google27eaa3905ca3fee3.html
Una de gato rastlinka

Uncaria tomentosa

Jedným z najcennejších darov „prírodnej lekárne“ je rastlina Uncaria tomentosa. Táto vzácna bylina, označovaná aj ako posvätná rastlina Inkov, či kráľovná amazonských liečivých rastlín, je známa aj pod názvom Uňa de gato, čiže Mačací pazúr, alebo Vilcacora. Pomenovanie Mačací pazúr (anglicky Cat´s claw) vzniklo vďaka tŕňom, ktoré vyrastajú spod stoniek listov a ktoré umožňujú liane dostať sa čo najvyššie za svetlom. Na rozšírení názvu Vilcacora, čo v reči domorodých Indiánov znamená „posvätná rastlina“ má zásluhu najmä poľský misionár Edmund Szeliga. 

Vilcacora rastie na území celej Amazónie a existuje z nej asi 60 druhov. Z hľadiska liečivých účinkov sú kľúčové dve: Uncaria quianensis a Uncaria tomentosa. Kým Uncaria quianensis rastie v nížinách v povodí Amazonky, Uncaria Tomentosa, ktorá je z hľadiska liečivých účinkov najznámejšia a najpoužívanejšia, rastie v dažďových pralesoch Peru na horských stráňach a to prevažne vo výške 800 až 2400 metrov. Ide o drevnatú rastlinu – lianu, ktorá dosahuje výšky až 30 i viac metrov. Jej výhonky rastú pomaly, do konečnej dĺžky narastú asi za 10 rokov. K príprave liečivých prípravkov sa zbiera iba kôra, aby nedošlo k poškodeniu koreňov a zabezpečilo sa ďalšie množenie rastliny. Vláda Peru v dôsledku obrovského dopytu po tejto surovine určila termíny a množstvo zberu, aby zabránila vyčerpaniu zásob tejto cennej rastliny. (Dovolená je ťažba okolo 300 ton ročne.)

O prvopočiatkoch liečebného využívania Vilcacory existuje viacero legiend. Jedna z nich sa týka prvého človeka indiánskeho kmeňa Ashanikov – Tasunricha. Ten pri love v pralese stretol pumu a posťažoval sa jej, že ho bolí brucho. Puma zoškrabala trochu kôry z liany a kázala Tasuronchovi dať si ju pod jazyk. Ten poslúchol a bolesti brucha ustúpili. Ďalšie zviera – hlodavec kapabir mu zubami zoškrabal hrdzavý prášok z liany, Tasurincha ho rozpustil vo vode a vypil a ustúpili mu bolesti hlavy. Tapír mu zasa poradil, aby si na rany prikladal kúsky kôry z liany a opäť to pomohlo. Od zvierat sa Tasunricha dozvedel, že vo všetkých troch prípadoch pomoc pochádzala od rastliny Uňa de gato. Tak praotec Ashenikov zistil, že túto vzácnu rastlinu možno používať pri liečení rôznych zdravotných neduhov.

V modernej dobe k jedným z prvých popísaných nezvyčajných liečivých účinkov Vilcacory je prípad Dona Luisa. U tohto 80 ročného peruánskeho plantážnika lekári v 60-tych rokoch 20. storočia konštatovali posledné štádium rakoviny pľúc a ťažké reumatické ochorenia. Jeden z jeho synov sa odmietol zmieriť s osudom a o pomoc požiadal miestnu šamanku. Tá po 6 mesiacoch podávania odvaru z Vilcacory dosiahla vyliečenie a pán Luis sa v dobrej kondícii dožil 90-tich rokov.

Zvesti o úspešnom použití liečivých prípravkov z Vilcacory sa pred niekoľkými desaťročiami postupne začali dostávať z Peru do celého sveta.Veľkú zásluhu na tom má aj páter Szeliga a jeho krajania. Hoci tento poľský misionár nie je lekárom, niektorí ho označujú za jedného z najúspešnejších lekárov, či liečiteľov na svete. On totiž prípravkami z Vilcacory ale aj z iných liečivých rastlín z peruánskeho pralesa vyliečil veľké množstvo ľudí s rôznymi chorobami, vrátane zhubných nádorov i AIDS.

