google27eaa3905ca3fee3.html

1024px-didgeridoo_street_player-2

To by mohol byť výstižný slogan pre Didžeridu. Tento tradičný austrálsky hudobný nástroj má síce jeden tón, ale za to množstvo alikvotných tónov a hlavne, naučíte sa pri hre na ňom dýchať.

Hovorí sa, že Didgeridoo patril medzi najstaršie hudobné nástroje na svete. Či už je to pravda, alebo nie, skutočne je to nádherný hudobný nástroj. Dokonca ani ho nemusíte mať.

Keď som bol ešte malý, niekto mi dal do ruky obyčajnú plastovú rúru, že je to akoby fujara. Dotyčný na to hral s napnutými perami, ako na trúbke. Ja som sa ale pokúsil hrať s uvoľnenými perami a vtedy zaznel len jeden tón. Práve takto sa hrá na Didžeridu a stačí vám iba umelá rúra. Dokonca sa v Austrálii hovorí, že Didžeridu tam rastie. Termiti totiž do eukalyptového dreva narobia rôzne cestičky a čím viac ich je, tým je lepší tón. Tak vlastne dopomôžu k tomu, aby sme Didžeridu mohli bez problémov vyrobiť.

Niektorí hrajú na ľavej strane, či pravej strane úst. Je tu ale ešte niečo, čo sa môže javiť dosť ťažké, no dá sa to zvládnuť. Je to cirkulárny dych, pri ktorom vydychujete ústami a vdychujete nosom. Pri takomto dýchaní použijete totiž lícové svaly, aby ste vydýchli zbytok vzduchu a zároveň sa nadýchli nosom. Zvuk je aj tak unikátny.

Ukážka hry na Didžeridu:


Súvisiace články:


foto: https://en.wikipedia.org/wiki/Didgeridoo#/media/File:Didgeridoo_street_player-2.jpg


 

(Prečítané 267 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.