google27eaa3905ca3fee3.html

freedomPrečo? Lebo výchova v podobe dnešnej je nátlak. Neučíme deti žiť ozajstný život. Učíme ich jednu jedinú, základnú myšlienku. Zarobiť peniaze.

Výchova je pokus, snaha, chcenie, túžba, nútenie. Aj donucovacími prostriedkami, vychovávaš iného spôsobom, o ktorom si myslíš, že je správny. Nanucuješ mu svoju pravdu. A keďže každý má tú svoju pravdu, malý človiečik čumí, koľko právd sa zrazu má naučiť. Motá sa okolo neho veľmi veľa ľudí. Všetci ho chcú v mene jeho dobra vychovávať. Rob tak milé dieťa, ako ti vravím. Ver mi, chcem len tvoje dobro.

Vaši rodičia vás naučili svoje pravdy. O ktorých myslia si, že pravdy sú. Pravdy vašich rodičov ďalej učíte svoje deti. Povedal by som, že rodičia vás nič nenaučili. V útlom veku vás strčili do jasiel, potom do škôlky. Do základnej školy. Na klavír. Do výtvarnej. Potom na strednú na vysokú. Posledný úkon čo vás naučili, bol nájsť si prácu. Aby ste mali z čoho žiť. Vychovávali vás cudzí ľudia. A detstvo, život unikal medzi prstami. Najviac učili učitelia. A učili naučené. Staré. Potom ulica. Rovesníci. Deti a nielen deti sa učia pozorovaním. Pozorovaním dospelých. Vychovávateľov. To čo od vás odpozorovali, to vedia.

Malé deti do určitého veku, nemajú naučené hlúposti, ktoré stvárajú dospelí. Ešte sú čisté. Nepopísaný papier.

Kristus hovorí: ,,Buďte ako deti”.
S deťmi sa nemôžete rozprávať ako so seberovnými. Je to nemožné. S deťmi seberovní nie ste. Zlezte dolu k deťom. Položte sa na štyri a staňte sa nimi. Prestaňte zarábať peniaze. Ukazovať svoju nemohúcu dospelosť. Ak zídete z mysle, ak sa vám to podarí, a zbavíte sa toho čo vás naučili, čo vás naučila spoločnosť, cudzí ľudia, vtedy budete s deťmi seberovní. Stanete sa nimi. A Kristus bude spokojný.

Spôsob výchovy detí je založený na princípe príkazov, zákazov a trestov. Nemusia byť len telesné. Ak urobíš to, niečo dostaneš. Ak to neurobíš, prinajhoršom nedostaneš nič. Podmienečná výchova. Urob a dostaneš. Robím to pre teba preto, lebo ťa mám rada. Systém výchovy je daj a dostaneš. Urob a budeš mať. Správa sa tak celá spoločnosť. Spoločnosť je tvorená jednotlivcom, TEBOU. Ste tak naučení vašimi predchodcami a učíte tak vaše deti. Nájdi si dobrú prácu. Dobre platenú. Budeš mať veľa peňazí a spokojný život.

Najlepšie je to, že deti prichádzajú na svet a všetko vedia. Dostali to darom. Vedia to intuitívne. Je to v nich. Čo sa chceš učiť, keď to už vieš. Výchova detí likviduje v zárodku to čo už vedia. Čo je v nich.
Prečo by som mal deťom niečo zakazovať. Môžu všetko čo len chcú. Pretože všetko už vedia. Sú to malí Bohovia. Tvorcovia. Deti boli zrodené Bohom. Sú jeho obraz. A to čo vie Boh, vedia aj deti. Už sú naučené. Len ich treba nechať prejaviť sa. Nechať ich tvoriť. Zakazujete im tvoriť. Prikazujete im čo majú robiť a ako. Prečo by som mal zakazovať dieťaťu chodiť sa kúpať počas dažďa. Celý život sa kúpem počas dažďa. A je to najkrajšie kúpanie aké existuje. Iní sa počas dažďa nekúpu. Pretože ich vychovali, že počas dažďa sa kúpať nesmie. Zákaz.

Deťom s láskou netreba nič vysvetľovať. Jedno samotné dieťa má v sebe toľko lásky, ako v sebe nemajú všetci dospelí. Dieťaťu treba lásku opätovať. Nie vysvetľovať. Nechaj dieťaťu voľnosť sa prejaviť. A ono naučí teba. Aj dostatok lásky ti dá.

Vieš čo je to rešpekt? Rešpektovať niekoho? Nesúhlasiť s ním. Nesúhlasiť s jeho názormi. S jeho zmýšľaním a postojmi. Učíš dieťa rešpektu. Rešpekt je odpor. Nesúhlasím s tebou, ale rešpektujem ťa.

