google27eaa3905ca3fee3.html

loving-kids-300x200Ak máte deti, pamätajte pri každom kriku smerovanom na dieťa, že stačí málo. Týmito možno malými, ale častými dávkami kritiky striháte mladej duši krídla, sadíte do nej strachy a pocit previnenia.

Dali sme so ženou obom svojim deťom vypracovať numerologické rozbory. Nie je to dobré len preto, že sa dozviete, čo v dieťati je (to na sedemdesiat percent zistí každý vnímavý rodič), ale najmä preto, lebo pochopíte, čo máte u daného človiečika držať na uzde a čo podporovať. Všetko sedelo do posledného bodu.

Napíšem len, pred čím sme boli varovaní. Napríklad, že Sárka má vysoké sebavedomie a správnou výchovou ju treba usmerniť, aby nepodľahla pýche a pocitu nadradenosti. Áno, sily aj sebavedomia má na rozdávanie. Jej ego je neuveriteľné, však má v dátume narodenia tri jednotky. Minule mi sedela na kolenách a zbadala svoj odraz vo vypnutom televízore. Vraví mi: „Oco, aha, ja a ja.“ No koniec, dlho som sa smial! Ale uvedomil som si jedno – budeme si musieť so ženou dávať aj veľký pozor, aby sme ju o tú silu a sebavedomie nepripravili, pretože ak niečo dostala do vienka, bude to potrebovať na splnenie svojej pozemskej misie.

Ďalej nám bolo poradené, že v nej máme rozvíjať ženskosť, lebo má veľa mužskej energie. Čo tiež sedelo, lebo božechráň obliecť Sárke sukničku! Až keď ju vychválime, aká je v nej čečená, hrdo zdvihne hlávku a je zmierená s týmto oblečením. V súvislosti s tým som sa spýtal, či je dobré, že spí so mnou. Jeden čas som totiž ja spával so Sárkou v obývačke a Ivka so Samkom v spálni. Navrhla to žena, aby sme sa vyspali, keďže syn sa vtedy často v noci budil na jedenie. Zaujímalo ma teda, či sa tým vec „nezhoršuje“, keď Ráchel spinká vedľa otca („mužskej energie“). Na to mi bolo povedané, že ona vedľa seba potrebuje silné osobnosti, inak ju nič „neskrotí“. Ak k nej napríklad na tanečnej vyberú nepriebojného a zakríknutého mladíka, doslova ho udupe. Potrebuje mať vedľa seba silnejšieho muža, čo vraj ja som.

Z pohybových aktivít nám bol pre ňu odporúčaný tanec, atletika, krasokorčuľovanie alebo iný ladný pohybový šport – najlepšie individuálny, lebo v kolektívnom z nej trénera porazí. Hneď som si predstavil toho nášho anjelika s rožkami, ako robí pravý opak toho, čo od nej tréner žiada, a rozbíja tým aj sústredenie kolektívu. (Kurnik, pozor na myšlienky, keď som si to predstavil, tak som to aj stvoril. Škrtám teda!)

Skrátka, jej prebytok energie máme usmerniť zmysluplným spôsobom. Potom sa dokáže ľahšie sústrediť aj na učenie a na všetky aktivity, na ktoré sa treba koncentrovať. Sárka je buď anjel, alebo čert. Nič medzitým neexistuje, je proste digitálna. Minule, keď sme boli na detskom ihrisku, chodila pomedzi deti a bozkávala ich na čelo. Hocikoho, kto jej prišiel pod ústočká, neznámych, malých i väčších od nej… A o dvanásť minút na to sácala do jedného chlapčeka… láska bola zrazu preč.

Naša dcérka sa narodila predčasne. Vyvolali ju na svet umelo, lebo Ivka mala vysoký tlak. Hrozili veľké komplikácie, ak sa nemýlim, volá sa to preeklampsia. Predčasný príchod na svet sa dá prirovnať k cestovaniu z Bratislavy do Košíc, keď tu sa zrazu v Poprade otvoria dvere auta a povedia vám: „Vystupovať!“ Sárka teda musela bez opýtania vystúpiť. „Musí sa nájsť, objaviť svoje úlohy, sily na ne má požehnane. Musí si nájsť svoj batôžtek, ktorý si zabudla v tom spoji,“ vysvetľovala mi numerologička.

