google27eaa3905ca3fee3.html

Slovo mumio doslova znamená „ochraňuje telo pred chorobou“ alebo „telo uchovávajúce“.

Keď bol môj syn celkom malý, mal len deväť mesiacov, chceli ho vziať do nemocnice. Mal neustále hnačky a často plakal od bolestí v brušku. Predstava toho malého človiečika denne pichaného a napojeného na rôzne kanyly, či ožarovaného neviem čím… ma vyhnala hľadať pre mňa schodnejšie riešenia.

V tom čase som sa stretla s Emilom Václavom Havelkom českým astrológom, bylinkárom, farmaceutom, liečiteľom, vizionárom pozvala som ho domov a požiadala o pomoc. Zbežne sa pozrel na malého, spýtal sa na dátum narodenia a povedal, aby som mu týždeň dávala dva razy na špičku noža mumio. Keby problémy neprestali ešte raz denne ďalší týždeň. A to je všetko? Spýtala som sa neveriacky. Veď lekári vraveli, že na to sa dá aj umrieť. Telo sa úplne dehydratuje a… Usmial sa a upozornil ma ešte na to, že nie je jedno, aké mumio kúpim. To pravé musí byť z Kirgizska. Má mať čiernu farbu a keď ho chvíľu podržím na dlani, začne sa topiť. Okrem toho vraj bude mať zvláštnu špecifickú vôňu. Pre seba som ju neskôr nazvala miliónročná zdravá špina.

Na druhý deň som zohnala v ruskej predajni to pravé mumio a do troch dní bol syn v poriadku. Jeho problémy sa už nevrátili. Takto som neskôr mumiom vyliečila aj dcérkine kožné problémy. Hoci pre jej radosť som ho musela volať tak ako ho nazývajú v Tibete „slzy hôr“, lebo slovo mumio v nej vyvolávalo predstavu pomletej múmie. Prečítala si totiž, že v starom Egypte sa liečilo zmesou pomletých kostí z múmie zmiešaných s včelím medom a živicou. Odvtedy, vždy keď na mňa niečo lezie (a na jeseň toho na človeka nalezie viac než dosť), alebo len tak „pre istotu“ dva tri razy do roka si dám mumiový týždeň. Choroby ma obchádzajú na sto honov.

Čo je vlastne mumio?

Prvé zmienky o mumiu sú staršie ako 3000 rokov. Z nich je jasné, že mumio sa tešilo veľkej obľube najmä v Perzii, Babylone a Egypte, ale liečili ním aj v Grécku, Ríme a v Ázii. Samotné slovo mumio, niekedy písané aj ako Mumjo, Mumijo, Mumyo, má pravdepodobne slovný preklad z gréckeho jazyka – znamená „telo uchovávajúci“. Je to názov, ktorý sa používa v západnej civilizácii. Tibeťania nazývajú Mumio „barak šun“ (Brogshaun), v preklade horský olej, Indovia „Shilajit“, a Arabský ekvivalent znie Chafiz-al-Adžsod alebo Arakul džibal – horský pot. V indických posvätných knihách – védach sa píše, že mumio bolo ako farmaceutikum používané už Sumermi. Veľa zmienok nájdeme v lekárskych spisoch ako Sušruta-Samhita,Čcaraka-samita, a v čínskej Knihe o obtiažnych problémoch. Vedomosti o mumiu a jeho aplikácii sa uchovávali v tajnosti, odovzdávali sa v rodinách vysoko postavených lekárov iba ústnym podaním z otca na syna. Známy grécky filozof a liečiteľ Aristoteles skúmal účinky mumia na ľuďoch a zaznamenal rôzne spôsoby jeho aplikácie. V jeho práci pokračoval i jeho žiak Alexander Veľký. Perzský lekár a filozof Avicenna popísal v 12. storočí mumio ako dokonalý a komplexný liečebný prostriedok, ktorý dokáže vyliečiť nielen žalúdočné vredy, ale povzbudzuje zmysly a uľahčuje dýchanie. Tieto znalosti potvrdil i perzský lekár Shirasi v knihe Pokladnica liekov. Okrem spomenutých účinkov píše o pozitívnom vplyve Mumia na nervový systém, srdce, obehový systém, tráviaci trakt a lieči ochorenia ženských orgánov. Podľa Mohammeda Tabíba, mumio rozpustené v mrkvovej šťave posilňuje a obnovuje plodnosť u žien i mužov. Detí sa dočkali aj celkom neplodné ženy. Od 17. storočia sa mumiu venovalo mnoho lekárov, liečiteľov a vedcov, o čom svedčí veľké množstvo anglických, nemeckých, francúzskych a najmä ruských spisov, štúdií a prírodovedeckých publikácií.