Vedecké výskumy a klinické štúdie potvrdili množstvo pozitívnych, či liečebných účinkov Vilcacory. Medzi nimi na prvom mieste treba uviesť pozitívny vplyv na imunitný systém. To je jedným z vysvetlení pozitívnych výsledkov získaných pri liečení rôznych infekčných ochorení. Významným je zistenie, že ide nielen o rôzne bakteriálne infekcie, ale aj o ochorenia vyvolané plesňami (napr. kandidózy), parazitmi, ale hlavne rôznymi vírusmi. Rovnako ako protiinfekčná je dôležitá aj protinádorová imunita. Aj v boji proti obávaným nádorovým  chorobám sa Vilcacora osvedčila. Zaujímavé sú aj skúsenosti s antimutagénnym účinkom Vilcacory. (Mutagenita znamená schopnosť vytvárať mutácie, ktoré môžu viesť k vzniku nádorov.) V tejto súvislosti je pozoruhodná informácia z 38. čísla časopisu Journal of Ethnopharmacy z r. 1993. Zistilo sa, že moč nefajčiarov nevykazuje mutagénnu aktivitu, pričom moč fajčiarov áno. Po aplikácii prípravku z Vilcacory mutagénna aktivita v moči fajčiarov výrazne klesla. Z tohto prakticky vyplýva, že je vhodné Vilcacoru užívať aj preventívne najmä u fajčiarov.

autor: MUDr. Štefan Košlík, CSc., z tejto stránky

Vilcacora sa odporúča hlavne pri ťažkostiach:

 • žalúdočné a dvanástorníkové vredy
 • zápalových ochoreniach čriev ako sú napr. Crohnova choroba, ulcerózna coilitída
 • časté ochorenia horných dýchacích ciest
 • astma bronchiálna
 • ochorenia srdcovo-cievneho systému
 • vysoký krvný tlak
 • kožné výsevy, svrbivosť kože, aknózna pleť
 • posilnenie imunitného systému
 • rakovinové ochorenia
 • prekyslenie organizmu

Neodporúča sa podávať:

 • tehotným a dojčiacim ženám
 • pred alebo po transplantácií kostnej drene a iných vnútorných orgánov

Vedľajšie účinky nie sú známe

Z vlastných skúseností – MUDr.Vajová Gabriela:

Počas svojej viac ako 15 ročnej práce s prírodnými prípravkami mám veľmi dobré skúsenosti u svojich pacientov aj s Vilcacorou. Odporúčam ju aj ako preventívny liek, na posilnenie imunitného systému najmä na jar a na jeseň. V kombinácii s prírodnou šťavou z Aloe vera sa moji pacienti úspešne vyhýbajú ochoreniam typickým pre tieto ročné obdobia – chrípka, angína, soplenie, tzv. alergické prejavy zo strany dýchacieho systému.

Veľmi dobré skúsenosti s Vilcacorou mám hlavne pri odstránení rôznych zdravotných ťažkostí zo strany dýchacieho ako aj tráviaceho systému. Vilcacoru aj odporúčam užívať aj pri rôznych kožných ťažkostiach. Dochádza k zlepšeniu kožných ochorení. Veľmi dobré skúsenosti mám pri podávaní Vilcacory spolu s Aloe vera šťavou a Cordycepsu pacientov, ktorí sa podrobujú onkologickej liečbe (ožarovanie, chemoterapia). Posilňujú imunitný systém, regenerujú pečeňové bunky, zlepšuje sa krvný obraz a tým jednoznačne onkologicky chorí pacienti lepšie znášajú onkologickú liečbu. Nie sú takí oslabení, unavení, zlepšuje sa chuť do jedla a pod. Vilcacoru však nie je vhodné podávať počas dní chemo a rádioterapie, jej užívanie mimo týchto dní je však veľmi vhodné. Aloe Vera a Cordyceps sa môžu podávať aj v čase terapií.

VILCACORA (UŇA DE GATO), Uncaria tomentosa

Účinky: imunostimulačný, protizápalový, depuratívny (očistný), protimutagénny (protinádorový), hypotenzívny (znižuje krvný tlak), antioxidačný, antiagregačný (proti usadzovaniu trombov a plakov v cievach.)