A Samko? Ten je iba anjel. Tichý, bacuľatý, všetko papajúci mocný Jánošík. Usmiaty, nežný, bystrý, bude z neho statný junák. On prišiel na svet prirodzene, vtedy, keď sa vypýtal, lebo už bol pripravený vstúpiť labkami na svet. Mäkko. Preto je pokojne analógový. Pri ňom nám bolo radené, že je viac citovo a duchovne založený,  bude ho treba učiť verbálne sa otvoriť, aby vedel pomenovať svoje pocity a nálady. Bude s ním treba zaobchádzať opatrnejšie, pochvalou a slovami uznania mu dvíhať sebavedomie. Bude ústupčivejší, preto máme dať pozor, aby ho Sárka neutláčala. Máme v ňom rozvíjať umelecké schopnosti, viesť ho ku kolektívnym vzdušným športom – loptové hry, premety, tanec, všetko, čo súvisí so vzduchom. Viac ho brať do prírody než do telocvične.

A skutočne. Samko nemal ani rok, keď som s ním začal tancovať na hudbu z rádia. Držal som ho v náručí, krútil sa s ním vo vzduchu a on sa nevedel dosmiať. Takisto vety o potrebe rozvíjania jeho jemnej motoriky dokonale platia. Miluje, keď sa s ním maznáme, dotýkame sa ho, láskame ho. Sárka na toto nikdy nebola. Vytrhla sa a dala si preventívnych desať „koliečok“ po dome, aby spálila nazhromaždené zásoby energie, všetko stískanie odignorovala. Každý mladý tvor potrebuje dennú porciu lásky. Neznamená to, že mama musí dať dieťaťu osem hodín nehy a otec zasa osem hodín lásky. Nie. Dieťaťu stačia napríklad dve intenzívne hodiny pozornosti denne a bude spokojné. Ja keď sa pohrám s deťmi hodinu a jedenásť minút ráno, tak si na mňa poobede počkajú a vyberú si zvyšok po mojom príchode z práce. A čo v tomto prípade znamená „intenzívne“?

Musíte byť napojení iba na ne. Nijaké jedlo, televízia, internet alebo rozhovor s niekým iným. Nie. Je dovolená iba hra s nimi, bezpodmienečná láska, vnímanie všetkých ich reakcií. Musíte byť úplne prítomní v ich svete, stať sa kockou v ich hre, erdžiacim plyšovým koníkom, leskom v ich očiach. Ony okamžite vycítia, keď časť pozornosti upriamite inam, a dajú vám to hneď poznať.

Nech svet speje k láske, Hirax

Knižne vyšlo v druhom dieli Šlabikára šťastia: Sebaspoznanie, súvislosti, sebapremena


1315699657722266


Súvisiace články:


Tip našej redakcie na knihu pre rodičov i deti:

Esther a Jerry Hicks – Sára sa učí žiť – Kniha prvá

Desaťročná Sára nie je veľmi šťastná. To sa zmení, keď stretne Šalamúna – nezvyčajnú sovu, ktorá vie rozprávať a ktorá Sáru začne učiť dívať sa na svet úplne inak, ako je navyknutá. Bežné a často nepríjemné Sárine zážitky v škole aj doma sa pod Šalamúnovým vedením postupne menia na  prežívanie pohody, radosti a slobody. Sára sa učí, že dobré pocity nemusia závisieť od toho, čo sa deje, ale naopak – ony samotné majú moc meniť všetko k lepšiemu.

Unikátne knihy pre deti (3 diely), ktoré krásne vysvetľujú, ako ovplyvňujeme to, čo zažívame, tým, ako zmýšľame, a akú tvorivú moc máme nad svojimi životmi, ak sa naučíme cielene usmerňovať svoje myslenie a pocity. Na konkrétnych situáciách to  deťom vysvetľuje zázračná sova menom Šalamún. Učí ich, ako veci fungujú a akými zákonitosťami sa riadi naša existencia. Pomáha im riešiť problémy a užívať si všetko, čo sa deje.

Pôvodná cena: 6.90 EUR, Naša cena: 6.21 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.69 EUR


 

(Prečítané 857 krát, 1 dnes)
 

2 Responses to Deti a ich denná porcia lásky

  1. Michal píše:

    Ahoj Hirax,vies mi dat kontakt na cloveka ktory robi numerologicky rozbor?Chystam sa cez leto do Martina tak by som sa nieco rad o sebe dozvedel.Daakujem