Fakty a teórie

Vedecký výskum mumia  začal okolo roku 1950. Najďalej pokročila Čína, potom Spojené štáty americké, bývalý  Sovietsky zväz, Irán a India. Je zaujímavé, že zatiaľ čo naši predkovia prijali existenciu a účinky mumia ako fakt a využívali jeho skvelé vlastnosti, súčasná veda sa trápi stále jedinou otázkou – ako mumio vzniká?

Teórií je veľa, niektoré sú celkom neuveriteľné. Jedna, pomerne nová teória sa pravdepodobne blíži k pravde najviac, je veľmi všeobecná: Mumio – to sú organické pozostatky fauny a flóry, ktoré sa v priebehu tisícročí premiesili a spojili s anorganickými skalnými minerálmi. Je to iba teória, aj keď všetci sa zhodujú na tom, že náleziská majú tieto spoločné vlastnosti: lokality sú vystavené dlhodobému intenzívnemu slnečnému žiareniu, nachádzajú sa v nadmorských výškach od 3500-5000 m n.m. a nie sú znečistené činnosťou človeka. Geologický vek horniny, ani jej typ nemajú vplyv na kvalitu mumia. Najkvalitnejšie mumio je z Kirgizska.

Tibeťania nazývajú Mumio „barak šun“ (Brogshaun), v preklade horský olej, Indovia „Shilajit“, a Arabský ekvivalent znie Chafiz-al-Adžsod alebo Arakul džibal – horský pot.

Aké je dobré mumio?

Očistené od prímesí má mumio čiernu farbu, na povrchu je lesklé. Konzistenciou sa podobá asfaltu. Skoro okamžite sa rozpúšťa telesným teplom. Má výrazne horkú nezameniteľnú chuť a charakteristickú zvláštnu vôňu. Veľmi ľahko sa rozpúšťa vo vode, ale v liehu sa nerozpustí. Jemný sediment musí byť po rozpustení minimálny. Z chemického hľadiska je mumio prírodná zmes organických a anorganických látok. Skladá sa z 26 stopových prvkov, 10 oxidov kovov, aminokyselín, steroidov, fosfolipidov, radu vitamínov, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych látok. Slovo mumio doslova znamená „ochraňuje telo pred chorobou“ alebo „telo uchovávajúce“. V oblastiach, kde sa rozkladala Perzská ríša je pojem mum dodnes používaný ako označenie rastu. Mumio nemá nič spoločné s múmiami (mumia vera aegyptiaca), s látkou, ktorá je zmesou prášku z múmií, konzervovanej asfaltom a živicou. Táto látka sa používala k zastaveniu krvácania.

Náleziská mumia sa nachádzajú vysoko v horách Ázie, z geografického hľadiska tvorí cez toto pohorie pás. Miestni ľudia mumio zbierajú v jaskyniach a v skalných trhlinách, v ťažko dostupných miestach vo výške 3000 m nad morom. Skupina zberačov mumia sa vydáva do hôr na niekoľkotýždňovú cestu, ktorej výsledkom je niekoľko ruksakov surového mumia. Keďže zber mumia je pre týchto ľudí jediným zdrojom príjmu, umiestnenie nálezísk mumia zatajujú a informácie o lokalitách si predávajú z otca na syna. Mumio sa vyskytuje na stenách a stropoch jaskýň alebo v trhlinách v podobe malých stalaktitov, ktoré svojim tvarom pripomínajú slzy (preto názov „Slzy hôr“).

Očistené od prímesí má mumio čiernu farbu, na povrchu je lesklé. Konzistenciou sa podobá asfaltu.

Mumio nie je svetlé – pokiaľ má mumio správnu čistotu, sú tablety vždy tmavé – v rôznych odtieňoch čiernej farby. Výnimkou je kombinácia múmia s inými zložkami (propolis, sladké drievko). Potom sú tablety hnedé.

