google27eaa3905ca3fee3.html

MUDr. Jan Hnízdil,  je pôvodne internista a rehabilitačný lekár, v súčastnosti pôsobí aj ako spisovateľ a publicista. Venuje sa celostnej – komplexnej a psychosomatickej medicíne. Verejnosť na seba upozornil svojimi výraznými vystúpeniami proti súčasnému spoločenskému a zdravotnému systému.

Podľa jeho vlastných slov: „…Nejsem schopen zázraků a nemám nic, čemu se říká „léčitelské schopnosti“. Jen se snažím praktikovat komplexní psychosomatickou medicínu. Když se jeden pacient ptal Jiřího Šavlíka, průkopníka české psychosomatiky, cože to dělá za zvláštní obor, odpověděl: „Zatímco ostatní lékaři léčí choroby, já léčím lidi.“

A ďalej dodáva, že každá choroba je informácia. Informácia o tom, aký človek je, akým spôsobom, v akých podmienkach spoločenských a rodinných žije. Informácia o tom, že človek robí vo svojom živote nejakú chybu. Úlohou celostného lekárstva je chybu identifikovať a poradiť pacientovi, čo on má a môže urobiť a zmeniť vo svojom živote, ale aj  vo svojich spoločenských podmienkach, aby sa uzdravil. Ale nesmierne záleží na tom, aby človek pochopil svoju hlavnú úlohu, vo svojej chorobe a začal so zmenou sám u seba. A to sa týka aj (najmä) rakoviny.

Viac už samotný doktor Hnízdil:


Súvisiace články:foto: autor článku


 

(Prečítané 666 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.