google27eaa3905ca3fee3.html

Neobíďte ani túto jeseň bez šípok, pri jesenných prechádzkach zaiste narazíte na ker obsypaný červenými šípkami, ktoré nás môžu počas jesene a dlhej zimy udržať fit.

Domáci šípkový čaj? Žiaden problém! Šípky nájdete na lúkach, pastvinách, popri ceste, či  v lesoch. Tento ker sa veľmi rýchlo a jednoducho rozmnožuje. Ruža šípová je známa tak dlho, ako samotné ľudstvo.

Vedeli ste, že šípky obsahujú viac Vitamínu C ako citrón?

Chránia organizmus nielen pred vírusmi, ale pôsobia ako skvelá prevencia proti chorobám, pomáhajú budovať imunitu a chránia pred rakovinou! Počas depresívnej chladnej jesene šípky majú priaznivé účinky na dodávanie potrebnej energie, potláčajú únavu a pôsobia antidepresívne. A to nie je zďaleka všetko, čo tieto mále zázračné bobule dokážu! Spomaľujú starnutie, pozitívne účinky majú na močové cesty, pri cukrovke, podporujú činnosť pečene, chránia pred zápalmi, priaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém.

Ruža šípová

Jej dužina je bohatá na vitamín C, A, B, kyselinu nikotínovú, vitamín P, K, trieslovinu, silicu. Pozor! Čerstvá šípka má  o 75% viac vitamínu C ako vysušená!

September- Október je sezóna karmínovočervených plodov

Najideálnejší čas na zber je práve teraz. Šípky zbierame ešte pred príchodom prvých mrazov. Najbežnejší spôsob ako ich udržať je ich vysušiť. Je to na vás ako sa rozhodnete, môžete ich nakrájať, alebo môžete ich sušiť celé.

Jednoduchý recept na prípravu šípkového čaju

Čaj z čerstvých šípok:  ½ vody, 1 lyžica čerstvých šípok, varíme 8-9 minút, po odstavení počkáme pár minút a môžeme servírovať.

Zo šípok si vieme pripraviť aj džem, sirup, víno a dokonca aj med.

Viac tu: zdravie.cvicte.sk/


Tip našej redakcie na knihu:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví – Užitočná príručka. Dozviete sa v nej o liečbe kameňmi, o ochrannom štíte organizmu, o korení ako alternatívnom lieku aj o diagnostike chorôb z tváre, rúk a nôh. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečbu dotykom, aromaterapiu, liečenie hlinou…

Úryvok: Před každým jídlem rozpustíme ve sklenici vody špetku zázvoru a vypijeme 30 minut před jídlem. „Jídlo se bude lépe trávit a tělo bude vysychat,“ psala Hildegarda. V díle svaté Hiddegardy jsem našla ještě jeden zajímavý recept. Domnívala se, že zázvor působí proti nádorovým onemocněním. Ve všech svých receptech na léčení tohoto onemocnění používala zázvor. Předkládám jeden z nich. Zázvor při léčení nádorů: Vezmeme 100 g mletého zázvoru, 100 g mletých mandlí, 50 g suché měsíčku lékařského, 50 g suchého vlaštovičníku. Vše smícháme a pomeleme na prášek. Užíváme preventivně 1 lžičku třikrát denně před jídlem. Yzop lékařský – Trvalka z čeledi hluchavkovitých. Původem je ve Středomoří, dobře se jí daří i na Ukrajině. U mě na chatě už mnoho let roste velký dřevitý keř, který je každé léto obsypán množstvím aromatických květů. Když dorostou nové snítky, uřežu je, a tak během léta sklízím 2–3krát úrodu. Bylina se množí dělením trsů nebo semeny. Je mrazuvzdorný, vydrží i teplotu minus 25–30° C. Jako koření se používají mladé listy a kvetoucí vrcholky rostlin.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.08 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.52 EUR


Súvisiace články:


(Prečítané 1 949 krát, 1 dnes)

One Response to Šípky sú darom jesene. Obsahujú viac vitamínu C ako citrón

  1. Viera Gulasiova píše:

    šipkovy čaj nevariime-len zalejeme,,,