google27eaa3905ca3fee3.html

Medzi najstaršie spôsoby tradičnej alebo ľudovej liečby patrí okrem ájurvédy (indickej tradičnej liečebnej metódy) čínska tradičná medicína. Centrum čínskej tradičnej medicíny (ČTM) v Bratislave vedie Dr. Ac. Boris Subotič. Túto metódu liečby študoval v Číne a na Srí Lanke. Okrem tradičnej metódy pulzovej diagnostiky, akupunktúry, dietológie, rôznych techník masáží a nápravy chrbtice napr: Tui-na a Šiacu a hydroterapie diagnostikuje a lieči aj pomocou moderných prístrojov a množstva vlastnoručne vyrábaných čajov, olejov, krémov a rôznych potravinových doplnkov.

Medzi klientmi, ktorým pomohol vtedy, keď ich už alopatická medicína odsúdila na smrť, sa o ňom hovorí ako o zázračnom doktorovi. Je o ňom známe, že sa nespolieha iba na svoj „Boží dar“, ale neustále študuje a snaží sa hľadať spojitosti medzi najnovšími vedeckými výsledkami a tisíce rokov starými praxou overenými postupmi. Teší sa z toho, že často sú si na počudovanie blízke. Dnes som ho vyspovedala na tému diéty, hladovka, datle a zima.

Aký je tvoj názor na diéty?

Diéty podľa odborne nevzdelaných, ale navzájom odpisujúcich novinárov a ich povrchných rád, škodia viac ako obezita. Nemôžem uveriť, že ľudia berú vážne slogany ako Schudnite s nami 12 kg, aby ste sa mohli ukázať na pláži, schudnite do večerných šiat, schudnite s ovocím, schudnite bez tuku, s bielkovinami, bez sacharidov, s vodou , bez vody, s hladovkou, s ….ako keby ľudia nepoznali základné funkcie svojho tela. Najnovší novinársky hit je odporúčanie ráno začať s ovocím a bez grepovej šťavy sa ani nepohnúť z domu. Je to nezmysel a na jeseň a v zime dokonca škodlivý! Aj keď pravidelnú stolicu by mohol možno zaistiť, ale na to sú aj menej škodlivé metódy.

Napríklad aké?

Rozvarené sušené slivky, pravidelný sex, pravidelné cvičenie špeciálnych cvikov, ale o tom sme dnes nechceli, však?

Dobre vráťme sa k diétam, ale akosi si sa rozohnil…

Zdá sa, ako keby ľudia nechceli vedieť, že sa delíme na rôzne typy, či už podľa jin a jang (rovnaké delenie existuje aj v ajurvéde podľa typu postavy), potom sa delíme podľa krvných skupín, farby pleti, temperamentu a existuje ešte veľa ďalších rozdielov, na ktoré treba pri prijímaní všeobecných rád prihliadať. Ale máme aj niečo spoločné a to je náš metabolizmus a načasovanie práce našich orgánov a s tým by sme nemali žartovať. Nepodceňujme múdrosť nášho organizmu. Je jasné, že jesť, piť a dýchať musíme, ale všetko nie je iba o chuti a vôni. Všetko, čo je okolo nášho tela, je pre naše telo cudzie. Hovoríme tomu xenobiotiká. Bez ohľadu na to, akým spôsobom ich prijmeme do tela, zjeme, vypijeme, vdýchneme, alebo to prijmeme cez kožu, telo sa s tým musí vyrovnať. Napríklad zemiak. Keď ho zjeme, telo identifikuje škrob a začne ho rozkladať enzýmom amilázou na glukózu. Je to jednoduchý cukor, ktorý náš organizmus využíva na získavanie energie. Proteíny zo zemiaka sa rozkladajú na aminokyseliny. Čo treba na udržiavanie života, to si organizmus zoberie. No a potom je tam ešte vždy aj odpad, konkrétne v zemiaku sa nachádza aj jed, solanín. Je to alkaloid, ktorý je pre ľudský organizmus nepotrebný a tiež nebezpečný, a preto ho telo prepracuje zvláštnymi enzýmami a vylúči ho von. Existujú tisíce xenobiotík takých ako solanín, ktoré prijímame s potravou do nášho organizmu, ale všetky nie sú škodlivé. A tak to je s väčšinou potravy, ktorú si doprajeme. „Dobré a zlé“ ide ruka v ruke. Všetko má rub aj líc. Pri účinnej diéte by sme museli presne vedieť, čo, kedy, o koľkej, s čím… Preto patrí diéta do rúk odborníkom.

Existujú aj potraviny, ktoré neobsahujú nič škodlivé ?

Áno, datle. Datle so svojimi flavonoidmi, alebo ríbezle so svojimi antocianmi vstupujú do interakcie s organizmom cez niektoré enzýmy a uvádzajú organizmus do rovnováhy. Samozrejme takých potravín je viac, ale ten odporúčaný grapefruit, či pomelo, alebo pomaranče medzi ne nepatria. Naopak v našom tenkom čreve, ktoré slúži ako významný policajt „dobrých a zlých látok“ nám môžu spôsobiť škody. Šťava z grepu môže svojou kyslosťou veľmi podráždiť tenké črevo a spôsobiť problémy, nehovoriac už o tom, že môže úplne zmeniť účinok liekov, ktoré mnohí ľudia musia užívať. Chcem upozorniť, že nikdy nepite ráno takéto šťavy, ak užívate lieky na epilepsiu, antihistamíny – lieky na alergiu a niektoré lieky na srdce. Okrem toho, šťava z citrusov ochladzuje organizmus, takže je vhodná na diétu v trópoch a nie u nás a ešte k tomu teraz v zime, a kvôli tomu, aby ste sa zmestili do plesových šiat, je úplne nevhodná. Len si predstavte, už hneď ráno podchladíte a podráždite svoj organizmus, zrejme tým stratíte dosť energie a môže to ísť na úkor vášho intelektu. Potom sa budete zbytočne čudovať, že ste cez deň urobili zopár nesprávnych rozhodnutí. Je naozaj zlé, ak tí, ktorí nepoznajú základy farmakodynamiky, odporúčajú druhým čo a kedy majú jesť.