Mumio nemá formu malých častíc – Mumio nie je nutné uzatvárať do liekových toboliek (často farebných alebo nepriehľadných) alebo ho dávať do fľaštičiek, ktoré majú zafarbené sklo či plast. Výsledkom správnej technológie očisťovania je tableta v priesvitnom pláte na vylúpnutie.

Mumio nie je tekutina – Mumio netreba stabilizovať, samo vydrží pri izbovej teplote minimálne tri roky pri nezmenených vlastnostiach. Nie je teda nutné kupovať rôzne roztoky, na vodnej alebo inej báze. Roztok v požadovanej koncentrácii si pripravíte sami v priebehu niekoľkých minút. Stačí vám čistá voda a samotné mumio. Roztok však nie je možné skladovať príliš dlho, preto si pripravte len také množstvo, ktoré dokážete v najbližších dňoch spotrebovať. Pokiaľ nie je možné presvedčiť sa o sfarbení, lesku a homogenite tabliet aspoň pohľadom, nemá zmysel za taký výrobok dávať peniaze. Mumio nie je lacné – pokiaľ sa cena pohybuje pod hranicou 0,5 € za jednu tabletku, je nutné mať sa na pozore, najmä keď známy zdroj je len jeden – vysokohorské masívy Ázie.

Zhrnutie – Mumio je iba jedno, rozhodujúca je jeho čistota, ktorej zodpovedá aj cena. Existujú aj mumiá, ktorých cena sa pohybuje vysoko nad hranicou 5€ za jednu tabletku. Jeho účinky sú však veľmi intenzívne a na slovenskom trhu ho nenájdete.

Adaptogén

Mumio je veľmi  silný adaptogén s excelentnými  vlastnosťami. Aby bolo možné látku zaradiť medzi adaptogény, musí spĺňať tieto kritériá:

 • musí byť ABSOLÚTNE netoxická a z hľadiska vplyvu na organizmus ÚPLNE neškodná na funkciu jedinca musí mať priebežný blahodárny vplyv
 • zvyšuje odolnosť a obranyschopnosť organizmu proti pôsobeniu rôznych stresových situácií fyzického, psychického či chemického charakteru
 • normalizuje telesné funkcie bez ohľadu na existujúci (aj chorobný) stav

Aj keď sa to nezdá, tieto nároky sú skutočne veľmi  vysoké. Na rozdiel od liekov, ktoré mávajú vedľajšie účinky, musia adaptogény vyvolávať blahodárny vplyv na organizmus bez jeho narušenia alebo poškodenia. Iba veľmi málo látok má adaptogénne vlastnosti a len niektoré z nich tak silné ako mumio.

V dnešnej dobe je možné kúpiť mumio vo forme tabliet alebo čípkov, ktoré sa zavádzajú do konečníku alebo do pošvy. Aj keď vlastnoručná príprava čípkov a roztoku zaberie viac času, vrelo ju odporúčame. Takto vždy viete, z akej čistej suroviny tvoríte. Výsledný efekt za to stojí. Mumio nevyvoláva žiadne toxické, ani iné vedľajšie účinky ani pri dlhodobom užívaní.

Mumio obsahuje vápnik, draslík, sodík, hliník, železo, horčík, fosfor, bór, mangán, síru, vanádium, zlato, striebro, meď, kobalt, berýlium, stroncium a vo forme prímesí tiež exotické prvky ako irídium, zirkónium, yttrium, ytterbirum, európium, skandium, telúr, gálium, gadolínium, idnium a rubídium.

Mumio netreba stabilizovať, samo vydrží pri izbovej teplote minimálne tri roky pri nezmenených vlastnostiach.

Preventívna Mumiová kúra, podľa hesla : Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.

Bolo dokázané, že ľudia, ktorí absolvujú mumiovú kúru 2-3 krát do roka, boli menej náchylní na infekčné ochorenia, než tí, ktorí mumio nebrali vôbec. Aplikáciou múmia sa znižuje náchylnosť k infekciám v oblasti krku, nosa a uší; dochádza k výraznému zníženiu rizika vzniku infekcie močových ciest.

Stimulačný účinok mumia na imunitu je založený na mnohostrannom komplexe účinkov, ktoré nešpecificky posilňujú imunitný systém ako celok.

