google27eaa3905ca3fee3.html

Naši predkovia vedeli, že odtrhnutý kvet sa snaží prežiť bez koreňov a tým pádom vysáva životnú energiu z okolitého prostredia, čiže aj z ľudí, zvierat a ďalších rastlín. Mimochodom, preto sa ani liečivé byliny nesušili v obytných miestnostiach.

Bulharská veštkyňa Vanga odmietla prijať vo svojom dome človeka, ktorý jej priniesol kyticu kvetov. „Prečo mi nosíš domov smrť?“ spýtala sa. Ak jej niekto chcel dať kvety, mohol jej priniesť kvetinu v kvetináči. Vanga hovorila: „Odtrhnutý kvet je symbol smrti, veď je zbavený schopnosti žiť.“

Na Kube napríklad vidno rezané kvety iba na cintoríne a polícia môže uložiť pokutu za odtrhnuté kvety.

Tradícia darovania rezaných čerstvých kvetov k nám prišla spolu s kresťanstvom. Hlavne byzantskí kňazi vnútili Slovanom tradíciu krášliť izby rezanými kvetmi. Darovať rezané kvety nebol tradičný zvyk Slovanov, čo potvrdzujú historické literárne pramene.

Zvyk venovať kytice rezaných kvetov sa spája okrem iného aj s oslavou narodenín, ku ktorej zvyčajne patrí aj torta a sviečky. Zvyk sfúknutia sviečok nám bol takisto vnútený. Sfúknutá sviečka pritom oslávencovi uberá na životnej sile! Veď horiaca sviečka symbolizuje plameň života, a naopak smrť sa často opisuje slovami „až tvoja sviečka dohorí“…


Tip redakcie Eugenika:

Peter Weleslaw Kuzmišín – Bohovia starých Slovanov318-bohovia-starych-slovanov_1442578040_medium

Jedinečné dielo! Slovami autora:
Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké  mýty: grécke, rímske… poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách. A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou. Nájdete tu staré, takmer zabudnuté legendy, ako aj opisy bohov a démonov slovanského panteónu. Dozviete sa, ako asi naši predkovia svojich bohov vzývali, ako sa k nim modlili aj čo im obetovali.

Pri písaní som čerpal informácie z rôznych zdrojov. Nielen zo slovenských či českých, ale aj z poľských, a v neposlednom rade ruských a ukrajinských.“

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR


Súvisiace články:


(Prečítané 18 793 krát, 1 dnes)
 

4 Responses to Prečo naši slovanskí predkovia nedarovali rezané kvety

  1. nishkam píše:

    Zajimave. Logicky

  2. Levhart píše:

    Pozývam na

    Intenzívny seminár pre ženy v prírode PRÍRODA A ŽENA

    Ženskou prirodzenosťou je Byť a Cítiť.
    Ženy, vráťme sa k Prírode čo najbližšie, vnímajme ju cez svoje Telo! Dovoľme si vedome zažiť cyklus premeny akcie v odpočinok a späť – rovnako ako v prírode, tak aj v našom tele. Poďme zažiť deň a noc, vyjadrenie a integráciu, vnútorný a vonkajší svet. Dovoľme si pobudnúť so Stromami a kameňmi, ako s blízkymi bytosťami a rozprávať sa s nimi. Pokúsme sa prežiť si esenciu živlov Zeme, Ohňa, Vody, Vzduchu. Prebuďme svoje zmysly, ale zároveň aj mimo zmyslové vnímanie. Vyjadrime Seba pomocou farieb, hliny, tancu, hlasu, básní…..všetko bez informácií a znalostí zvonku, len prostredníctvom vlastného zážitku pri kontakte nášho ženského tela s Prírodou.

    Kedy: 29. júna – 3. júla 2012

    Kde: Vzdelávacie centrum Zaježová http://www.zivica.sk/zajezova

    S kým: Markéta Doubravská http://biomarketa.blogspot.com a Katka Hipšová (www.taneczivota.blogspot.com)

    Cena: 120 eur (v cene je vegetariánska strava, ubytovanie a program na 5 dní)

    Viac informácií a prihlášky:
    Katka Hipšová, hipsova@zivica.sk, 00421 917 517 267

  3. Levhart píše:

    Pozývam na

    MEDITAČNÝ ZÁSED vedený Romanom Mieslerom téma – MILUJÚCA MÚDROSŤ – SÚCIT + BDELOSŤ

    24.8. – 30.8. 2012 (začiatok piatok 17:00, koniec štvrtok 12:00)

    Vzdelávacie centrum Zaježová http://www.zivica.sk/zajezova

    Aby se meditace nestala strnulým a neživým opakováním něčích myšlenek, něčím mimo nás a náš běžný život, jsou potřeba dvě věci: POZORNOST A CITLIVOST. Pak naše cesta dostává příchuť svobody, především od nás samých, ale i od světa,“těch druhých“. Najednou tu plně jsme – pro sebe, svět i ty druhé. A paradoxně tu i vůbec nejsme…

    Na zásedu se pokusíme s štědrostí otevřít plně všemu dobrému i zlému v našich životech, dáme se plně stranou a s vipassanovou přesností a odstupem budeme jemně, ale bez umrtvení „jistotami“ odřezávat ty části, které jsme až doposud považovali za „sebe či své“: „JÁ JSEM TOTO A JSEM ODLIŠNÝ OD TOHO DRUHÉHO, TOTO JSOU MÉ NÁZORY, PRAVDY, ŽIVOT…JÁ MEDITUJI, PRESNE VÍM, CO DĚLÁM“…..

    Jednoduše se pokusíme pustit všech jistot (spíše pseudo-jistot) a sebepotvrzování velkým krokem do prázdna a neznáma.
    Cena: 105 eur (v cene je ubytovanie, strava a organizačný poplatok na 7 dní. Príspevok pre učiteľa za vedenie zásedu je dobrovoľný, budete môcť prispieť na mieste vo forme anonymného daru).

    Bližšie informácie a prihlášky získate na:
    zajezova@zivica.sk, 00421917 517 267 – Katka Hipšová
    http://www.zivica.sk/zajezova-meditacne-ustranie

    Roman Miesler – jeho 20 rokov trvajúca prax sa opiera o učenie advaity, vipassanové meditácie a techniky tibetského buddhismu. V meditačných seminároch, ktoré vedie, kladie dôraz na celkový rozvoj, zemitosť, otvorenosť, súcitenie a nepretržitú -kontinuálnu meditáciu, ktorá nie je odlišná od bežného, zdravo vedeného života. Pochádza z Olomouca, Česká republika.