Medicína hľadá čo v človeku nefunguje, osteopatia hľadá to, čo funguje a čo je zdravé
Osteopatia, čo je to za záhadne slovo, ktoré sa v poslednej dobe často spomína? Vyzerá to ako niečo čo by mohlo súvisieť s kosťami. A veruže je to tak. Samotné slovo osteopatia znamená kosť a jej ochorenie.
Základy osteopatickej práce vznikli niekedy na začiatku minulého storočia, kedy sa pozornosť naozaj venovala najmä funkcií kostrového systému, neskôr ako sa osteopatia vyvíjala, začala sa orientovať nielen na kostné a svalové štruktúry, ale aj na mäkké tkanivá ako fascie, jednotlivé orgány a samotný nervový systém. Napokon došlo k uvedomeniu, že človek nefunguje na biomechanickom princípe, ale na biodynamickom. To bol zlomový moment prístupu pri práci s pacientmi.
Osteopatia vznikala začiatkom minulého storočia. Hlavným zakladatelom bol Dr. A.T. Still. Neskôr pokračovali v jeho práci Dr. W.G. Shuterland, Franklyn Sills, Dr. R. E. Becker. Podľa toho sa aj vyvíjali rôzne školy. Kolíska Osteopatie je v Amerike.
Za hranicami Slovenska je celkom známa a bežná, dokonca v niektorých krajinách je preplácaná poisťovňou, keď napr. osteopati prichádzajú ku komplikovaným pôrodom, kde deti ošetria hneď po pôrode a tým sa predíde mnohým ťažkostiam.
Existuje veľa smerov v rámci osteopatického vzdelávania, od klasických chiropaktických princípov až po jemnú prácu na úrovni tekutín a samotnej potencie života. Veľa ľudí má však pocit a často to aj počúvam od mojich klientov prichádzajúcich od klasických lekárov-špecialistov, ktorým sa zdôveria, že chodia na takéto ošetrenia, že sme šarlatáni. Trochu ma mrzí ako k tomu „kolegovia“ pristupujú, bez toho, aby sa mali aspoň minimálne znalosti o problematike. Ja sám mám vzdelanie na lekárskej fakulte v obore fyzioterapia a študujem u svetoznámych lektorov zo Švajčiarského inštitútu. Nakoniec štúdium obsahuje riadne vzdelávanie v oblasti anatómie, fyziológie, embryológie, ktoré končí skúškami ako na iných školách. Považujem sa za terapeuta, ktorý pracuje s fyziológiou štruktúry a s princípmi tela, nič neuberám a nič nepridávam. Vyškolený terapeut by mal byť schopný vycítiť pohyby jednotlivých orgánov, ich vitalitu, smer pohybu, jednotlivé odchýlky od fyziológie. Mal by sa pomocou jemných dotykov naladiť na jednotlivé systémy tela a zároveň podporiť ich regeneráciu. Terapeut pozná množstvo jednotlivých techník na každú oblasť ľudského tela a je na ňom ktorú si vyberie na terapeutické ošetrenie.
Je to podobné ako vyškolený someliér, ktorý dokáže rozpoznať víno odkiaľ pochádza, aký ročník a jemné chute ktoré sa nachádzajú vo víne. Tak isto aj osteopati trénujú jednotlivé „chute“ dotyku ľudského organizmu a rozpoznávajú ako čo pracuje a aká je kvalita pohybu. Pre someliéra je nástrojom jazyk a pre osteopata je to ruka.
Vybral by som jednu časť z osteopatického prístupu a to je kraniosakrálna biodynamika. „Kranio“ znamená lebka, „sakrálna“ znamená krížová kosť a „biodynamika“ označuje princíp na akom funguje náš organizmus.
Osteopatia pristupuje k človeku trocha ináč ako medicínske prístupy. Medicína hľadá čo nefunguje a osteopatický princíp hľadá to čo funguje a čo je zdravé.
Priblížil by som využitie tejto metódy konkrétnejšie pri práci s deťmi, ktoré si nevedia pomôcť sami.
Do ambulancie prichádzajú deti s rôznymi ťažkosťami ako následky ťažšieho pôrodu, ktorý zanechal zmeny vo funkčnosti nervového systému, alebo problémy v trávení. Ďalšou skupinou sú deti ktoré trpia kombinovanými chybami ako epilepsie, hydrocefalus, detská mozgová obrna, poruchy spánku, metabolické ochorenia, rôzne traumy a podobne.
Ako môže kraniosakrálna biodynamika pomôcť?
Tu kraniosakrálna biodynamika pracuje s princípmi fyziológie ľudského organizmu. Tieto sily sú tie ktoré nás formujú, udržiavajú a zároveň opravujú po celý život.
Prakticky ošetrenie prebieha tak, že najskôr sa s rodičmi porozprávame o problémoch, ktoré ich privádzajú. Dieťa si komplexne pomocou jemného dotyku zhodnotím, ako je na tom nervový systém, ako sú vnútorné systémy organizované. Pracuje sa na tej úrovni, kde sa nachádza príčina zdravotného problému a to buď na štruktúre ako sú kosti, ktoré môžu byť stlačené, nepohyblivé, deformované atď., ďalej v mozgovej štruktúre, kde môže dôsť k poškodenie pri DMO*. Ďalšia úroveň kde sa pracuje je oblasť tekutín, keďže naše telo obsahuje 60 až 80% vody. Toto „tekutinové telo“ je zdrojom histórie, emócií a vitality. A nakoniec na úrovní potencie a zdravia, kde sa pracuje s princípom zdravia. Terapeut sa môže pohybovať aj na všetkých úrovniach počas ošetrenia.
