google27eaa3905ca3fee3.html

Bojíte sa chrípky a nachladnutia? Chcete jesenné mesiace prežiť v zdraví a pohode bez plného nosa, bolesti hrdla a únavy? V tom prípade sa zamerajte na posilnenie imunitného systému, ktorý hrá kľúčovú úlohu v boji proti všadeprítomným baktériám a vírusom.

Viete, aké sú najbežnejšie príčiny oslabenia obranyschopnosti organizmu? Pravidelné fajčenie a pitie alkoholu, konzumácia nezdravých potravín, stres, nedostatok spánku. To všetko oslabuje imunitu. Imunitný systém je menej výkonný aj vo vyššom veku a pri NEDOSTATKU POHYBOVEJ AKTIVITY.

Pomôže už polhodinová prechádzka

Odborníci z National Institutes of Health odporúčajú každodenné 20 – 30 minútové prechádzky, alebo mierny pohyb niekoľkokrát do týždňa ako spôsob, ktorým je možné sa vyhnúť nepríjemnej bolesti hrdla a prechladnutiu. Ten istý názor zastávajú aj lekári z Cleveland Clinic, ktorí považujú polhodinovú svižnú chôdzu za dostatočnú na udržanie zdravej obranyschopnosti organizmu. Samozrejme, pre posilnenie imunity sú dôležité aj ďalšie prostriedky: vyvážený jedálniček, efektívne zvládanie stresu, dostatok spánku atď.

Prečo práve pohyb? Existuje niekoľko vysvetlení, prečo šport posilňuje obranyschopnosť organizmu.

  • Pri pohybovej aktivite dochádza k stimulácii činnosti bielych krviniek (leukocytov) a ďalších protilátok v tele. Tým pádom sú pripravené okamžite reagovať na prípadnú hrozbu zo strany všadeprítomných baktérii a vírusov.
  • Počas cvičenia sa zvyšuje telesná teplota, a teda v organizme prítomné baktérie sa množia oveľa pomalšie.
  • Pri športe sa zvyšuje množstvo škodlivých látok, ktoré telo vylučuje prostredníctvom potu a moču.
  • Netreba zabúdať ani na zvýšenú produkciu hormónov šťastia (endorfínov) počas cvičenia a naopak, zníženú tvorbu stresových hormónov (adrenalínu, kortizolu).

Všetkého veľa škodí

Mierna pohybová aktivita niekoľkokrát týždenne je pre imunitný systém prínosom. Ak to však človek so športom preháňa, má to negatívny vplyv aj na obranyschopnosť organizmu. Podľa Americkej rady pre cvičenie môže intenzívna pohybová aktivita dlhšia ako 90 minút (napr. maratón, triatlon) znížiť ochrannú schopnosť imunitného systému až na 72 hodín po športovom výkone. Súvisí to najmä so zvýšenou produkciou stresových hormónov kortizolu a adrenalínu. To znamená, že pri stavoch pretrénovania a veľkej únavy hrozí ľudskému organizmu väčšie riziko, že podľahne vírusom a baktériám.

Zdroj: http://zdravie.cvicte.sk


(Prečítané 421 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.