Rešpekt je vyjadrenie nesúhlasu. A rešpekt je strach. Rešpekt nie je mier. Rešpekt nie je komunikácia dvoch rovnocenných ľudí. Ak máš z niekoho strach, nie si s ním na rovnocennej úrovni.
Prečo by som mal na dieťa kričať za neporiadok. Ak chcem urobím poriadok sám. A dieťa ma bude pozorovať. Bude vidieť, že niečo s hračkami robím. Časom to začne robiť samo. Pozoruje. Učí sa. Inteligentné, múdre dieťa. Inteligentné dieťa inteligentného rodiča. Prečo by som mal dieťaťu vravieť niečo o tom, že hračky v jeho izbe sú nejak neporiadne poukladané. To, že je to neporiadok si myslíš len ty. Koniec koncov, načo mu kupuješ hračky? Viem načo. Aby si ho nimi odpútal od seba. Pretože ak sa dieťa hrá, máš pokoj.  Netravuje. Je zamestnané hračkou, ktorá po čase zunuje. A máš problém. Dieťa začne otravovať. Tak kúpiš hračku novú. A zas je na chvíľu pokoj. Hračiek je zrazu toľko, až ti prelezú cez hlavu. Tvoria neporiadok, za ktorý viníš dieťa a zaobalene, pretože si múdry vychovávateľ, vysvetľuješ, aby si urobilo poriadok. Nekupuj hračky. V prírode je miliarda hračiek. Ale k prírodným hračkám treba dieťa doviesť a ukázať mu, ako sa s nimi hrá. Ako zasadiť semiačko rastlinky. Ako podojiť kravku. Ako nazbierať žihľavu a urobiť čaj. Ako zaopatriť seno srnkám na zimu. Ako pomôcť včielkam prezimovať. Mám pokračovať? Príroda samotná je jedna obrovská hračka. Dieťa sa hraje celý život. A hraje sa s prírodou ďalej, ako dospelák. V prírode poriadok robiť netreba. Príroda sa o poriadok sama postará.

Každé dieťa vie, že má v sebe pravdu jednoty, pravdu stvoriteľa, pravdu existencie. Pravdu vesmírnu. Pravdu prírody. A každé dieťa vie, že dospelý, čo odídený je od celku. Vyčlenený je. Od prírody od zdroja odpojený. Vie, že dospelý snaží sa mu nahučať svoje pravdy-nepravdy. A pýta sa. Čo to ten človek robí? Aké kaleráby tlačí do mojej hlavy.

Dieťa netreba vychovávať. Dieťa je semiačko, ktoré všetko vie. Už to má v sebe. Nebudeš predsa semiačku jablone, či paradajky vravieť, ako má rásť. Vyklíčiť a vyprodukovať plody. Teda môžeš to semiačku hovoriť, ak chceš. Ale učíš semiačko čo už vie. Absurdita. Netreba s ním robiť nič. Len ho nechať rásť. Z úctivej vzdialenosti pozorovať jeho rast. A učiť sa z jeho rastu. Vychovať nádherného človeka sa nepodarí nikomu. Výchova netvorí nádheru, ale príkazy a zákazy. Výchova nie je múdrosť. Výchova je nútenie učiť staré myslenie vychovávajúceho.


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

Zdeňka Jordánová – Tvoje dieťa ako šanca pre teba

Múdre rozprávanie o tom, ako pristupovať k jednej z najťažších úloh v živote – rodičovstvu. Deti by sme mali milovať také, aké sú, no na druhej strane sa o ne prehnane nestarať a nerozmaznávať ich. Deti nás mnohému učia a mnohé odzrkadľujú. Naše deti sú podivuhodným a neoddeliteľným rozšírením nášho života, nášho vlastného Ja. Autorka nás prevedie jednotlivými fázami rodičovstva: od zistenia, že je žena tehotná, cez pôrod až do rôzneho veku a napokon dospelosti vášho potomstva.

Ukážka z knihy: Alergie sa vyskytujú predovšetkým u detí. Sú u nich časté, pretože to, že nedokážu isté situácie riešiť, je na dennom poriadku. Keby sa mohli slobodne rozhodovať, nejako by ich samozrejme vyriešili, lenže problém je vo svete dospelých, kde majú deti nekonečne veľa obmedzení. Pokiaľ sa deti riešenia vzdajú a nadobudnú dojem, že riešiť to aj tak nemá cenu, potom nastupuje alergia. Je to istota, ktorá im zabezpečí pozornosť rodičov, starostlivosť a dôležitosť. Obmedzenia, ktoré tým postupne vznikajú, sú spočiatku nedôležité, ale neskôr riadne otravujú život. Niektoré deti sa menia na “chudáčikov”, ktorí nič nesmú a sú izolovaní od bežného života.

Pôvodná cena: 11.20 EUR, Naša cena: 10.08 EUR

Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.12 EUR


(Prečítané 472 krát, 1 dnes)
 

One Response to VYCHOVAŤ NÁDHERNÉHO ČLOVEKA SA (VÝCHOVOU) NEPODARÍ NIKOMU

  1. Martin píše:

    Ako zabrániť dieťatu neutekať na cestu keď ide okolo auto, nestrkať prsty do zásuvky inak ako zákazom, či príkazom? Tento prehnaný liberalizmus je strašne škodlivý.