Žiarislav,

  v mnohom mám podobný názor ako máte Vy. Je správne mať úctu k prírode nielen pre jej krásu a preto že ju stvoril Boh a nás ako jej súčasťou, ale samozrejm eaj preto že na nej závisíme.
  Súhlasím aj s tým že kresťanstvo sa nešírilo vždy len myšlienkami , ktoré hlása. Sme omylní ľudia a to sa prejaví v každom smere. Myslím ž eVám neušlo , ža sa za takéto nedokonalosti cirkvi pápež verejne ospravedlnil. Tak ako cirkev „zastrešuje“ našu vieru, tak aj Vy „zastrešujete“ tú ktorú voláte pôvodná slovanská.

  Vôbec Vás nepovažujem za horšieho človeka ako som ja. Naopak, beriem Vás ako brata, ktorý je milovaný Bohom o nič menej ako ja.( nie to nie sú keci)

  Slovo pôvodné môže zaváňat dojmom že je to pravé.. ďalej myslím že aj Vám je jasné, že principiálne sa každé prírodné náboženstvo šírilo a ako vedomosť každá iná-či už ako vedomosť vyrobiť luk, zasiať obylie..atď… teda sú to ľudké výmysli, často praktické a pekné. Hej je aj pravda to že v prírodných náboženstvách je veľa pekných myšlienok.. No určite sme nebolí ako predresťanský národ mierumilovné neviniatka čo si navzájom neubližovali… Ani indináni takí neboli či niesu. A tí sú mi naozaj veľmi blízki.

  Kresťanstvo verím prišlo priamo od Boha. Nevychádza čo žiadnych prírodných živlov (búrka, zatmenie atd), ktorými bol prírodný clovek obklopovaný a hladal ich vysvetlenie. Ale nieje tu prietor vysvetlovať teologické otázky… neočakávam že začnete od zajtra chodiť do kostola.

  Ani vo sne by ma nenapadlo že ste v dnešnej dobe cirkvou utláčaný.. Naopak cirkev je v dnešnej dobe na posmech pre svoju nemodernosť-hlavne v komerčných mediach. Naopak všade sa to hemží mnohými alternatívamy a slobodným“ myslením. Vy ste v tom videu dost tvrdý-ala mňa to neuráža. Hovoríte iba o chybách(opakujem že ich nevylučujem) a nie mnohých obetách.

  Kortézove masakre indiánov boli hrozné a neospravedlniteľné… Na druhej strane po zhliadnutí brutálnych ľudkých obiet, ktoré indiáni praktizovali vo veľkom, sa slabšia povaha tak asi zachová. Opakujem že prlievanie krvy je na hociakej starne neprípustné. Španielov dávam väčšiu vinu.

  Skúsim zhrnúť. Šíriť kresťanstvom násilim či strachom je nesprávne. Ja sa z ataké prípady ako katolík dokážem ospravedlniť aj sto krát. Ak si myslíte že nekresťanské, konkrétne prírodné náboženstvá nemali podobnú skúsenosť a nikomu neskrivili ani vlások a potrebu pokory nepotrebujú, to je Vaša vec.

  Ak vám prekáža že nejaké promile z Vaších daní skončí v cirkevnom prostredí, tak mi to odpustite. Mne je ľúto ak sa aj vďaka mojím daniam dopomáha devastovať lesy napríkald podporou lyžiarskych sredísk s bojujem s tým len tak že proste nechodím na zjazdovky..

  To je všetko.. Dík za prípadne prečítanie a všetko dobré prajem.

  Vlado