google27eaa3905ca3fee3.html

Názory, či bol objav penicilínu Alexandrom Flemingom v roku 1928 pre svet výhrou alebo začiatkom skazy sa stále líšia. Hoci je nesporné, že v mnohých prípadoch antibiotiká zachránili život, narastá počet prípadov rezistencie, netolerancie antibiotík a množstva nežiaducich účinkov (alergie, tráviace problémy, hnačky, vracanie, opuch slizníc, oslabujú imunitný systém, poškodzujú črevnú mikroflóru, gynekologické zápaly).

Rezistencia na antibiotiká sa začala vyvíjať spolu s ich objavením a uvedením na trh. Veľkou mierou k tomuto javu prispieva aj ich nesprávne používanie či zneužívanie. Rezistencia na antibiotiká je preto v súčasnosti veľmi vážnym problémom ohrozujúcim verejné zdravie. Odborníci a vedci na celom svete vidia riešenie v zmene životného štýlu, dodržiavaní hygienických návykov a v zodpovednom používaní antibiotík.

Riešenie však vidia aj vo využití potenciálu liečivých rastlín s protimikróbnym pôsobením. Je známe, a v mnohých prípadoch aj vedecky potvrdené, že v prírode existujú látky, ktorými je možné zabrániť vznikajúcej infekcii alebo ju aj vyliečiť. Rastlinné zlúčeniny – fytochemikálie, ktoré majú terapeutickú aktivitu proti mikróbom sú flavonoidy, esenciálne oleje, alkaloidy, terpény, taníny, karotenoidy, chlorofyl a mnohé ďalšie. Rastliny obsahujú nielen látky bojujúce proti mikróbom, ale aj tie, ktoré posilňujú imunitný systém, dopĺňajú vitamíny a stopové prvky. Preto má ich pôsobenie významný účinok aj v praxi.

V nasledujúcom texte Vám ponúkam stručný prehľad niektorých účinných prostriedkov proti mikróbom, snáď Vám budú v tomto období prospešné a budú prínosom, pomôžu vrátiť harmóniu organizmu a slniečko do srdiečka.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) sa používa vo forme mastí, tinktúr a čajov. Obsahuje kalendulosaponín, silice, flavonoidy, karotenoidy, glykozidy, xantofyly, tokoferol, slizy, fenolové kyseliny, kyselinu salicylovú, kyselinu oleanovú a mnohé ďalšie účinné látky. Tieto žlté až oranžové kvety sa používajú na liečbu zápalov kože, slizníc, vredov, exémov, zápalov prsníkov a prsných bradaviek, pri odreninách, rezných a tržných ranách, zle hojacich sa ranách, na popáleniny, pri paradentóze, aftách, vytrhnutí zubov, pri zápale mandlí. Na ošetrovanie rán po operáciách, mokvajúcich rán, pri vrede predkolenia. Nechtíkový čaj sa používa aj pri zápale očných spojoviek, lebo zabraňuje rastu baktérii. Rashmi a Goyal (2011) zistili, že na extrakt z nechtíka lekárskeho sú citlivé E. coli, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus, Staphylococcus aj Candida. Nechtík má silnú antioxidačnú a protizápalovú schopnosť, ktorá súvisí s inhibíciou prozápalových cytokínov a COX-2 (cyklooxigenáza) a následne s tvorbou prostaglandínov (podieľajú sa na tvorbe zápalu a bolesti). Tieto vlastnosti sa tiež podieľajú na pôsobení proti mikróbom.

Harmanček (Matricaria recutita) má schopnosť brzdiť rast vírusov, plesní a baktérií. Harmanček obsahuje silice s chamazulénom a bisabolom, flavonoidy, kumaríny, slizy, organické kyseliny. Vďaka ním má protizápalový, antimikróbny, mierne sedatívny, proti kŕčový účinok, pôsobí proti bolesti a proti plesniam v organizme. Silice harmančeka na seba viažu bakteriálne toxíny čím urýchľujú uzdravenie. Používa sa pri liečbe zápalov priedušiek, prínosových dutín, hltana, hrtana, pri prechladnutí, zápaloch slizníc a kože, podporuje hojenie rán, lieči črevné a žalúdočné problémy, žalúdočné vredy. Vedecké výsledky potvrdzujú, že harmanček je efektívny aj v liečbe Helicobacter pylori, pretože inhibuje rast tejto baktérie a pôsobí aj ako antacidum. Esenciálny olej z harmančeka inhibuje rast Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, E. coli, Pseudomanas aeruginosa, Candida albicans.