Dobre, tak diéta nejakou potravinou je veľmi individuálna záležitosť, čo je dobré pre Maru, môže škodiť Kate, ale čo hladovka?

Čo sa týka chudnutia hladovaním, o tom podala ČTM svoj názor už dávno. Zdravá je iba jeden deň. Maximálne 36 hodín. Číňania vtedy pili ovocné šťavy zmiešané s hubou reishi. Samozrejme tí, ktorí túto možnosť v minulosti mali. Dobré stravovanie nie je a nikdy nebolo všeobecným privilégiom. Ak chce niekto schudnúť hladovaním, vždy sa mýli, pretože skôr, či neskôr sa prejaví tzv, jojo efekt a kilečká sa opäť vrátia a ešte k nim zväčša nejaké pribudne. Chcem sa vrátiť ku konzumácii datlí. Momentálne je u nás dostať skvelé datle, z vlastnej skúsenosti viem, aký majú účinok. Počas cestovania po Afrike som stretol beduínov a Tuarégov, ktorí ma vždy ponúkli čajom alebo kávou a aj datľami. Povedali mi, že počas dlhého putovania po púšti, alebo v chudobe stačí zjesť 7 datlí denne, piť vodu a človek môže normálne žiť a mať dostatok energie. Po návrate domov som to vyskúšal, lebo som sa medzitým dočítal, že aj Moslimovia, ktorí sa postili, jedli datle, pili vodu a boli veselí a plní energie. A keďže ničomu neverím, kým to neskúsim, šiel som do toho. slová beduínov sa potvrdili, moja váha klesala a energia ostávala. Prečo? Lebo ak zjete 7 datlí (cca 70 g), zjete 70 mg vápnika, čo je dobré pre kosti, kĺby a nervy a 600 dodatočných biochemických procesov, 35 mg fosforu, ktoré obsahujú, využije náš organizmus na mozgovú činnosť, 7 mg železa, posilnia krv, a tým aj celé telo. Nachádza sa v nich aj bór, meď, kobalt, magnézium, mangán, sodík, zinok a selén. Ešte k tomu vitamíny A, B1 a B2. Ako bonus aj florín, ktorý chráni zuby pred zubným kazom. Prírodný cukor do 88 %, tuky do 5 % a bielkoviny do 5%. Arabi trvajú na tom, aby sa zjedlo 7 datlí a dodávajú, že tento počet je dostatočný na vyčistenie nášho organizmu od jedov, ktoré sa do neho počas celého dňa dostanú. Zaujímavé je, že to isté tvrdia aj biochemici a navyše vyhlasujú, že je to vynikajúci spôsob, ako očistiť organizmus od olova.

Takže odporúčaš ako zdravú možnosť chudnutia datle. Nie je to príliš jednoduché?

Je a to je krásne. Všetko, čo pomáha pacientovi navrátiť zdravie je liečebná metóda, dnes odporúčam jesť kvalitné datle. Môže to byť zdravá forma pôstu.


Odporúčané knihy:

Barbara Temelie – Výživa podle pěti elementů – Praktické rady a odporúčania, na základe ktorých môžete prostredníctvom stravy dosiahnuť fyzickú aj psychickú rovnováhu, čo znamená mimo iné aj prevenciu proti chorobám, prípadne doplnok liečebného procesu. Autorka opisuje prejavy nerovnováhy energií jin a jang. Chce upozorniť na určité princípy a zákonitosti, ktoré majú svoje opodstatnenie. Mnohí z nás už vedia, že celý vesmír, a teda aj náš vlastný organizmus, funguje na princípe vzájomnej rovnováhy dvoch energií – jin a jang. Strava a spôsob jej úpravy výrazne vplýva na rovnováhu týchto energií v našom tele. Vaša celodenná vitalita a nálada bude závisieť od toho, čo si dáte na raňajky, alebo čím si zaťažíte organizmus počas dňa. Aj keď sa asi nedá prejsť na tento výživový systém naraz, určite každého pri čítaní napadnú aspoň drobné zmeny, ktoré by sa mohli objaviť vo vašom jedálnom lístku. A malé zmeny sú vždy základom veľkých zmien. Táto kniha vám k nim určite dopomôže. Po jej prečítaní v sebe pocítite novú silu a chuť cielene sa postarať o svoje zdravie.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.46 EUR, Zľava: 15.00 %, Ušetríte: 1.14 EUR

+

Barbara Temelie, Beatrice Trebuth – Kuchařka podle pěti elementů – Skvelá príručka pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zdravú výživu, ako aj o čínsku medicínu. V prvom rade tu nájdete množstvo receptov (vrátane pikantných ranných pokrmov a slávnej čínskej ryžovej kaše congee). Na konci každého receptu sa uvádza liečivé pôsobenie daného jedla a odporúčania v súlade s princípmi tradičnej čínskej medicíny a dietetiky, a to na základe dlhoročných skúseností z poradenskej praxe s osobami chorými aj zdravými.

Pôvodná cena: 11.55 EUR, Naša cena: 9.24 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.31 EURSúvisiace články:


(Prečítané 4 934 krát, 1 dnes)

Comments are closed.