google27eaa3905ca3fee3.html

music_bckgr_03

Opäť tu začínam hudbu pojednávať duchovne. Teraz to ale budú štyri živly. Už mnoho autorov vytvorilo diela, kde boli použité práve štyri živly. Viem aj o piatich živloch, samozrejme, no pre nás sú typické najmä tie štyri: Voda, vzduch, oheň a zem. V našej tradícii existuje aj piaty živel, to je nekonečný vesmír. Ten sa ale nedá preskúmať, preto budem sa zaoberať tými, ktoré poznám.

Vzduch môže predstavovať hociktorý z dychových nástrojov, čiže trubka, flauta, alebo didgeridoo. Oheň môžu reprezentovať strunové nástroje, napríklad gitara, harfa, klavír, ale aj africká kora. Na týchto hudobných nástrojoch dokážete totiž hrať veľmi ohnivo. Vodu môžu predstavovať rôzne kovové hudobné nástroje, napríklad vibrafón, zvony, alebo tongue drum. Je to asi preto, preto že kov sa dá rozpustiť v peci, ako kvapalina. A čo zem? Drevo tu zohráva tiež veľkú úlohu, takže to budú rôzne bubny a perkusie.

Ja ale mám na to iný názor a zvlášť na kov. Kovové hudobné nástroje totiž obsahujú aj alikvotné tóny, keď na nich udriete. Dobrým príkladom sú tibetské misy.

V kove je ukrytý celý vesmír a podľa mňa aj štyri živly. Ako je to možné? Kov, teda železo, oceľ, či zlato sú zo zeme. Kov sa roztaví v ohni, už máme oheň. Potom  sa dá hnietiť, vtedy je ako kvapalina, ale aj voda je kvapalina. No a kováčske mechy rozdúchavajú oheň, aby sme ten kov mohli hnietiť čo najľahšie, takže už máme vzduch. Určite aj preto tieto hudobné nástroje obsahujú alikvoty, čo je vlastne hudba vesmíru. Všetky hudobné nástroje, ktoré sú buď vyrobené z kovu, alebo majú kovový zvuk, obsahujú alikvotné tóny. Znamená to, že aj elektrické piano tam môžeme zaradiť, či obyčajné vzduchové zvonkohry (anglicky Windchimes). Keď som sedel v jednej čajovni, začul som zvuk istej zvonkohry a veľmi sa mi páčil. Akoby v nej bolo niečo tajomného ukryté. Bol to zvuk vesmíru?


 Súvisiace články:


 

(Prečítané 186 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.