google27eaa3905ca3fee3.html

Image1

Aj tohto roku sa v Kultúrnom centre Dunaj v Bratislave oslavoval Losar – Tibetský Nový rok. Čoraz viac krajín na celom svete v tento čas prejavuje podporu tibetskej kultúre a jej duchovnému dedičstvu, aby prežila ďalej. Je potešiteľné, že aj na Slovensku vznikla táto tradícia na podporu Tibetu a možnosť  priameho kontaktu so vzácnou tibetskou kultúrou.

Pozvanie tentokrát prijal vzácny hosť, známy tibetský učenec Khenpo K. Temphel. Skutočne duchovní ľudia a to sa týka všetkých tradícií a učení z rôznych kútov sveta, majú spoločné, okrem iného, aj nadhľad, láskavosť a zmysel pre humor. Práve tak by ste márne hľadali aj u tohto tibetského učenca nejakú škrobenú „školometskosť“ či ortodoxnú suchopárnosť. Bolo pre nás priam potešením byť v prítomnosti človeka „z mäsa a kostí“, ktorý vyžaruje okrem hlbokej múdrosti aj ľudskosť, radosť zo života a dobrú náladu. Mňa celkom pobavil už samotný jeho príchod v krásnom tradičnom rúchu a s igelitovou taškou Lidl v ruke 🙂

V nasledujúcom videu si môžte dozvedieť viac o samotných oslavách tibetského nového roku Losar, ktorý sa nesie v znamení dreveného koňa. Podľa tibetského letopočtu vstupujeme do roku 2141. Khenpo nám taktiež predstavil rituál obetovania vône – Achi Sangcho a priblížil najznámejšie Buddhovo učenie „Štyri vznešené pravdy“ (už čoskoro na blogu).


Ako sa oslavuje tibetský nový rok Losar Rituál obetovania vône – Achi Sangcho


Pokračovanie prednášky:


Image7

Tibetský učenec a jeho príjemné opisy tibetskej kultúry

Image6

Image2

Rituál obetovania vône – Achi Sangcho

Image3

Oltár a rituál

Image5

Takmer plná sála v KC Dunaj (2. marec 2014)


Tip na knihy:

Tibetská kniha mŕtvych – Významné dielo tibetského buddhizmu pripravuje človeka na odchod z tohto hmotného sveta, sprevádza ho umieraním a poskytuje mu cenné rady pre prechod posmrtným medzistavom. Tento posvätný text predstavuje plán správnej životnej cesty, vedúcej ku konečnému najvyššiemu stavu a oslobodeniu od karmy.

Pôvodná cena:8.20 EUR, Naša cena: 6.56 EUR

Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.64 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 356 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.