Ak sa jedná o funkčnú poruchu v tele následkom stlačenia, nedokrvenia, pádu atď., pracuje sa na obnovení vitality v danej oblasti. Ak ide o štrukturálnu poruchu z niektorého systému tak terapia si vyžaduje pravidelnejšie návštevy, kde sa pracuje postupne na podpore vlastného vrodeného liečebného plánu aby systém sám si našiel rovnováhu a zlepšila sa čo najlepšie funkčnosť.
Aby si to človek vedel aspoň trošku predstaviť, tak uvediem príklad: teraz mám spolu so svojimi osteopatickými kolegami v starostlivosti detičky s hydrocefalom, kde problém je v sťaženej cirkulácií mozgovomiešneho moku z rôznych príčin. Kraniosakrálna biodynamika tu pracuje na zlepšení odtoku moku cez komorový systém, jemnými dotykmi na špecifické miesta na hlave a naladením na jednotlivé štruktúry mozgu sa pracuje na zlepšení priestoru a cirkulácie v jednotlivých cievach a komorových cestách, a množstvo ďalších.
Výsledkom takejto práce je, že deti začínajú prosperovať, dobehnú zmeškaný vývoj, stávajú sa vitálnejšie a v niektorých prípadoch ak majú tzv. shunt ( zavedená hadička v mozgovej komore pre odvádzanie moku) dôjde k úplnej obnove cirkulácie mozgovomiešneho moku.
Ďalším príkladom je aj práca s deťmi ktoré majú ťažkosti s vysporiadaním na emocionálnej úrovni, ako napríklad popôrodné traumy, stresové situácie v škôlke, nezhody doma, prekonaný šok atď. Tu kraniosakrálna biodynamika pracuje na podpore celého nervového systému aby bol schopný sa usadiť, zlepšiť vnútornú orientáciu systému. Taktiež pracujeme na telesných tekutinách, ale niekedy je dokonca nevyhnutná práca aj na rodičoch detí.
Častým javom je napríklad skolióza u detí. Z medicínskeho pohľadu ide o neznáme progredujúce ochorenie, ktoré mnohokrát končí korzetom, v najhoršom prípade až operáciou. Mám aj niekoľko takýchto detských pacientov s ktorými pracujem cez kraniosakrálnu biodynamiku. Počas ošetrenia sa nechám viesť ťahmi fascií vo vnútri tela, jednotlivými vzorcami a potom pracujem na nájdení rovnovážneho stavu v tomto napätí aby chrbtica našla stredovú líniu a nemusela sa prispôsobovať rôznym ťahom a tak kompenzovať svoj rast. Je to podobné ako rastlinka, ktorej pôvodná matrica určuje, že bude rásť smerom nahor k slnku. Ak rastline dáme do cesty prekážku, tak jednoducho ju obíde, urobí obkľuku a nájde si pôvodný smer rastu. Tak isto aj ľudská bytosť sa snaží si zachovať stredovú líniu a zároveň sa prispôsobuje podmienkam ktoré má k dispozícií.
Veľmi dôležité si je uvedomiť, že žiadna terapia nie je spásonosná a tak aj tu spolupráca s lekármi, fyzioterapeutmi, alternatívnymi terapeutmi môže priniesť želaný výsledok.
Osteopatia je úžasná dobrodružná cesta za poznaním ľudskej bytosti so všetkými jej aspektami. A to všetko môžeme zažiť len jednoduchým priložením rúk na pacienta…
Vždy ma fascinuje jednoduchosť s akou funguje a opravuje sa náš organizmus. Ako fyzioterapeut som mal možnosť vniknúť do tajov osteopatie a môžem povedať, že tento prístup je nielen prospešný pre pacientov ale aj pre terapeuta samotného. Je to aj určitý spôsob životnej cesty, lebo všetko čo prežívame, ako sa správame má koniec koncov dopad na náš život a na naše telo. Zmenou postojov, návykov,určitých stereotypov máme možnosť zažiť jednotu s naším vlastným telom a s naším okolím. Práve pocit že sme súčasťou jedného systému nám prináša radosť zo života. A táto radosť je najlepšou motiváciou pre uzdravenie.
—
*Detská mozgová obrna (DMO) nie je ochorenie ako také, je to súhrn príznakov, ktoré vznikajú následkom poškodenia nezrelého mozgového tkaniva, či už v období počas tehotenstva, počas pôrodu, alebo v bezprostrednom období po narodení. (pozn. redakcie)
—
Tip redakcie Eugenika na knihu:
Thérése Bertheratová – Tělo – Dům mého života – Celá naša minulosť, od narodenia až dodnes, sa prejavuje stuhnutosťou, kŕčmi, slabosťou a bolesťami v celom našom tele. Od prvých mesiacov svojho života sme reagovali na najrôznejšie tlaky. A aby sme vydržali, deformovali sme sa. Osloboďme svoje telo a objavme jeho netušené možnosti za pomoci geniálne jednoduchého, prirodzeného “antitelocviku”!
Pôvodná cena: 5.60 EUR, Naša cena: 5.04 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.56 EUR
Súvisiace články:
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Terapiou sa zaoberám od roku 1998. Pracujem ako fyzioterapeut a pri práci využívam hlavne osteopatiu. Osteopatia a fyzioterapia je pre mňa ideálnym prepojením dvoch rozdielnych prístupov pri liečbe pacientov.
www.osteopat.skKategórie