Ako uvoľniť pocit zlosti?
Práca s vlastnými emóciami potrebuje trocha úsilia a preto sa oplatí investovať čas do ich spoznania. Iba od našich vedomostí závisí, či si v budúcnosti, alebo možno už zajtra budeme vedieť zdravým spôsobom poradiť s vlastnou zlosťou, hnevom a zúrivosťou tak, aby sme neranili iných ľudí.
Svoju zlosť môžeme uvoľniť nasledovnými spôsobmi:
- Prejavovanie hnevu vhodným spôsobom a za vhodných okolností neprináša negatívne následky. Najdôležitejšie je, aby ste svoj hnev a frustráciu neprenášali na iných. Nič sa nezmení a pocit úľavy bude iba chvíľkový.
- Najlepším a najbezpečnejším spôsobom je informovať okolie, že ste nahnevaný a vysvetliť, prečo sa tak cítite. Celé umenie spočíva v tom, aby ste nevybuchli a svoj – aj tie najnahnevanejšie emócie – vyjadrili pokojným spôsobom.
- Slovné vyjadrenie zlosti prináša úľavu, pretože takto zlosť stráca na svojej intenzite. Okrem toho priznanie k vlastnej zlosti zmierňuje napätie a zlepšuje náladu. Je najlepšie, ak môžete o svojej zlosti povedať človeku, ktorý ju vyvolal. Lenže to nie je vždy možné. V takom prípade vám úľavu prinesie rozhovor s blízkym človekom.
- Hnev je možné bezpečne uvoľniť aj očistením, čiže redukciou napätia plačom, slovami alebo iným symbolickým správaním (tanec, fyzická únava, krik, udieranie päsťami do podušky, rozbíjanie tanierov).
- Dobré výsledky niekedy dáva aj počítanie do desať – aj keď veľa ľudí je po desiatke ešte zúrivejších.
- Najúčinnejším spôsobom je rozvíjať v sebe empatiu, čiže porozumenie, prečo ľudia konajú tak a nie inak. Ale to už je dlhodobý proces.
Čo robiť, keď nás zúrivosť prepadne náhle a keď sa na pery tlačia tie najhoršie slová? V takejto situácii je najlepšie:
- Za každú cenu sa vzdialiť od človeka, ktorý vyvolal vašu zúrivosť. Snažte sa nereagovať a nič nehovoriť. Všetko, čo poviete pod vplyvom emócií, môžete neskôr ľutovať.
- Zhlboka dýchať – vdychovať nosom a vydychovať ústami. Môžete aj zavrieť oči. Ak môžete – vykríknite.
- Usmievajte sa do zrkadla. Ak toho nie ste schopná, zodvihnite kútiky úst prstami. Takto sa sústredíte na svoje telo, ktoré zareaguje správne.
- Myslite na niečo príjemné, čo vo vás vyvolá milé predstavy.
- Zodvihnite ruky čo najvyššie a natiahnite sa. Telo sa pod vplyvom stresu napína a takto ho trocha uvoľníte.
—
Natália Krížová
K tomuto článku ma inšpiroval príspevok od Eriky Vincourekovej – Ako nebyť príliš poddajný, ale ani agresívny. Umenie povedať : Nie!
Súvisiace články:
Odporúčame túto skvelú knihu:
Jelena Svitko – Stres, nespavost a deprese – Známa ukrajinská liečiteľka sa v tejto svojej knihe venuje nervovej sústave človeka, jeho vnútornej sile a podstate. Pojednáva o štruktúre nervovej sústavy, o tom, ako funguje, o príčinách jej porúch, ich liečení a prevencii. Všetko podáva natoľko zrozumiteľne a jednoducho, aby každý človek, ktorý si túto knihu prečíta, mohol pomôcť sebe aj iným.
Pôvodná cena:5.60 EUR, Naša cena:4.48 EUR
Zľava:20.00 %, Ušetríte:1.12 EUR
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Kategórie