Šalvia (Salvia officinalis) obsahuje silice (cineon, tujón, gáfor borneol), flavonoidy, polysacharidy, triesloviny, organické kyseliny, ktoré zabraňujú rastu baktérii, plesní a vírusov. Používa sa vo forme nálevov, tinktúr a extraktov na liečbu zápalov dýchacích ciest, paradentózy, akné a kožných ochorení, nádorov, srdcovo-cievnych ochorení, bolesti kĺbov, horúčky a mnohých ďalších.Yousefzada a kol. (2008) sledovali antimikrobiálnu aktivitu šalviových silíc proti Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus a epidermis, E. coli, Pseudomonas, Klebsiella, Candida albicans, a zistili miernu až vysokú antimikrobiálnu aktivitu. Antimikrobiálnu aktivitu výťažku zo šalvie proti Streptococcus pneumoniae a meticilín rezistentnému zlatému stafylokokovi potvrdili aj Horiuchi a kol. (2008). Šalvia sa oddávna používa ako antiseptikum, pôsobí adstrigentne, antioxidačne a antitusicky. Jej schopnosť tlmiť kašeľ je dokonca výraznejšia ako pri bežných liekoch proti kašľu. Obsahuje však určité percento tujónu a preto ju treba používať opatrne.

Zázvor alebo po slovensky Ďumbier lekársky (Zingiber officinale) obsahuje látky, ktoré pôsobia proti vírusom, proti plesniam, a proti toxínom. Inhibuje rast baktérií prenášaných potravou – E. coli a salmonela. Vedecky je však dokázaná aj jeho schopnosť eliminovať stafylokokové a streptokokové infekcie. Má veľký potenciál aj v prevencii a liečbe prechladnutí. Navyše, zázvor účinkuje aj ako antihistaminikum v prírodnej liečbe alergií. Vďaka protizápalovým účinkom môže byť použitý v liečbe reumatoidnej artritídy, osteoartritídy a rôznych iných svalových ochorení. Zázvor je možné použiť aj na zmiernenie vedľajších účinkov chemoterapie pretože pôsobí ako antiemetikum.

Tymian – Dúška tymiánová (Thymus vulgaris) má antiseptické, antibakteriálne a antimikrobiálne účinky. Jeho účinok je možné využiť pri liečbe kašľa, astmy, dýchacích problémov, bronchitídy, tráviacich problémov. Určite aj vďaka veľkému obsahu rôznych silíc (thymol, cymol, karvakrol) je tymian účinný proti E. coli, salmonele, niektorým stafylokokovým kmeňom. Tymianový extrakt je zvlášť účinný proti Pseudomonas aeruginosa, baktériám podmieňujúcim zápal pľúc a zápal močových ciest.

Levanduľa (Lavandula officinalis) – esenciálny olej z levandule je známy vďaka svojim protizápalovým účinkom. Výrazným spôsobom bojuje proti baktériám, plesniam a mykózam. Levanduľa zmierňuje tráviace ťažkosti, zmierňuje zápchu, bolesť hlavy, nespavosť, kožné problémy. Svojim pozitívnym pôsobením zmierňuje kŕče, vyčerpanie, nechutenstvo, depresie. Pomáha liečiť infekcie a bolesti počas pôrodu a po pôrode.

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Zároveň skracuje dobu zotavenia sa z takých ochorení ako je bronchitída, senná nádcha, kvasinkové infekcie, zápal prínosových dutín, infekcie uší, infekcie dýchacích ciest, infekcie močových ciest, bolesti v krku, lymfatických žliaz. Môže pomôcť liečiť popáleniny od slnka. Podporuje činnosť imunitného systému.

