google27eaa3905ca3fee3.html

3228273137_020ba1b3c1_oŽijeme v takej dobe a v takej kultúre, kedy sa nám zo všetkých strán natíska predstava, že treba žiť úspešne a v hojnosti. Nenabádajú nás na to iba komerčné reklamy, ale aj všetky možné motivačné a ezoterické smery.

Áno, je pravda, že každý človek môže mať alebo dokázať, čo len chce. Existuje veľmi veľa skutočných príbehov obdivuhodných ľudí, ktorí doslova dokázali nemožné, dostali sa z tých najhorších situácií, aké si ani nevieme predstaviť, vyliečili sa zo smrteľných chorôb, dosiahli od nuly až na tie najvyššie méty a tak ďalej.

Zmyslom života v tejto hmotnej realite je tvoriť. Vytvárať rôzne veci, stavy a zážitky. Každý podľa svojich individuálnych chutí, možností, daností a preferencií.

Tak si svoj život tvorí každý živý tvor – je to tak dané už len zo samotnej podstaty nášho bytia na tomto svete. Je tu ale jeden zásadný rozdiel: tvoriť môžeme buď automaticky, podvedome či nevedome, ALEBO vedome, zámerne, cielene.

Tento rozdiel medzi tvorením neuvedomelým a vedomým, zámerným či cieleným, je pre to, ako svoj život vnímame a prežívame, prevratný.

Kvalita nášho prežívania a užívania si toho, čo zažívame, sa totiž zásadne mení, keď začneme určité súvislosti vedome chápať; keď začneme používať svoju inteligenciu na to, aby sme určitým veciam aj rozumeli; keď začneme využívať svoju slobodnú vôľu na to, aby sme robili určité rozhodnutia a konali v súlade s tým, čo chceme.

Inak povedané, kedy sa cítite lepšie: keď ste (alebo si pripadáte) bezmocní, vydaní napospas nevyspytateľnej náhode či rôznym nepochopiteľným silám a faktorom, alebo keď viete, ako veci fungujú, rozumiete určitým súvislostiam a zákonitostiam, a teda viete, že všetko ovplyvňujete vlastnými rozhodnutiami a postojmi?

Aké súvislosti a zákonitosti to sú?

Základný stavebný fakt – ktorý čoraz viac potvrdzuje aj moderná fyzika – je tento:

Všetko je vibrácia. Všetko je najprv vibrácia, ktorú určitým spôsobom v určitom momente začne vedomie vnímať či „tlmočiť“ najprv ako myšlienku, a následne ako pocit. A po uplynutí dostatočného času, za pomoci hybnej sily, sa daná vibrácia/myšlienka zhmotní vo forme určitej situácie, stavu alebo javu.

Vnímať svet a všetko v ňom cez vibrácie, myšlienky a pocity sa možno javí ako príliš abstraktné a neisté. Ale čo je v skutočnosti konkrétnejšie a jasnejšie než to, ako sa cítime?! Ak sa cítime zle, zbytočne nás budú všetci presviedčať a zbytočne nás budú naše veci a výsledky uisťovať, že na to nemáme dôvod, že by sme mali byť šťastní a spokojní. To isté platí aj naopak: možno nemáme príliš skvelé výsledky alebo objektívne dôvody niečím sa hrdiť, ale pritom sme z nevysvetliteľného dôvodu plní radosti, nadšenia či zvláštneho vzrušenia, ktoré nemáme čím podložiť, ale ktoré veľmi reálne cítime a zažívame. A práve toto je to podstatné: cítiť sa dobre bez ohľadu na to, čo je navonok.

Cítiť sa dobre nezávisle a slobodne. Cítiť sa dobre proste preto, lebo sa tak cítiť chceme. Lebo už máme dosť toho cítiť sa zle. Už máme dosť utrpenia, bolesti, strachu, neistoty, menejcennosti, slabosti. Už máme dosť toho cítiť sa škaredí, nepríťažliví, nežiadúci, nemilovaní a nezamilovaní. Už máme dosť toho cítiť sa chudobní, neschopní či nerealizovaní. Jedného dňa v nás jednoducho dozrie stav DOSŤ – a ten sa nedá ničím zadržať alebo potlačiť.

Akonáhle si povieme takéto „dosť“, začneme prichádzať na to, že skutočne dokážeme robiť vedomé voľby. Že dokážeme svoj život vedome utvárať. Že si dokážeme vedome vyberať, ako sa chceme cítiť.

Akonáhle na toto prídeme, nemusíme čítať motivačné knihy ani kdekoľvek hľadať útechu, prípadne prehlušenie svojho smútku, depky alebo prázdnoty. Akonáhle na toto prídeme, samo nás to totiž začne viesť. Začne nás viesť naša túžba po zmene: po niečom lepšom, hodnotnejšom, kvalitnejšom, zdravšom; po väčšej dôstojnosti – pretože cítiť sa dlhodobo (alebo nebodaj konštantne) mizerne, zúfalo, zúrivo, bezmocne, choro či nešťastne jednoducho nie je pre ľudskú bytosť dostatočne dôstojné.

Dajme si toto sami sebe na Vianoce. Dajme si želanie cítiť sa dobre. Kdekoľvek, za akýchkoľvek okolností, v každej situácii. Dajme sami sebe slobodu a silu, tú jedinú skutočnú nezávislosť, akej je schopná každá živá, cítiaca a mysliaca bytosť: schopnosť kedykoľvek sa rozhodnúť, že sa chceme cítiť dobre, a zamerať sa na takúto voľbu. Samotný tento zámer spôsobí, že sa dobre cítiť naozaj začneme: naše myšlienky, to, kam upriamime svoj pohľad (či už ten vnútorný, alebo náš fyzický zrak), sa začnú ako magnet sústreďovať na niečo – čokoľvek – čo v nás dobrý pocit vyvolá. A nemusí to vidieť nikto druhý. Nemusíme to nikomu vysvetľovať, nemusíme sa obhajovať. Stačí, že to začneme cítiť.

A ak sa nám to zapáči, ak si ten dobrý pocit budeme chcieť cielene udržať, on začne rásť. Začne k sebe priťahovať ďalšie a ďalšie podobné pocity. Náš celkový stav sa tak začne meniť. Zvnútra, nezávisle na vonkajšom dianí. Žiadne naše veľké problémy sa ešte zatiaľ nebudú musieť vyriešiť; okamžite sa zázračne nevyliečime, neschudneme cez noc desať kíl, ešte tak skoro nestretneme vysnívaného partnera, nesplatíme hypotéku alebo dlh u úžerníka do pár dní, nevyhráme v lotérii, ani politicko-ekonomické usporiadanie nášho štátu či podľa možnosti celého sveta sa neudeje ako v rozprávke v blízkej budúcnosti. Ale my sa reálne, ozajstne, neodškriepiteľne začneme cítiť lepšie. A to je začiatok toho najväčšieho prevratu, aký sa môže v našom živote udiať. (A verte-neverte, ten zasiahne aj životy všetkých, ktorí sú s nami spojení.)

Zuzana Šestáková

Článok vyjde v časopise Horoskopy&Lifestyle 12. 1. 2015

www.horoskopy-lifestyle.sk


imagfgfhes


Súvisiace články:


(Prečítané 467 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.