google27eaa3905ca3fee3.html

Práca s vlastnými emóciami potrebuje trocha úsilia a preto sa oplatí investovať čas do ich spoznania. Iba od našich vedomostí závisí, či si v budúcnosti, alebo možno už zajtra budeme vedieť zdravým spôsobom poradiť s vlastnou zlosťou, hnevom a zúrivosťou tak, aby sme neranili iných ľudí.

Svoju zlosť môžeme uvoľniť nasledovnými spôsobmi:

 • Prejavovanie hnevu vhodným spôsobom a za vhodných okolností neprináša negatívne následky. Najdôležitejšie je, aby ste svoj hnev a frustráciu neprenášali na iných. Nič sa nezmení a pocit úľavy bude iba chvíľkový.
 • Najlepším a najbezpečnejším spôsobom je informovať okolie, že ste nahnevaný a vysvetliť, prečo sa tak cítite. Celé umenie spočíva v tom, aby ste nevybuchli a svoj – aj tie najnahnevanejšie emócie – vyjadrili pokojným spôsobom.
 • Slovné vyjadrenie zlosti prináša úľavu, pretože takto zlosť stráca na svojej intenzite. Okrem toho priznanie k vlastnej zlosti zmierňuje napätie a zlepšuje náladu. Je najlepšie, ak môžete o svojej zlosti povedať človeku, ktorý ju vyvolal. Lenže to nie je vždy možné. V takom prípade vám úľavu prinesie rozhovor s blízkym človekom.
 • Hnev je možné bezpečne uvoľniť aj očistením, čiže redukciou napätia plačom, slovami alebo iným symbolickým správaním (tanec, fyzická únava, krik, udieranie päsťami do podušky, rozbíjanie tanierov).
 • Dobré výsledky niekedy dáva aj počítanie do desať – aj keď veľa ľudí je po desiatke ešte zúrivejších.
 • Najúčinnejším spôsobom je rozvíjať v sebe empatiu, čiže porozumenie, prečo ľudia konajú tak a nie inak. Ale to už je dlhodobý proces.

Čo robiť, keď nás zúrivosť prepadne náhle a keď sa na pery tlačia tie najhoršie slová? V takejto situácii je najlepšie:

 • Za každú cenu sa vzdialiť od človeka, ktorý vyvolal vašu zúrivosť. Snažte sa nereagovať a nič nehovoriť. Všetko, čo poviete pod vplyvom emócií, môžete neskôr ľutovať.
 • Zhlboka dýchať – vdychovať nosom a vydychovať ústami. Môžete aj zavrieť oči. Ak môžete – vykríknite.
 • Usmievajte sa do zrkadla. Ak toho nie ste schopná, zodvihnite kútiky úst prstami. Takto sa sústredíte na svoje telo, ktoré zareaguje správne.
 • Myslite na niečo príjemné, čo vo vás vyvolá milé predstavy.
 • Zodvihnite ruky čo najvyššie a natiahnite sa. Telo sa pod vplyvom stresu napína a takto ho trocha uvoľníte.

Natália Krížová

K tomuto článku ma inšpiroval príspevok od Eriky Vincourekovej – Ako nebyť príliš poddajný, ale ani agresívny. Umenie povedať : Nie!


Súvisiace články:Odporúčame túto skvelú knihu:

Jelena Svitko – Stres, nespavost a deprese – Známa ukrajinská liečiteľka sa v tejto svojej knihe venuje nervovej sústave človeka, jeho vnútornej sile a podstate. Pojednáva o štruktúre nervovej sústavy, o tom, ako funguje, o príčinách jej porúch, ich liečení a prevencii. Všetko podáva natoľko zrozumiteľne a jednoducho, aby každý človek, ktorý si túto knihu prečíta, mohol pomôcť sebe aj iným.

Pôvodná cena:5.60 EUR, Naša cena:4.48 EUR

Zľava:20.00 %, Ušetríte:1.12 EUR(Prečítané 3 025 krát, 1 dnes)

Comments are closed.