google27eaa3905ca3fee3.html

Antioxidanty chránia bunky pred účinkami škodlivých voľných radikálov. Tak by väčšina z nás odpovedala na otázku, čo vlastne antioxidanty sú. Trochu ťažšie by to bolo s ich vymenovaním a konkrétnymi účinkami na ľudský organizmus. Antioxidanty sú témou, ktorá by nemala byť nikomu z nás ľahostajná, pretože voľné radikály sú všade navôkol a ohrozujú naše zdravie. Súhlasíte?

Voľné radikály poškodzujú ľudské bunky, čo následne spôsobuje zdravotné problémy. Sú pre ne stálou hrozbou, pretože sa nachádzajú vo vzduchu, v potravinách, v slnečnom žiarení… Sú jednoducho všade okolo nás. Ľudské bunky potrebujú ochrancov, z ktorých sú najvýznamnejšie práve antioxidanty. Našťastie, týchto pomocníkov sú desiatky, ba dokonca stovky. Medzi najznámejšie patria beta-karotén, vitamíny C a E, lykopén, luteín, selén a ďalšie.

Beta-karotén nájdete v červenom a oranžovom ovocí a zelenine

Prvým z radu významných antioxidantov je beta-karotén. Okrem posilnenia imunitného systému, a teda ochrany buniek pred voľnými radikálmi, má zásluhu na udržaní zdravého zraku, pokožky a slizníc.

Dostatok beta-karoténu môže telo ochrániť pred rakovinou i chorobami srdca. Nachádza sa v ovocí a zelenine červenej a oranžovej farby, teda v marhuliach, broskyniach, mrkve, grapefruite, slivkách, brokolici, pažítke, tekvici, špenáte a ďalších ovocných a zeleninových plodoch.

Karotenoidy luteín a lykopén. Poznáte ich?

Luteín a lykopén patria do kategórie karotenoidov, ktoré sa podobne ako beta-karotén nachádzajú v ovocí a zelenine. Luteín je obsiahnutý napríklad v špenáte, brokolici, paprike, pomarančoch, hrozne atď. Okrem toho, že patrí medzi antioxidanty, je dobrou prevenciou ochorení oka, rakoviny hrubého čreva a prsníka, cukrovky 2. typu i kardiovaskulárnych ochorení.

Zdrojom lykopénu je červené ovocie a zelenina – melón, grep, marhule, paradajky. Jeho ochranné funkcie sa dávajú do súvislosti najmä s onkologickými ochoreniami. Považuje sa za úspešného bojovníka proti rakovine prostaty, prsníka, vaječníkov, hrubého čreva a ďalších. Dostatočné dávky lykopénu môžu znižovať riziko vzniku srdcových chorôb, porúch zraku, aterosklerózy a astmy.

Selén ako dôležitý antioxidant

Aj stopový prvok selén disponuje významnými antioxidačnými účinkami. Jedným z najznámejších zdrojov selénu sú para orechy (ich konzumácia si vyžaduje striedmosť, pretože už jeden, dva orechy bohato pokryjú odporúčanú dennú dávku). Pomerne slušným obsahom sú známe aj tuniak, vajíčka, hovädzia pečienka, slnečnicové semienka, ovsené vločky a ďalšie.

Ak má telo nedostatok selénu znižuje sa obranyschopnosť organizmu najmä voči civilizačným chorobám ako rakovina a kardiovaskulárne ochorenia.

Vitamín C – jeden z najsilnejších antioxidantov

Vitamín C je najznámejším zo skupiny antioxidantov. Vo zvýšenej miere ho potrebujú  fajčiari, tehotné a dojčiace ženy, ale aj ľudia, ktorí sú po úrazoch a operáciách, pretože urýchľuje hojenie rán a posilňuje celkovú obranyschopnosť organizmu.

Hlavným zdrojom vitamínu C sú ovocie (citrusové plody, kivi, mango, papája) a zelenina (brokolica, špenát, paprika) v čerstvom stave. Telo si nedokáže tento vitamín uložiť do zásoby, preto ho treba prijímať každodenne. Nedostatok céčka sa môže prejavovať lupinami, rozštiepenými končekmi vlasov, modrinami a krvácajúcimi ďasnami.

Vitamín E pre dobrú imunitu i správne fungujúci metabolizmus

Vitamín E je schopný bojovať a podporiť vylúčenie voľných radikálov z ľudského tela. Chráni človeka aj pred rakovinovými ochoreniami a srdcovými chorobami. Celkovo posilňuje imunitný systém. Nedostatok sa môže prejaviť únavou, tráviacimi problémami i nervovými poruchami. Za najlepšie zdroje tohto vitamínu sú považované orechy, semená, rastlinné oleje a zelená listová zelenina.

*

Viac na: www.cvicte.sk

*

Novinka vydavateľstva Eugenika:

Lothar Ursinus – Orgánové hodiny – snadno a srozumitelně – Autor dôkladne, komplexne a pritom zrozumiteľne popisuje funkciu jednotlivých orgánov a ich spoluprácu v ľudskom organizme. Každý orgán sa riadi vlastným časovým harmonogramom. V určitú dennú dobu vládne v orgánových systémoch mimoriadne výrazná aktivita, ktorú neskôr vystrieda fáza pokoja. Ak na tieto skutočnosti dbáme a rešpektujeme ich, podporujeme tým svoje zdravie. Rytmus tela môžeme efektívne využívať aj v práci a súkromí, alebo pri chudnutí, podávaní liekov a podobne.

Pôvodná cena: 5.60 EUR, Naša cena: 4.48 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.12 EUR

*

Súvisiace články:

Výživou proti stresu 

Uzdravující zelené potraviny 

KONOPA SIATA, čo by sme mali vedieť o tejto liečivej rastlinke? 

Co oslabuje a potlačuje imunitu

*

(Prečítané 660 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.