google27eaa3905ca3fee3.html

tulku_dagpa_foto

Tulku Dakpa Rinpočhe sa narodil 25. novembra 1975 ako syn ctihodného lámu Thubten Kalzanga a Jongdu Wangmo, pri narodení dostal meno Dakpa Gjalcen. Minling Tričhen Rinpočhe ho rozpoznal ako 3. inkarnáciu tibetského majstra Gegong Rogza Sonam Palge Rinpočheho.

Od ôsmich rokov započal štúdium Dharmy, najprv vkláštore Dzogčhen v Tibete a neskôr v kláštore Mindroling v Indii. Prijal transmisie od mnohých veľkých majstrov, predovšetkým od Minling Tričen Rinpočheho, Trulšik Rinpočheho, Penor Rinpočheho, Namkhe Ňingpo Rinpočheho a Taklung Tsetrul Rinpočheho.

Od roku 1999 učí na západe a v roku 2005 založil vo Fínsku dharma centrum Dhanakosha. Okrem učenia po svete sa venuje svojmu kláštoru v Gegong, v kraji Dzačhuka v Khame, kde je držiteľom línie Longčhen Ňingthig. Tento kláštor je spojený aj so slávnym majstrom Patrul Rinpočhem a Khenpom Kunpalom.

Pekne, pekne. Síce som tu uvedený ako autor textu, ale tieto horné riadky nie sú zaiste z môjho pera, poťažmo hlavy, keďže nech robím čo robím, neviem si zapamätať meno ani jedného tibetského duchovného 🙂 . Hlava mi to dáko neberie. Možno preto, že je mi bližšia théravada ako máhajana. Napokon je to jedno, v čom som však ale doma po tých rokoch cestovania, natáčania, navštevovania rôznych duchovných centier a stretávania sa s ľuďmi rôznych tradícii je schopnosť rozpoznať, kto hovorí na úrovní teórii a kto svoje slová ozaj žije. A je to vždy veľká radosť, keď ku nám zavíta niekto skutočný, celistvý. Tým samozrejme nechcem povedať, že by sme na Slovensku takéto bytosti nemali. Máme a častokrát ich prehliadame, veď kto už je doma prorokom?! Majster z krajov vzdialených však predsa len prináša inak odeté poznanie a jeho posolstvá sa nesú na iných slovách a vetách a teda môžu zasiahnuť poslucháča veľmi prekvapivo a veľmi hlboko.

Teším sa, že som natočením tohoto materiálu prispel k šíreniu dobrej veci. Tulku Dakpa Rinpočhe sa má, teda aspoň z môjho pohľadu, najskôr za človeka až potom za budhistického mnícha. A to je podľa mňa veľká vec. Jeho videnie a chápanie učenia je jasné a pevné a humor nádherný. Ďakujem slovenskej dzogčhenovej komunite, ktorá pozýva takýchto skvelých majstrov, že som sa mohol zúčastniť  (dúfam, že meno aspoň tohoto Rinpočheho si zapamätám 😉 ). Príjemné a vedomé sledovanie prajem:

Sloboda od negatívnych emócii


Foto z prednášky:

Image49

Image6

Image9

Image5


Súvisiace články:


Tip na knihu:

Tibetská kniha mŕtvych

Významné dielo tibetského buddhizmu pripravuje človeka na odchod z tohto hmotného sveta, sprevádza ho umieraním a poskytuje mu cenné rady pre prechod posmrtným medzistavom. Tento posvätný text predstavuje plán správnej životnej cesty, vedúcej ku konečnému najvyššiemu stavu a oslobodeniu od karmy.

Pôvodná cena:8.20 EUR, Naša cena: 6.56 EUR

Zľava: 20.00%


 

(Prečítané 1 287 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.