google27eaa3905ca3fee3.html

Olivový olej je základom zdravého stravovania. Patrí k chutným a hlavne výživným tukom. Ľanový si poradí s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, tekvicový prospieva tráviacemu traktu, konopný zasa srdcu. A samozrejme, nesmie chýbať kokosový olej, ktorý posilní fyzické a duševné zdravie, pomôže odstrániť lupiny, ekzémy a dokonca spomalí starnutie.

Boli časy, keď kokosový olej patril k zatracovaným potravinám kvôli vysokému obsahu nasýtených tukov. Moderné vedecké štúdie, uskutočnené najmä od začiatku 21. storočia, tieto skutočnosti nepotvrdili. Ba práve naopak. Ukázali presný opak. Jednou z mnohých bola aj štúdia odborníkov z Ústavu biochémie Univerzity v Kerale z roku 2004. Vedci sa zamerali na pozitívne účinky tukov v kokosovom oleji na hladinu cholesterolu v krvi.(1) A práve tuky majú hlavnú zásluhu na množstve pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.

NASÝTENÉ tuky v kokosovom oleji sú zdravé!

Kokosový olej má vysoký obsah nasýtených tukov. To je hlavný dôvod, prečo bol dlhé roky v „nemilosti“ výskumníkov, odborníkov na výživu i bežných spotrebiteľov. Situácia sa však radikálne zmenila. Dôvod? Vedci prišli na to, že nasýtený tuk v kokosovom oleji je jedinečný, a teda má mnoho zdraviu prospešných vlastností.

Lipidy delíme podľa rozličných kritérií. Podľa pôvodu ich rozdeľujeme na rastlinné a živočíšne, podľa nasýtenosti na nasýtené a nenasýtené. Prvé z nich, teda nasýtené automaticky zaradíme medzi nezdravé a naopak, nenasýtené označíme za zdraviu prospešné. Pri kokosovom oleji uvedené tvrdenie neplatí. Hlavný dôvod vyplýva z menej známeho rozdelenia tukov.

Lipidy sa rozdeľujú aj podľa veľkosti molekúl, resp. dĺžky reťazca mastných kyselín na tuky s krátkym, dlhým a stredným reťazcom mastných kyselín. Samozrejme, veľkosť tukových molekúl výrazne ovplyvňuje metabolizmus lipidov. Zaujímavé je, že prevažná časť tukov sa skladá z dlhých tukových reťazcov. Lenže z hľadiska výživy sú vzácne práve tie so stredne dlhým reťazcom mastných kyselín (ďalej MCT – Medium Chain Triacylglycerols)(2), ktoré v potravinách len tak ľahko vo veľkom množstve nenájdeme. Samozrejme, s výnimkou kokosového oleja, ktorý je na MCT tuky (hoci sú nasýtené) naozaj veľmi bohatý. A najmä z tejto skutočnosti vychádzajú mnohé zdravotné pozitíva kokosového oleja.

Top dôvody, prečo by kokosový olej nemal chýbať v zdravom jedálničku

  • Podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému – znižuje hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krvný tlak a spevňuje cievy.
  • Priaznivo vplýva na látkovú výmenu, čiže organizmus spáli celkovo viac energie. Zásluhu na tomto pozitíve má najmä kyselina laurová, ktorá síce patrí medzi nasýtené tuky, ale v tele človeka sa ako tuk neukladá. Z tohto dôvodu sa kokosový olej odporúča ako vhodná súčasť jedálnička pre ľudí, ktorí bojujú s nadváhou, obezitou a pre tých, ktorí sa snažia žiť zdravo.
  • Prospieva tráviacej sústave – zlepšuje trávenie a zabraňuje vzniku tráviacich ťažkostí (zápcha, hnačka).
  • Posilňuje činnosť imunitného systému.
  • Má antibakteriálne a protivírusové vlastnosti. Za túto vlastnosť sú zodpovedné aj v kokosovom oleji obsiahnuté lipidy (napr. kyselina laurová, kaprylová, kaprinová).
  • Prináša úľavu pri kvasinkových infekciách, ktoré spôsobuje premnoženie baktérií Candida albicans v tráviacom a pohlavnom ústrojenstve.
  • Je vhodný na vonkajšie použitie pri oparoch, vyrážkach, lupienke,  ekzémoch i lupinách. Prospieva suchej pokožke a spomaľuje vznik vrások. Je prospešný pre suché, mastné a lámavé vlasy. Upravuje činnosť štítnej žľazy a endokrinného systému.
  • Kokosový olej obsahuje látky, ktoré pôsobia upokojujúco na psychiku.

Trápia vás lupiny? Toto je spôsob, ako sa ich zbavíte!

Pokiaľ vás sužujú lupiny vo vlasoch, kokosový olej je jednou z možností, ako sa ich zbaviť. Dva až trikrát do týždňa si votrite približne dve lyžice na pokožku ku korienkom vlasov a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Potom vlasy umyte a ošetrite bežným spôsobom.

Kokosový olej môžete jednoduchým spôsobom použiť aj pri ďalších kožných problémoch, s ktorými si neviete dať rady. A to nie je všetko. Nemusíte utrácať desiatky eur za drahé krémy proti vráskam, pretože máte k dispozícii silnú zbraň priamo z prírody. Kokosový olej určite stojí za to, aby sa stal pravidelnou súčasťou vášho jedálnička a domácej kozmetiky. Čo poviete?

Viac na: www.cvicte.sk


Pre zdravé a výživné stravovanie odporúčame túto knihu:

Gennadij P. Malachov – Zlatá pravidla stravování – Známy lekár a liečiteľ si je vedomý toho, že dnes existuje obrovské množstvo kníh o výžive. Pokúsil sa teda dať dokopy najdôležitejšie všeobecné princípy, ktorými by sme sa mali riadiť, ak chceme zdravo jesť a byť zdraví. Patrí k nim jesť v kľude a pomaly, len čerstvé a čerstvo pripravené jedlá, na ktoré máte práve chuť, a len vtedy, keď ste hladní, pričom po prvých pocitoch nasýtenia třeba s jedlom skončiť.

Pôvodná cena: 8.20 EUR | Naša cena: 7.38 EUR – Ušetríte: 0.82 EUR | Zľava: 10%


Súvisiace články:


(Prečítané 3 159 krát, 1 dnes)

Comments are closed.