Grapefruit – grapefruitový extrakt a extrakt z ďalších citrusových plodov majú silné antibakteriálne a antimikrobiálne účinky. Extrakt z grapefruitových semienok bol pôvodne určený proti parazitom, rýchlo sa však zistilo, že má schopnosť inhibovať aj rast plesní, vírusov a baktérií. Extrakt sa uplatňuje pri infekciách vyvolaných streptokokmi, stafylokokmi, salmonelou, E. coli, kandidou. Je silne účinný aj proti vírusom chrípky či herpesom.

Cibuľa, cesnak, pór, pažítka – tieto cibuľoviny majú výrazné antibakteriálne vlastnosti. Využívajú sa na liečbu zápalových ochorení ako vonkajších, tak aj vnútorných. Pomáhajú zvládnuť chrípku aj prechladnutie. Sú efektívne voči vírusom, plesniam aj kvasinkám v organizme. Vďaka obsahu fytolátok pôsobia aj na stafylokokové infekcie rezistentné na chemické antibiotiká. V organizme pomáhajú zneškodňovať voľné radikály a rakovinové bunky, ktoré tiež vznikajú pôsobením mikróbov. Cesnak pôsobí proti Staphylococcus, Streptococcus, Proteus, Pseudomonas, Mycobacterium. Účinkuje proti baktériám spôsobujúcim hnačku – Escherichia coli, Salmonella, Clostridium, Klebsiella, Bacillus subtilis. Účinok cesnaku je využiteľný aj pri infekciách spôsobených Candida, Criptococcus, Trichphyton, Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Trypanosomes, Leishmania. Z vírusových infekcií pôsobí cesnak proti vírusom chrípky A a B, rhinovírusom, herpes vírusu, rotavírusom, a niektorým vírusom spôsobujúcim zápal pľúc.

Med – rôzne vedecké štúdie potvrdili, že v boji proti mnohým baktériám, kožným infekciám a zraneniam je účinnejší ako farmaceutická liečba. Med pomáha liečiť rany, zmierňuje bolesť a šírenie infekcie. Zvonku sa používa na popáleniny, preležaniny, vredy a infikované rany. Zvnútra posilňuje imunitný systém, pomáha bojovať proti prechladnutiu a chrípke, zápalu dýchacích ciest. 

Chlorella pyrenoidosa pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, protiplesňovo a posilňuje imunitný systém. Jej súčasťou je chlorellín, antimikrobiálna látka, ktorý funguje ako prírodné antibiotikum, nepoškodzuje črevnú mikroflóru a nevzniká na ňu rezistencia. Chlorofyl, ktorý urýchľuje hojenie rán a regeneráciu tkanív, pomáha tiež bojovať proti patogénnym mikróbom. V chlorelle sa nachádza aj sporopollenín, prírodný karotenoid urýchľujúci odstraňovanie toxických látok z organizmu. Vedci Shu a kol. (2009) sa vo svojich experimentoch venovali imunomodulačnej aktivite chlorelly, a zistili, že podporuje činnosť imunitného systému aktiváciou makrofágov. Arun a kol. (2012) zistili, že chlorella p. má oveľa výraznejšie účinky proti baktériám ako amoxicilín (antibiotikum používané na liečbu zápalov ucha, nosa, hrdla, zápalov dýchacích ciest, močových ciest, kože, zubov, kĺbov, vnútorných infekcii), ktorý použili na porovnanie. Chlorella obsahuje viac ako 50 rôznych polysacharidov s protivírusovou, protiplesňovou, protinádorovou a antibiotickou aktivitou. Vďaka obsahu rastlinných sterolov má výrazné protizápalové účinky. Táto krásne zelená riasa je predmetom mnohých vedeckých štúdií, či už je to v oblasti posilňovania imunity, pôsobenia proti alergiám, rôznym mikróbom, ale aj liečbe rakoviny prsníka, hrubého čreva či tráviaceho systému a ďalších.

Vitamíny C, D, E a mnohé ďalšie– nepôsobia priamo proti plesniam, baktériám a vírusom, ale posilňujú imunitný systém a tým pomáhajú organizmu bojovať proti mikróbom. Významné je aj ich antioxidačné pôsobenie. Pre organizmus sú najlepšie využiteľné v prírodnej forme – rakytník, šípky, jablká, hrušky, citróny, panenské oleje, hrozno, špenát, pohyb na slnku.

