Objatie zadarmo
Podľa neurofyziologických výskumov je stimulácia centra príjemných pocitov u človeka dôležitejšie, než príjem potravy. Odborníci dokonca tvrdia, že stimulácia týchto centier má pre prežitie najvyššiu hodnotu.
Ono to dáva aj logický zmysel: Keď mi je dobre, budem mať viac energie a potravu si nájdem. Ale keď dám prednosť potrave a bude mi energeticky zle, síce mám na chvíľu naplnený žalúdok, ale nebudem mať energiu (alebo budem mať príliš veľkú depresiu) na to, aby som ušiel pred predátorom a zomriem. Ak má najvyššiu šancu na prežitie ten jedinec, ktorý má najviac energie, potom naplniť vnútornú energiu je dôležitejšie, než sa najesť. „Keď sa ľudia vzdávajú vzájomných dotykov, vzdávajú sa toho základného a najprirodzenejšieho jazyka ľudských bytostí,“ hovorí španielska neuropsychologička Dr. Maria Louisa Ferreros. „Bozky, objímanie či hladkanie posilňujú sebavedomie a znižujú krvný tlak. Ľudia, ktorí sa boja dotykov, bývajú nespoločenskí alebo agresívni, „tvrdí.
Väčšina kultúr považuje dotyk za niečo prirodzené a liečivé. Prakticky všetky liečebné systémy všetkých dôb, ktoré sa zachovali, veria, že sa dá liečiť dotykom, hladkaním, či odovzdávaním energie. Podľa čínskej medicíny sú dokonca hladením povrchu tela „vyhladené“ i vnútorné orgány. Prečo nám robia dotyky tak dobre a sú pre nás také prospešné? Jemné hladenie kože aktivuje lymfatický systém, ktorý sa stará o odstraňovanie škodlivých látok z tela. Pri hladkaní a maznaní sa navyše vyplavuje celý rad hormónov, ktoré sú pre organizmus dôležité a zvyšujú hladinu oxytocínu. Tento hormón môže za väčšinu našich príjemných pocitov – či už pramenia zo zamilovanosti, uvoľnenia, masáže alebo z meditácie. Dotyky znižujú telesné napätie a stres, uľavujú od bolesti. Podporujú chuť žiť. Dodávajú životnú energiu. A ak existuje jediná vec, ktorá najviac ovplyvňuje kvalitu a význam nášho života, tak je to práve chuť do života. Ak nemáme chuť žiť naplno a radovať sa, alebo nás občas prenasledujú chvíle, keď máme chuť všetko vzdať, kráčame pomaly k melanchólii a pritom je tak ľahké zabrániť tomu. Nie je to však náš zvyk. U nás takmer nikomu nenapadne rozdať a prijímať objatia. Naposledy sa v Bratislave snažil mladý muž (podľa západného vzoru) nalákať k sebe ľudí s nápisom – OBJATIE ZDARMA. Zväčša sa mu vyhýbali ako čert krížu. Na najfrekventovanejšej ulici sa objal za dve tri hodiny asi tri razy. Škoda. Za objatie naozaj nič nedáme, ale nesmierne veľa získame.
—
Súvisiace články:
One Response to Objatie zadarmo
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Píšem pod pseudonymom, ale veď na mene a fotke hádam až tak nezáleží. Dôležitejšie je to, o čom píšem.Kategórie
Úžasná myšlienka,
nádherná,prekrásna, liečivá myšlienka.
Rozmýšľam, ako by som ja reagovala, keby som si na frekventovanom námestí všimla niekoho s nápisom objatie zadarmo.
Keby to bolo dieťa, tam nieto čo riešiť. Neviem či by skôr nasledoval láskyplný úsmev z mojej strany, plný prekvapenia a až potom akýsi éterický pokus o objatie, asi by som ho skôr pohľadila po líčku, ale určite by som ho pochopila, aspoň si myslím. Avšak s nami dospelými je to trochu inak. Môj prvý inštinkt by mi zavelil, aby som ostražito preskúmala, čo to nie je nejaké nástraha a najmä ak sa ponúka niečo zdarma v dnešnom živote plnom reklám často agresívnych a prefíkaných. Preletela by mnou otázka: azda skrytá kamera, alebo, čo asi ten pán bude za to odo mňa chcieť, keď je to zdarma, možno mkamsi unesie proti mojej vôli. Priznám, to prvé by bola u mňa nedôvera.
A preto je tiež dôležité, akým spôsobom oslovujeme ľudí. Také čosi ako: Prosím si jedno objatie…aleboKto mi venuje jedno objatie…by ma určite nenechalo ľahostajnou…Alebo hoci: Jedno objatie, prosím…zatým by som určite nehľadala zradu, ale by som to vyhodnotila ako úpromné želanie bez bočných úmyslov.
A to isté po anglicky: dala by som prednosť nápisu A hug for free…alebo A loving hug …A hug for you…
Moc som vám vďačná, že to organizujete, kedy prídete do môjho mesta?Ak práve v daný deň nebudem v Bratislave prítomná, príjmite aspoň moje vzdušné objatia…Čiže s radosťou sa k vám pridávam…
Miranda