google27eaa3905ca3fee3.html

Včera som mal možnosť zhliadnuť vystúpenie piatich diev v pôsobivých tanečno-bojových variáciách Taichi-chuan. Bolo to dynamické, estetické, krásne zladené a nesmierne pútavé. Dôležitý bol každý pohyb tela. Spojenie umenia i práce s energiou. Mladé ženy tancovali s nádhernými žltočervenými čínskymi vejármi a točili sa v kruhu s typicky ázijskou dôslednosťou na pohyby prstov a zápästí.  A predsa mi bolo z toho akosi smutno. Päť krásnych slovenských diev v tradičných čínskych odevoch, s nádhernými, ale pre našu fyziognómiu akosi cudzími pohybmi.

Aby bolo jasné, nemám absolútne žiadne výhrady proti „cudzím“  vplyvom, sám cvičím Taichi, Jógu a venujem sa meditácii Vipassana. Však ten kto rozumie svetu hlbšie, plne chápe, že všetci sme Jedno. Len som akosi nemohol uveriť pravdivosti tých pohybov a tej hudbe v slovenskom prevedení. A clivo mi bolo z toho, ako málo ľudí u nás sa zaujíma o naše pôvodne duchovno, o slovanské tance, piesne, mýty a historický vedomecký odkaz našich predkov. Nie som zanietený folklórista, ale povedzme si to chlapi priamo, nie je viac „sexy“ naša deva v tradičnom kroji, ako v kimone či sári? Nie je viac „cool“ náš šuhaj s fujarou a valaškou ako so samurajským mečom?

Hej veru priatelia, načím sa je nám pozrieť po vlastných základoch, po tom bytostnom, čo nám geneticky zanechali naši predkovia, po tej mocnej hline, ktorú by sme mali vypáliť v tehly či džbány, aby sme potom nestáli na hlinených nohách, po dreve, ktoré tak lákavo vonia, z ktorého hudba i teplo sála, aby sme nezdreveneli v názoroch, ktoré sa nám lejú na hlavy z televízie namiesto dažďa z neba kdesi v lese. Hej, aj preto som tešil ako malý chlapec na vystúpenie Žiarislava a Bytostí v našom meste – Koncert na podporu časopisu Rodná Cesta. 

Žiarislav je totiž jeden z tých, ktorý priamo žijú odkaz toho najlepšieho, čo nám predkovia zanechali. A odráža a chveje sa to najmä v jeho piesňach a lyrike. Jeho hudba sa zvukom aj prístupom nepodobá na nič iné. Väčšinou ho zaraďujú do škatuľky „world music“, sám označuje svoju hudbu ako novodrevnú a štýl ako „RODO“ [ Neznie vám slovo Rodo akosi samurajsky? 🙂 Mne totiž áno, aj keď viem, že pochádza zo slovného koreňa – rod. Podobne, tuším Todo, sa povie otec po japonsky]. Vychutnajte si teda priatellia koncert z klubu Hlava XXII, ktorý som práve dostrihal, pretože naozaj stojí zato.  Nech je Živa v každom z nás.Žiarislav a Bytosti – Benefičný koncert na podporu časopisu Rodná CestaViac informácii o Žiarislavovi, vedomectve, pôvodnom duchovne či časopise Rodná Cesta nájdete na www.ved.sk


Súvisiace články:


 

(Prečítané 983 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.