google27eaa3905ca3fee3.html

Lekár, je ten, čo by mal rozpoznať, čo negatívne sa v tele pacienta deje a mal by mu navrhnúť také riešenie aby sa to zvrátilo. Nato slúžia laboratórne testy. Mali by odhaliť to, čo človek nevie sám pocítiť. Od ich kvality závisí , či je zvolená správna terapia a či účinkuje. Ak nepochopíme čo sa v tele človeka deje, nikdy nebude dochádzať k vyliečeniu ľudí. Jedným z faktorov, ktoré ohrozujú zdravie je oxidačný stres. Ako ho rozpoznať a zmerať?

Čo je to oxidačný stres? Akýkoľvek stres je pre organizmus ohrozenie. Stres poškodzuje bunky, ich časti, tkanivá orgány. Výsledkom oxidačného stresu je, že bunky, či celé orgány si nedokážu plniť svoju funkciu. Človek ochorie.

Prečo vzniká oxidačný stres?

Oxidácia je pre telo nevyhnutná. Oxidácia je reakcia látok s kyslíkom. V tele je to základná reakcia, pri ktorej sa uvoľňuje z jedla energia. Pri tomto procese sa uvoľnujú voľné radikály. Tieto sa môžu dostať do bunky, kde môžu poškodiť jej časti. Predstavte si to ako keby ste mali doma pec a časť dymu by nešla do komína, ale do miestnosti kde ste vy. Po čase by vám to pôsobovalo zdravotné problémy.

Ako laboratórium dokáže zmerať či je telo vystavené tomu ohrozeniu?

Voľné radikály su agresívne častice, malí vandali. To, či poškodzuju bunky, telo a zdravie sa dá laboratórne merať. Voľné radikály sa nedajú merať priamo. Preto sa v laboratórnej diagnostike merajú látky, ktoré vznikajú ako výsledok pôsobenia týchto voľných radikálov.

Tuky sú častým terčom pôsobenia voľných radikálov. Keď sa poškodia, vznikajú látky, ktoré voláme malondialdehydy. Najčastejšie malodyaldehydy vznikajú poškodením nenasýtených mastných kyselín (napr. tuky z bežne používaných rastliných olejoch).

Prečo sú malondialdehydy nebezpečné pre telo?

Malondialdehydy sú jedovaté látky, dokážu spôsobovať mutácie DNA a poškodzovať časti buniek. Jednou z nich je aj LDL cholesterol. To je ten, čo ho zvykneme nazývať zlý. Vlastne on sa stáva zlý až teraz. Keď sa poškodí jedovatými malondialdehydmi stáva sa pre telo látkou spúšťajúcou zápal (napr. Ateroklerózu) .

Meranie malondialdehydom poškodeného cholesterolu je dôležité lebo:
– je znakom prebiehajúceho dlhodobého oxidačného stresu
– je znakom prebiehajúceho zápalu

Bohužiaľ aj keď je tento parameter dôležity pre poznanie toho, že v tele prebiehajú zápaly a telo je dlhodobo poškodzované voľnými radikálmi u nás sa nemeria. (aspoň doteraz som nenašiel laboratórium, kde by sa meral)

Malondiladehydol poškodený LDL cholesterol (MDA-LDL) je stabilným a spoľahlivým znakom oxidačného stresu.

Lekár bez poznania diania v tele je ako slepý vodič auta. Nevie čo sa v tele deje. A vy o tom ani neviete. Problem, je, že často ani on.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.weltfit.sk
www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com


Súvisiace články:


 

(Prečítané 220 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.