google27eaa3905ca3fee3.html

Osteoporóza patrí medzi pomerne časte ochorenie. Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. Asi tretina osôb po zlomenine krčka stehennej kosti do roka zomiera, asi tretina je odkázaná na opateru iných. Len u časti pacientov sa zlomená kosť vyhojí úplne a pacient je schopný samostatného života bez opatery iných.

Zlomenina krčka stehennej kosti je na 7.mieste najčastejších príčin úmrtia hospitalizovaných pacientov v SR! Riziko úmrtia po zlomenine stehennej kosti u 50- ročnej ženy je rovnako veľké ako na úmrtie pri rakovinu prsníka a 4x väčšie ako pri rakovine maternice!!

Mnohí si zdravú kosť spájajú s dostatkom vápnika. Zdravá kosť nie je zložená len z vápnika. Skladá sa z väziva (75%) a minerálov (25%). Vápnik tak hrá v kosti dôležitú, ale nie rozhodujúcu úlohu.

Problém lámavých kostí sa týka straty pružnosti kostí. A pružnosť kostí nezabezpečuje vápnik. Vápnik zabezpečuje tvrdosť kostí. aj sklo je tvrdé ale krehké!

Príčina lámania kostí

Kosť sa láme lebo z nej začne ubúdať kostné väzivo (strata pružnosti) pričom sa stráca aj časť uloženého vápnika. No úbytok vápnika je menší ako úbytok kostného pružného väziva. V priebehu rokov sa môže pomer pružného kostného väziva k uloženému vápniku a aj minerálom otočiť. Pri pokročilých osteoporotických kostiach podiel vápnika zďaleka prevažuje kostné väzivo. Preto sa kosti začnú lámať. Sú málo pružné. V kosti pri osteoporáze prebieha degeneratívny proces. Aby ste si overili moje tvrdenia vyskúšajte si pokus. Dajte kuraciu kosť na týždeň do octu. Ocot je kyselina. Kyselina kosť odvápni a uvidíte či ju zlomíte. Kosť v octe zmäkne no ostane pružná!

Ľudia pri problémoch s kosťami užívajú veľké množstvo vápnika. Snažia sa kosť vytvrdiť. Nadmerný prísun vápnika pritom zvyšuje degeneatívne procesy. Pre správne fungovanie kostí je dôležitý horčík.

Horčík je jedným z najdôležitejších minerálov, aby bolo možné redukovať negatívne následky stresu a podporiť regeneračné procesy. Približne 60% sa nachádza v kostiach a pôsobí regeneračne.

TIP: Až 188 mg dobre vstrebateľných citrátov horčíka nájdete v Basenpulver plus od Dr.Jacobs. Okrem toho v jednej dávke je aj 1000 mg ďalších organicky viazaných minerálov

Prajem vám pekný deň, Andrej


Súvisiace články:


 

(Prečítané 717 krát, 1 dnes)

Comments are closed.