google27eaa3905ca3fee3.html

imaghhhes„Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra,“ hovorí známe príslovie. Teda ani letné dni nie sú prekážkou, aby sme s cvičením začali.

Pre väčšinu z nás je leto spojené s chvíľami oddychu. To však neznamená, že máme zanedbávať tréningový plán. Dokonca aj tí, ktorí predtým necvičili, môžu s pohybom začať aj počas leta, pretože tieto mesiace ponúkajú viac voľného času i lepšiu motiváciu. Veď kto by nechcel počas dovolenky či prázdnin vyzerať skvelo a načerpať pozitívnu energiu?

Začíname cvičiť v lete

Ak ste sa rozhodli začať s cvičením, ktoré sa vykonáva v lete v interiéri, zväčša stačí dôsledne dodržiavať pitný režim a obliecť si pohodlné športové oblečenie. Vhodné je do tela doplniť spolu s vodou aj vypotené minerály a stopové prvky. Samozrejmosťou je dodržiavanie všeobecných zásad, ktoré pri cvičení platia bez ohľadu na ročné obdobie: stanoviť si cieľ, dostatočne sa motivovať, dodržiavať tréningový plán, naučiť sa techniku jednotlivých cvikov, zbytočne nepreceňovať svoje sily, dbať na stravovanie a pitný režim atď.

Viac opatrnosti si vyžaduje cvičenie počas leta vonku. Vysoké teploty dajú zabrať aj trénovaným jedincom, nehovoriac o športových začiatočníkoch. V prípade, že ste sa rozhodli napríklad pre beh, riaďte sa radou trénera: „Aj v lete môžete s behom začať. Najskôr sa však poraďte s lekárom alebo choďte na pravidelnú preventívnu prehliadku. Ak máte zdravé srdce, môžete začať s bežeckým tréningom aj v lete. Dbajte na dostatok vody pred, počas i po behu a spočiatku radšej behajte ráno, keď ešte nie je veľmi teplo,“ odporúča bežecký tréner Vlado Pisár. To znamená, že na beh alebo akúkoľvek pohybovú aktivitu, ktorá sa vykonáva vonku, si treba vybrať vhodný čas. Počas leta sa preto zásadne vyhýbajte športovaniu okolo poludnia na priamom slnku a vyberajte si tienisté miesta.

Povinnou výbavou športujúceho človeka je aj fľaša s vodou. Keďže sa počas cvičenia intenzívne potí, je namieste doplniť nielen vodu, ale aj stratené elektrolyty. Môže to byť formou športových nápojov, ale poslúžia aj magnéziové tablety či tie s obsahom multivitamínov. Do pitného režimu možno zaradiť v primeranom množstve aj minerálne vody.

Pozor na slnko!

Ochranu pred škodlivými slnečnými lúčmi vám poskytne kvalitné športové oblečenie v svetlých farbách, krém s ochranným faktorom, šiltovka a slnečné okuliare s UV faktorom. Tiež je vhodné počas cvičenia v prípade potreby zmierniť intenzitu, urobiť si viac prestávok alebo skrátiť dobu tréningu. Ak budete počúvať svoje telo a signály, ktoré vám dáva, vyhnete sa pretrénovaniu, dehydratácii i prípadným zraneniam.

Mirka, www.cvicte.sk

Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Vladom Pisárom z www.bezeckytrener.sk


Súvisiace články:


 

Tip redakcie Eugenika:

Unikátny receptár zdravých a dnes veľmi populárnych nápojov prináša abecedný zoznam ťažkostí a recepty, ktoré vám pri nich pomôžu.  Nachádzajú sa tu aj prehľadné zoznamy prísad (ovocných plodov, zeleniny a  pod.) s obsahom látok a popisom účinkov. Autori zhromaždili recepty z celého sveta a konzultovali ich s lekármi, diétológmi, odborníkmi na úpravu hmotnosti, bylinkármi aj liečiteľmi. Tieto recepty sú pre všetkých a pre každého, bez ohľadu na to, akú stravu kto uprednostňuje. Nie je rozhodujúce, či chcete schudnúť, prekonať únavu, vyliečiť sa z choroby alebo sa jednoducho cítiť lepšie. Ak budete piť zelené nápoje, ostanete zdraví.

Pôvodná cena: 9.60 EUR, Naša cena: 8.64 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.96 EUR


(Prečítané 234 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.