Indikácie: všetky druhy zápalov – hlavne artrózy a artritídy, vredové ochorenia žalúdka a dvanástorníka, ochorenia čriev, Crohnova choroba, znížená imunita a následné chronické stavy, nádorové ochorenia, zvýšený krvný tlak, na očistu cievnej steny.

Tradičné metódy úpravy amazónskych bylín.

Nálev (infúzia)

Ak predpisom na obale výrobku nie je dávkovanie určené inak, zalejeme 1 objemový diel sušenej byliny 32 objemovými dielmi vody o teplote cca. 80°C (nie vriacou). Nálev necháme 20-30 minút vylúhovať, potom scedíme. Toto obvyklé dávkovanie zodpovedá približne jednej čajovej lyžičke drogy na šálku vody. Dávkovania uvádzané na obaloch výrobkov vychádzajú z váhových, nie objemových pomerov. Pre zvýšenie účinnosti býva odporúčané drogu 5-10 min pred zaliatím navlhčiť niekoľkými kvapkami studenej vody. Nálev sa odporúča vypiť v deň prípravy, pre popíjanie v priebehu dňa je vhodné uchovávať v termoske. Je možné dochutiť včelím medom.

Odvar (dekoktum)

Ak dávkovanie nie je predpisom na obale výrobku určené inak, pridáme 1 objemový diel drogy na 32 objemových dielov vody a privedieme pozvoľna do varu. Varíme pod pokrievkou na miernom ohni 20 – 30 min. U koreňov a kôr (lýk) je odporúčané doplniť studenou vodou do pôvodného pomeru 1:32, u sušených vňatí naopak vyvarenú stratu vody nedopĺňať. Scedíme, popr. dochutíme včelím medom a vypijeme v deň prípravy.

Tinktúra

Obvykle pripravujeme tinktúru v pomere 1 objemový diel drogy so 4 objemovými dielmi alkoholu o koncentrácii 50% (je možné tiež 1 objemový diel drogy s 2 objemovými dielmi alkoholu a 2 objemovými dielmi vody). Uložíme do pohára na 14 dní a každý deň pravidelne pretrepávame. Po 14 dňoch prefiltrujeme do tmavej fľaštičky a uchovávame pri izbovej teplote. Niektoré drogy je výhodnejšie pripraviť ako tinktúru, pretože obsiahnuté aktívne látky sú rozpustené iba v alkohole, nie vo vode. Tinktúry sú tiež najvhodnejšie k následnej príprave mastí.

Zdroj: Plantas medicinales nativas en Perú, autor Q.F. Julio Palacio Vacaro

Čiastočne prevzaté z: http://clanky.ezofit.sk/2009/Mnohé menej známe, no veľmi účinné recepty, nájdete v tejto skvelej knihe:

Gennadij Malachov – Jak vyléčit 200 nejčastějších nemocí – Uznavaný ruský lekár, zameraný na metódy prírodnej liečby, predkladá známe aj menej známe recepty založené na terapii urinou, detoxikáciou organizmu alebo fytoterapiou, ktorých účinnosť bola veľakrát preverená v praxi. Okrem toho ponúka rôzne rady a doporučenia, ako sa pri tej či onej chorobe zbaviť ťažkostí. V neposlednej rade tiež využíva skúsenosti svojich čitateľov. Prvá časť knihy obsahuje teoretický výklad, v druhej nájdete jednotlivé choroby s krátkym popisom, zoznamom doporučení a liečebnými receptami, zaradenými podľa abecedy.

Pôvodná cena: 11.60 EUR, Naša cena: 9.28 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.32 EURSúvisiace články:


 

(Prečítané 13 708 krát, 1 dnes)

One Response to Mačací pazúr – posvätná rastlina Inkov

 1. Marko píše:

  Ja este dodam k tejto zazracnej rastlinke, ze uz aj na Slovensku sa da kupit ten najucinnejsi extrakt z nej, AC11, ktory ma 8 USA patentov a obsahuje ako jedina latka jedinecne zlozky v Macacom pazuri, ktore obnovuju poskodene DNA. Precitajte si o tom na energiabhip.sk