google27eaa3905ca3fee3.html

Poznanie ajurvédy sa začína hlbokým porozumením. Život je pestrý, stále sa mení a nie je ľahké spoznať súvislosti, všetko správne vyhodnotiť a objektívne určiť vlastnosti. Najväčšia chyba je rozhodovať podľa tabuliek a snažiť sa riadiť svoj život podľa všeobecných, dogmatických návodov. Ajurvéda vychádza z konkrétnych, jedinečných poznatkov, je logická, rozumná a vedie človeka k dokonalosti.

Zdravie

Človek je považovaný za zdravého, keď jeho myseľ, zmyslové orgány a duša sú v stave dokonalej vyváženosti a navyše sa cíti šťastný. Telo nesmie zužovať nemoc. Ajurvéda kladie veľký význam na ochranu zdravia a taktiež ponúka prirodzené spôsoby liečenia nemoci. Preto sú v tomto systéme popísané rôzne procedúry a techniky vhodné pre zdravých aj chorých. Podľa pôvodnej ajurvédskej literatúry sa dá zdravie presne definovať. Starodávny autor Šušrut uvádza, že zdravý človek je taký, ktorý má vyvážené vát, pitt a kaf (tie sú zodpovedné za fungovanie rozličných orgánov v tele), agni (enzýmy zodpovedné za trávenie a metabolizmus), dhátu (tkanivo tvoriace štruktúru individuálneho tela) a maly (odpad odstraňovaný z tela) a cíti šťastie v duši, v citoch aj v mysli.

Liečebné požiadavky

Okrem fyziologických pochodov telo v priebehu rôznych období života, v rôznych denných časoch aj v rôznych obdobiach roka prežíva rôzne zmeny. Telo má obranné sily, ktoré mu pomáhajú prekonať niektoré menšie zmeny. Ale ak sú tieto zmeny výrazné, alebo príliš náhle, môže ochorieť aj zdravý človek. Na posilnenie obranných síl organizmu sa používajú rôzne liečebné postupy, procedúry, nápoje, diéty, cvičenie a prírodné medikamenty.

Typológia človeka (sar prakrti)

Ak by sme sa pozerali na človeka iba povrchne, má každý človek skoro rovnaké telo. Ale je lepšie pozrieť sa bližšie, pretože čo je pre niekoho liek, môže byť pre ďalšieho jed. V ajurvéde sa telá spoznávajú podľa stavu pánčamahábhút. Aj keď každé telo obsahuje všetky prvky, stav tela určuje ich pomer. Povaha a trvalé vlastnosti človeka záležia na dominantnej mahábhút v tele.

Napríklad:

Ras sár: Koža hladká, lesklá, mastná, sladká, málo ochlpená, v pohľade veselosť a láska. Človek je šťastný, múdry, dlhoveký a zdravý.

Rakt sár: Niektoré časti tela sú hladké, mastné, červené lesklé a krásne – uši, jazyk, tvár, pery, dlane, chodidlá, nechty a u mužov penis. Ľudia typu Rakt sár sú múdri, veselí, hrdí, stredne silní, nie sú však odolní voči bolesti a zmene teploty.

Máns sár: Nasledujúce oblasti sú pevné, svalovité, a zdravé: spánky, lebka, šija, oči, brada, ramená brucho a hrudník. Máns sár ľudia sú milí, ľahko odpúšťajú, majú bohaté znalosti a výdrž, nie sú sebeckí, sú veselí, dlhovekí a skromní.

Méd sár: Nasledujúce časti tela majú títo ľudia hladké: farba pleti, oči, hlas, nechty, zuby, pery, moč, stolica. Méd sár ľudia sú bohatí, veselí a skromní.

Asthi sár: Nasledujúce časti sú pevné: päty, kolená, predlaktia, brada, hlava, kĺby, prsty, nechty, zuby. Asthi sár ludia sú ambiciózni, aktívni, majú veľkú výdrž a trpezlivosť.

Madždža sár: Majú krásnu, prirodzene nádhernú postavu, silu, príjemný hlas, veľké, pevné a guľaté kĺby. Madžadža sár ľudia sú múdi, majú úctu a vedia pôsobiť na svoje okolie.

Šukra sár: Majú príjemné prakrti, sympatické pôsobivé oči, veľké, lesklé, pevné a rovné zuby, veľkú výdrž, príjemnú pleť, medový hlas, silné stehná a tvarované boky. Šukra sár ľuďia sú veselí, sexy, obľúbení, zdraví, rešpektovaní a pracovití.

Man sár: Majú dobrú pamäť, oddanosť, vieru, inteligenciu, čisté svedomie, životné ambície. Sú šikovní, trpezliví a seriózni.

V prírode môžeme vo všetkom pozorovať sár prakrti. Aj potraviny majú svoje sár prakrti. A keď človek pozná svoju sár prakrti a pozná sár prakrti potravín ktoré je, môže si významne zlepšiť zdravie.

Ayurveda2Určenie konštitúcie jednotlivca

Každý jedinec má telo a myseľ, ktoré sa odlišujú od tela a mysli kohokoľvek iného. Konštitučné typy nevedú k slepému stereotypnému prístupu, ale poskytujú informácie o metabolických sklonoch, ktoré sú v ľuďoch hlboko zakotvené a preto musia byť vyrovnávané aktívne, ak majú zostať v rovnováhe.

Pri hlavných vlastnostiach troch konštitučných typov je dôležité si uvedomiť, že žiadny jedinec nemá konštitúciu, v ktorej by bol obsiahnutý iba jeden prvok. Každá osoba je skôr kombináciou všetkých troch prvkov s prevažujúcimi vlastnosťami, jedného, alebo dvoch z nich. Preto si neutvárajte o sebe pevný úsudok na základe práve prečítaných informácií. Pre naozajstné poznanie treba nemalú prax, preto je dobré spojiť sa s ajurvédskym lekárom a nechať si vysvetliť svoj konštitučný typ. Dôležité je vedieť presne svoje zaradenie, svoju kombináciu, lebo od toho sa odvíja aj práca na našom „dlhodobo udržateľnom zdraví“. Nevešajte hlavu, ak ste sa už rozhodli a určili ste si svoj typ. Predpokladá sa, že sa konštitúcia človeka nemení, ale môže sa meniť jej vnímanie. Môže sa stať, že sa za nejaký čas vrátite k tomuto hodnoteniu a zistíte, že váš pôvodný názor ohľadne vašej konštitúcie bol nepresný. Stáva sa to bežne, pretože ak sme zdraví, tak naše vnímanie reality je menej deformované. Preto svoje terajšie hodnotenie použite ako základ pre naplánovanie súčasnej zdravotnej stratégie. Ak budete chvíľu žiť podľa svojho terajšieho zdravotného stavu, bude to mať liečivý účinok aj v prípade, že ste sa pri určovaní svojej konštitúcie zmýlili.


Súvisiace články:


374335_331802683501630_180165568665343_1604677_1810623549_n


(Prečítané 6 215 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.