google27eaa3905ca3fee3.html

V poslednej dobe sa aj u nás udomácňuje u astmatikov meranie oxidu dusnatého (NO) vo vydychovanom vzduchu. Prečo sa to vlastne robí?Astma je zápalové ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty. Pri každom jednom zápalovom ochorení sa v bunkách veľa zmení. Jednou zo zmien je, že sa spustí tvorba oxidu dusnatého (NO).

Prečo sa to deje? Je to logický krok organizmu, ktorý mu má zabezpečiť prežitie. NO je zabijakom parazitov, bakterii a aktivátorom imunity. Je to teda plyn, ktorý má za úlohu spustiť zápal a zabezpečiť ochranu organizmu. Organizmus človeka bol kedysi ohrozovaný najmä baktériami a parazitmi. Preto ich usmrtenie bolo súčasťou úspešnej stratégie prežitia. Táto stratégia zostala dodnes. Ak vošla do tela baktéria alebo parazit spustila sa tvorba oxidu dusnatého aby boli narušitelia zabití a zabezpečilo sa tak prežitie.

Oxid dusnatý sa vyrába pri každom zápale. Čim je zápal silnejší tým sa oxidu dusnatého tvorí viac. Pri astme platí: čím viac NO vo vydychovanom vzduchu namerajú tým je zápal intenzívnejší. U zdravého jedinca by nemal byť vo vydychovanom vzduchu oxid dusnatý vôbec merateľný.

Ako má ale súvis zápal, astma a mitochondrie? Mitochondrie sú malé bunkové elektrárne. Vyrábajú pre naše bunky energiu, ale zároveň sú aj zdrojom voľných radikálov. Prečo spomínam voľné radikály? A čo to vlastne sú?

Voľné radikály sú malé agresívne častice. Ak ich je veľa dokážu v bunke aktivovať vysokú tvorbu oxidu dusnatého. Takto dokážu spúšťať a prehlbovať zápaly !!! Ak sa mitochondrie poškodia, začnú vypúšťať 60-80 násobne viac voľných radikálov do bunky a takto zvyšujú aj tvorbu oxidu dusnatého!!! Celé toto vytvorí ideálne podmienky pre vznik zápalov. Napr. Zníži sa aktivita imunity a umožní sa premnoženie patogénov, alebo sa naruší tolerancia imunity a vzniknú alergie.

Neraz rozvoj astmy podporia dokonca lieky. Ukážem Vám to na antibiotikách. Deti majú často kašeľ. S kašľom idú k lekárovi. A čo urobí lekár? No nasadí antibiotiká! Ale antibiotiká su zabijaci mitochondrií. Antibiotikami poškodené mitochondrie začnú chrliť veľa voľných radikálov. Tie aktivujú tvorbu oxidu dusnatého a ten aktivuje zápal. Takto antibiotiká dokážu urýchliť nástup astmy! Ktovie prečo o tomto pacient nie je informovaný?

Zapamätajte si: Pri akomkoľvek zápale sa vždy tvorí oxid dusnatý. Oxid dusnatý zápal podporuje a udržuje v chronicite. Preto je pri znižovaní zápalov terapeutickým cieľom znížiť hladinu oxidu dusnatého. Pokiaľ bude jeho hladina vysoká, vždy bude držať zápal pri živote.

TIP: Jedným z látok, kotré ho dokážu regulovať a tým regulovať zápal je GAMA TOCOFEROL. Je to silný vychytávač oxidu dusnatého. Túto cennú protizápalovú látku nájdete v TocoProtecte od Dr.Jacobsa. Môžete si ho kúpiť tu:

Prajem Vám pekný deň

Andrej

Viac na mojej stránke: www.andrejmedved.sk + facebook


Súvisiace články:


 

(Prečítané 224 krát, 1 dnes)
 

One Response to Astmatici pozor. Po prečítaní tohoto článku sa vám zmení pohľad na antibiotiká.

  1. simon píše:

    mne pomohla zo silnej astmy surova mrkvová šťava!