Je dôležité poznamenať, že bylinky samé o sebe nestačia na boj proti mikróbom. Pomáhajú síce inhibovať rast a rozmnožovanie baktérií, plesní a vírusov, ale aj tu podstatnú úlohu zohráva imunitný systém.

Prácu a funkčnosť imunitného systému ovplyvňujeme našou psychikou, emóciami, myšlienkami, pocitmi. Každá bunka v našom tele sa podieľa na fungovaní imunitného systému prostredníctvom siete chemických, hormonálnych a elektrických impulzov. Všetky deje v našom organizme sú tak ovplyvňované osou psycho-neuro-endokrinno-imunitnou. Imunitný systém je súčasťou celku ďalších systémov (napr. hormonálny, nervový, črevný mikrosystém) a jeho správna funkcia vyžaduje rovnováhu v celom organizme. Dlhotrvajúci stres, či už fyzický alebo psychický, depresie, nevyriešený hnev a bolestné životné situácie, to všetko poškodzuje imunitný systém a tým vzniká náchylnosť organizmu k rôznym mikróbom. Imunitné bunky podieľajúce sa na zneškodňovaní mikróbov, sú citlivé na viaceré faktory, pozitívne ich činnosť však ovplyvňuje pozitívne myslenie. Ak teda chceme naozaj účinne bojovať proti oslabeniu organizmu rôznymi mikróbmi, okrem posilnenia organizmu bylinkovými pomocníkmi by sme mali hľadať aj to čo nás oslabuje zvnútra a narúša našu rovnováhu.

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

www.naturterapy.sk


Tip našej redakcie na knihu:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví – Užitočná príručka. Dozviete sa v nej o liečbe kameňmi, o ochrannom štíte organizmu, o korení ako alternatívnom lieku aj o diagnostike chorôb z tváre, rúk a nôh. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečbu dotykom, aromaterapiu, liečenie hlinou…

Úryvok: Před každým jídlem rozpustíme ve sklenici vody špetku zázvoru a vypijeme 30 minut před jídlem. „Jídlo se bude lépe trávit a tělo bude vysychat,“ psala Hildegarda. V díle svaté Hiddegardy jsem našla ještě jeden zajímavý recept. Domnívala se, že zázvor působí proti nádorovým onemocněním. Ve všech svých receptech na léčení tohoto onemocnění používala zázvor. Předkládám jeden z nich. Zázvor při léčení nádorů: Vezmeme 100 g mletého zázvoru, 100 g mletých mandlí, 50 g suché měsíčku lékařského, 50 g suchého vlaštovičníku. Vše smícháme a pomeleme na prášek. Užíváme preventivně 1 lžičku třikrát denně před jídlem. Yzop lékařský – Trvalka z čeledi hluchavkovitých. Původem je ve Středomoří, dobře se jí daří i na Ukrajině. U mě na chatě už mnoho let roste velký dřevitý keř, který je každé léto obsypán množstvím aromatických květů. Když dorostou nové snítky, uřežu je, a tak během léta sklízím 2–3krát úrodu. Bylina se množí dělením trsů nebo semeny. Je mrazuvzdorný, vydrží i teplotu minus 25–30° C. Jako koření se používají mladé listy a kvetoucí vrcholky rostlin.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.84 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.76 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 27 970 krát, 1 dnes)

3 Responses to Bylinky, koreniny a potraviny s antibiotickým účinkom

  1. Vladimír Steiner píše:

    Objaviteľom penicilínu nebol Pasteur, ale Alexander Fleming. Takáto chyba by sa nemala dostať do článku, pretože to automaticky uberá z jeho dôveryhodnosti.

  2. Ľubica Prisenžňáková píše:

    Ospravedlňujem sa velikánom, Louisovi Pasteurovi a Alexandrovi Flemingovi, verím, že to príjmu s pochopením. LP

  3. Načo sa ospravedlňovať za detaily? Nie je človek velikánom ak cesta tak ukázala.