google27eaa3905ca3fee3.html

Endokrinné disruptory sú chemické látky alebo zmesi, ktoré ovplyvňujú hormonálny systém bytostí. Sú to toxické látky, ktoré menia alebo rušia účinok hormónov súvisiacich s reprodukciou a nepriaznivo ovplyvňujú zdravie. Znižujú plodnosť, znižujú množstvo a kvalitu spermií, narúšajú menštruačný cyklus, urýchľujú nástup puberty. Okrem toho poškodzujú imunitný a nervový systém, spájajú sa so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka, maternice, semenníkov, prostaty a štítnej žľazy.

Významné nebezpečenstvo predstavujú aj pre tehotné a dojčiace ženy, pretože prostredníctvom placenty a materského mlieka sa tieto nebezpečné látky prenášajú z matky na dieťa a ovplyvňujú jeho rast a vývoj (predovšetkým nervovej sústavy a imunity). Výsledkom sú rôzne neurologické ochorenia v budúcnosti, hyperaktivita, porucha pozornosti, rakovina.

Endokrinné disruptory majú schopnosť viazať sa na receptorové miesta pre hormóny a tým zabránia naviazaniu sa potrebného hormónu. (Receptory sú makromolekuly, ktoré v organizme prenášajú informácie a signály po naviazaní sa príslušného ligandu. Fungujú na princípe zámky a kľúča – ak sa použije do zámky príslušný kľúč, dvere sa otvoria. V prípade receptorov, ak sa naň naviaže vhodná molekula (hormón), začnú prebiehať deje v zmysle zachovania zdravia a reprodukcie. Ak sa naviaže nesprávna molekula, je zabránené naviazaniu sa potrebnej molekuly a tým nebudú prebiehať potrebné bunkové deje).

Endokrinné disruptory môžu znižovať tvorbu hormónov alebo podnietiť ich nadprodukciu. Napríklad ióny chlóru môžu súťažiť o receptor s iónmi jódu v štítnej žľaze a ovplyvňovať tak syntézu hormónov štítnej žľazy. Môžu napodobňovať pohlavné hormóny estrogény a androgény a naviazať sa na ich prirodzené receptory, môžu ovplyvniť prirodzenú tvorbu aj zánik hormónov, môžu meniť produkciu alebo funkčnosť receptorov pre hormóny, môžu ovplyvňovať metabolizmus bunky a výživu, a spôsobiť jej predčasnú nefunkčnosť a smrť.

Medzi endokrinné disruptory patria kovy (kadmium, olovo, ortuť), arzén, pesticídy, plasty (bisfenol A a ftaláty), polychlórované bifenyly, dioxíny, benzopyrén, parabény, triklosan, produkty spaľovania, spomaľovače horenia, povrchovo aktívne látky v domácnosti, ale aj niektoré lieky (hormonálna antikoncepcia, antidepresíva).

Môžu byť prítomné v potravinách aj v kozmetike, napríklad v šampónoch, telových mliekach, zubnej paste, syntetických vôňach, dokonca aj v detských sadách. Našli sa vo vode, pôde, môžeme ich aj vdychovať. Tieto syntetické chemikálie sú výsledkom chemizácie prostredia a priemyselnej činnosti. Ich účinok sa často krát prejaví až po rokoch, v istom zmysle sú to vlastne látky s nepredvídateľným účinkom. Z tohto pohľadu je preto vhodné zvážiť používanie prírodných možností, zvážiť prírodnú liečbu, uprednostniť prírodné pred syntetickým. Napríklad používanie olejov lisovaných za studena (mandľový, jojobový či makový sú vhodné aj pre deti namiesto zásypu a púdrov), používanie esenciálnych olejov, tinktúr, a odvarov z byliniek (napríklad harmanček, levanduľa, medovka, gaštan). Veľký význam má aj správna strava a zdravý životný štýl, vďaka ktorým môžeme podporiť detoxikačné a obranné mechanizmy a regeneráciu organizmu. Mali by sme mať na pamäti aj ochranu životného prostredia a zabraňovať jeho ďalšej devastácií a znečisťovaniu.

Ako môžeme znížiť vystaveniu sa pôsobeniu endokrinných disruptorov:

 • Ak je to možné, uprednostnite bioprodukty. Disruptory sú často prítomné v herbicídoch a pesticídoch.
 • Uprednostnite čerstvé potraviny, v prípade konzervovaných potravín také, ktoré sú bez PBA.
 • Vyhnite sa používaniu plastových nádob a plastovému riadu, prípadne plastový obal čo najskôr odstráňte.
 • Uprednostnite mäso z lokálnych zdrojov namiesto veľkochovu, pretože tie by mohli obsahovať množstvo antibiotík, steroidov a hormónov.
 • Na prevoňanie miestnosti nepoužívajte syntetické osviežovače, ale napríklad esenciálne oleje alebo sušené bylinky.
 • Uprednostnite jednoduchú prírodnú kozmetiku. Endokrinné disruptory sa významným spôsobom vstrebávajú prostredníctvom kože.
 • Nepoužívajte toxické čistiace prostriedky ale ekoprípravky.
 • Nepoužívajte herbicídy a pesticídy. Existuje množstvo literatúry ako zakladať a udržiavať prírodnú či ekozáhradu. Začiatky sú o niečo náročnejšie na čas aj potrebné vedomosti, avšak výsledok je úžasný – zdravé plody, výnosná úroda, menšia prácnosť aj časová náročnosť a obrovské množstvo energie z prírody okolo.
 • Nepoužívajte plastový riad na jedlo.

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

www.naturterapy.sk


Súvisiace články:


 

(Prečítané 680 krát, 1 dnes)
 

2 Responses to Endokrinné disruptory nebezpečne ovplyvňujú hormonálny systém

 1. Dobrý článok, ďakujem Vám zaň.
  …v inak depresívnom obložení umelinami som napokon objavil i niečo optimistické – vzhľadom na to, že sme s najväčšou pravdepodobnosťou zmutované, experimentálne DNA od mimozemšťanov, myslím si že i synteticky narušené rovnováhy v tele človeka sa dajú napraviť a že teda príroda, hoci je istotne malým zázrakom, toto výrazné odtrhnutie od nej, pri troche šťastia, ešte nemusí znamenať úplnú záhubu nášho rodu.
  Ako vnímate šance človeka – nakoľko sa dá navrátiť k prírode, a aké protiopatrenia sa rysujú, ak to možné nebude?

 2. Ľubica Prisenžňáková píše:

  Za máličko 🙂
  Myslím si, že na to, aby sme mohli fungovať, potrebujeme bioenergiu, že podstatou všetkého je energia, a že ju potrebujeme vhodným spôsobom doplniť alebo získavať. So všetkým, čo je okolo nás by sme mali žiť v harmónií a úcte. S rešpektom a vďačnosťou. S láskou. Vtedy budeme mať dostatok energie, vtedy môžeme veľa pochopiť, naučiť sa a tvoriť.
  Ak sa obklopíme chémiou a budeme ju do seba neustále liať, staneme sa tým, čo do seba dávame. Ale my máme predsa inú podstatu, nie syntetickú, nie sme predsa umelá zmes vymyslených látok ….
  Nádej je vždy, stačí si začať uvedomovať situáciu, vedieť, že máme problém, vidieť svet z iného pohľadu, zobudiť sa a robiť aspoň malé zmeny a postupne hľadať nové čistejšie a zdravšie možnosti. LP