Preventívna kúra trvá 40 dní – 3 krát 10 dní s 5 dňovými prestávkami. Ak chcete kúru zopakovať,  je potrebné dodržať prestávku 20 dní. Odporúčané dávkovanie podľa váhy človeka: 30kg – 0,5 tablety, 60kg – 1 tableta, 90kg – 1,5 tablety. V praxi to znamená, že napr. dospelý človek o hmotnosti 50-60 kg užíva 1 tabletu denne,  80-90 kg 1,5 tablety denne ráno na lačno (0,5 tablety na „každých“ 30kg). Deťom do 30 kg 0,5 tablety denne.

Základné možnosti využitia mumia:

 • spevňujúci vplyv na svalovú hmotu a telesnú stavbu (športovci, silové vytrvalostné disciplíny)
 • posilnenie telesnej a duševnej odolnosti voči stresu
 • antioxidačné účinky – spomalenie procesu starnutia,  úžasné zvýšenie mentálnych schopností
 • posilnenie imunitného systému
 • predoperačné a pooperačné – celkové posilnenie organizmu
 • prevencia pred chrípkou a prechladnutím
 • pomáha aj v prípadoch črevných ťažkostí
 • pomáha pri tvorbe kostnej drene
 • urýchľuje liečenie zlomenín
 • pomáha pri bolestiach hlavy
 • angínach
 • epilepsii
 • závratoch
 • ochrnutí lícneho nervu
 • zlepšuje činnosť srdca
 • chráni pečeň
 • pomáha pri tvorbe krvi
 • je úspešné pri liečbe chorôb vzniknutých z ožiarenia
 • môže sa podávať aj zvieratám

Zdroj: mumio.skOdporúčame túto výbornú knihu:

Gennadij Malachov – Zlatá pravidla očisty a hladovění

Kniha vysvetľuje všetko, čo treba dodržiavať pri očiste organizmu a hladovke. Pri dodržiavaní uvedených pravidiel a rád sa vyvarujete možných chýb, ktoré môžu poškodiť zdravie. Správnou a efektívnou očistou organizmu naopak vyriešite mnohé zdravotné problémy, zbavíte sa škodlivých návykov, absolvujete duševnú očistu a lepšie spoznáte sami seba.
Známy autor podrobne rozoberá priebeh očisty organizmu a procesy hladovania. Špeciálnu pozornosť venuje krízam, ktoré vznikajú v dôsledku očisty organizmu. Jeho poznatky sú podložené skúsenosťami pacientov. Zaujímavosťou je okrem telesnej aj metóda duševnej očisty. Čitatelia tu nájdu dôležité odborné informácie aj množstvo praktických postupov, návodov a receptov.

„Prakticky se potvrdilo, že mnohé příčiny neúspěchu očisty fyzického těla pomocí klyzmat, pití oleje a citronové šťávy, ale také jiných procedur mají souvislost s tím, že deformace v poli vědomí intenzivně brání tomuto procesu a snaží se překazit každou očistnou metodu. Proto než začnete s očistou fyzického těla, zabývejte se duševní očistou.“

Pôvodná cena: 11.90 EUR, Naša cena: 10.71 EUR, Zľava: 10.00 %


Súvisiace články:


 

(Prečítané 75 399 krát, 1 dnes)

7 Responses to Mumio – zázračné orientálne liečivo

 1. Anonym píše:

  Chuti to ako s prepacenim hovno :D..

 2. Anonym píše:

  precital som ze to obsahuje aj hlinik.
  Hliník – Ľahký kov spôsobujúci demenciu a Alzhaimerovu chorobu.

 3. Anonym píše:

  Chutí ako asfalt a aj tak vyzerá 🙂

 4. máš dobré chúťky keď si už ochutnal aj asfalt 😀

 5. Hrončeková píše:

  Dobry deň, prosim vas ako to mam aplikovať 16 mes. dieťati, v predajni mi povedali že to mam zriediť z vodou a par kvapiek ale neviem pomer.Ďakujem

 6. orajxxx píše:

  super,vyskušane,Tadjikistan od domacich,za kratku dobu rany na hankach cca 3 dni

 7. Uzasna stranka, uzasne recepty. Vdaka