google27eaa3905ca3fee3.html

Tak takúto otázku si kladie asi nejeden rodič. Dieťa na jednej strane dookola zápasí so slabou imunitou (soplík, kašeľ, chrípka, nachladnutie, angína atď.) a vzápätí jeho imunita neprimerane reaguje na bezvýznamné podnety ako sú peľ, slnko či potraviny alergickou reakciou. Nelogické? Nezmyselné? Ako to, že imunita na jednej strane dovolí votrelcovi spustiť chorobu a  na druhej strane sa ide zblázniť pri neškodnom peli?

Imunita je pomerne komplikovaný systém, ktorý pozostáva z mnohých buniek, ktoré sa špecializujú na istú prácu. Medzi typické bunky imunitného systému patria biele krvinky – leukocyty. Aj tie sa členia.  Asi 40% z bielych krviniek tvoria lymfocyty.

Lymfocyty sa vo svojej činosti špecializujú:

Jedna časť lymfocytov nás chráni pred vírusmi a baktériami, ktoré sú schopné prenikať do buniek ako napr. borélie, mykoplazmy, chlamýdie. Tieto sa volajú TH1 bunky. Túto časť imunity nazývame bunková imunita. Chráni nás aj pred rakovinou.

Druhá časť lymfocytov nás chráni pred bežnými baktériami, toxínmi, parazitmi či cudzorodými látkami. Volajú sa TH2 bunky.

Oba tieto typy buniek TH1 a TH2 vytvárajú istý základ, ktorý zabezpečuje mnohé imunitné reakcie tela. Prácu TH1 a TH2 imunitných buniek môžeme prirovnať k JING – JANG. Pokiaľ sú v rovnováhe telo dobre pracuje. Ak niektorá časť TH1/TH2 imunity začne nadmerne dominovať vzniknú chorobné reakcie organizmu. Napr. pri dominancii TH2 imunity začne imunita nadmerne reagovať na  nevýznamné podnety ako peľ či potraviny. Telo samozrejme dokáže bez následkov zvládať krátkodobé „vykoľajenie“ imunity v neprospech jednej či druhej zložky imunity.

Počas tehotenstva sa imunita matky presúva k silnejšej TH2 imunite, to isté platí aj pre novonarodené deti. TH2 imunita chráni matky pred potratom. Pre dieťa je preto dôležité aby prekonalo drobné infekcie, ktoré aktivujú TH1 zložku imunity. Až okolo puberty sa začne TH1 imunita vyrovnávať s TH2 imunitou. Vtedy vidíme, že alergie sa mnohým deťom upravia. Lekári povedia, že deti z toho vyrastú. Starnutím sa okolo 50 – 60 roku života ( u mužov a žien je časový posun rozdielny) znovu viac aktivuje TH2 imunita. Takýto je prirodzený vývoj. Ak však do tohto vývoja zasiahne čosi čo naruší tento prirodzený proces môže prísť k väčšej nerovnováhe a dlhodobým zápalových reakciám.

Prevaha TH1 sa prejavuje napr.:

Gravesova choroba, Hasimotova tyreoditída, skleróza multiplex, diabetes melitus 1.typu, TBC, depresia, psoriáza, črevné parazity, crohnova choroba a podobne

Prevaha TH2 sa prejavuje napr.:

Mononukleóza, atopická dermaditída, alergie, zápal očných spojiviek, neznášanlivosť potravín, hubové infekcie, chronické zápaly pochvy, senná nádcha, nadbytok histamínu, HPV vírus, poškodenie črevnej sliznice a podobne

K nerovnováhe TH1/TH2 imunity výrazne prispieva:

 • Stres
 • Nedostatok živín ( bielkoviny, minerály, vitamíny)
 • Adjuvanty z vakcín
 • Voľné radikály
 • Záťaže zo životného prostredia
 • Liečivá
  Atď.

Pri nerovnováhe TH1/TH2 imunity by sa vždy mali vykonať komplexné opatrenia. Medzi opatrenia, ktoré by sa mali vykonať pri dominancii TH2 imunity ako napr. alergie je posilniť TH1 imunitu. Vynikajúcim prostriedkom sú medicinálne huby. Či už cordyceps, reishi alebo coriolus sú vynikajúcim prostriedkom na posilnenie TH1 imunity. Samozrejme nie všetko sa dá posilniť za deň či dva. Preto je dobré počítať aj s niekoľkomesačnou kúrou. Posilniť čokoľvek je ako vychovať človeka. Vždy je to dlhodobý proces s veľkou dávkou trpezlivosti.

Samozrejme kúra medicinálnymi hubami by mala byť doplnená:

–  vhodnými mikroživinami na doplnenie antioxidačnej ochrany organizmu ( bez živín žiadna imunita nikdy nebude pracovať dobre)

–  opatreniami  na elimináciu jedov z potravín a životného prostredia

–  harmonizovať rodinné prostredie


Súvisiace články:


 

(Prečítané 305 krát, 1 dnes)
 

One Response to Prečo majú deti často infekcie a ich imunita neraz reaguje prehnane?

 1. Peter píše:

  Podľa mňa je úplne normálne, že deti bývajú často choré, keď sú malé, veď si budujú imunitu. Ja sa tým vôbec nestresujem, ale preventívne dávam dcérke taký sirup jahôdkovký, ktorý obsahuje beta glucan a podporuje jej imunitu. Pomáha to veľmi, a keď to náhodou nepomôže a ochorie, tak to beriem v pohode. Ako sa hovorí: „Z toho vyrastie.“ 🙂