google27eaa3905ca3fee3.html

  – Dá sa meditovať bez akejkoľvek techniky?

Položil si skutočne veľmi dôležitú otázku, pretože meditácia ako taká vôbec nepotrebuje techniku. Tú musíme použiť len pri odstraňovaní prekážok na ceste k meditácii.

Vysvetlím vám to: meditácia je jednoduché pochopenie, bdelosť, uvedomenie. Ani jedno z troch menovaných nepatrí k žiadnym technikám. Na ceste k uvedomeniu stojí mnoho prekážok. Zhromažďovali sa po stáročia a treba ich odstrániť. Meditácia samotná to nedokáže, preto si pomáha istými technikami. Tie pripravia pôdu, vyšliapu chodníček. Tvoria však len časť cesty, etapu, nie sú meditácia. Pokiaľ ustrniete pri technikách, nič ste nepochopili.

Jiddu Krishnamurti celý život tvrdil, že žiadna meditačná technika neexistuje. Jeho slová ovplyvnili davy. Milióny ľudí dosiahli meditačný stav a verili, že nepotrebujú žiadnu techniku. Určite nemysleli na to, čo spravia s prekážkami, zátarasami. Z intelektuálneho hľadiska boli presvedčení, že techniky im vôbec netreba. Stretol som sa s blízkym nasledovníkom J. Krishnamuriho a opýtal sa: „Úplne súhlasím s tým, že nepotrebujeme nijakú techniku. Ale dosiahli ste vy alebo niekto z ľudí, ktorí počúvali J. Krishnamuriho, skutočnú meditáciu?“ Hovorí v podstate pravdu, ale má na mysli iba pozitívnu stránku tohto zážitku. Existuje však aj negatívna stránka, ktorá vyžaduje rôzne techniky. Považujem ich za nutné, pretože bez dobre pripravenej a vypletej pôdy nemôžete pestovať nádherné kvety. Ružiam nechýba burina ani staré korene. Vytrhanie planých rastlín musí predchádzať vzniku pôdy, na ktorej môžu ruže rozkvitnúť. Pýtaš sa, či sa dá meditovať bez akejkoľvek techniky. Samozrejme, inak to nejde. Nepotrebuješ vôbec žiadne techniky, pokiaľ ide o meditáciu. Ale čo urobíš s mysľou, ktorá vytvára tisícky prekážok? Techniky potrebuješ na odstránenie mysle z cesty, na vytvorenie priestoru, v ktorom sa myseľ upokojí, stíši, takmer zmizne. Potom sa meditácia dostaví sama. Nemusíš robiť vôbec nič.

Meditácia sa vo vás prirodzene ukrýva a snaží sa nájsť cestu k otvorenej oblohe, slnku a vzduchu. Ale myseľ ich obklopuje z každej strany. Všetky dvere aj okná sú zatvorené. Techniky potrebujete na otvorenie okien a dverí. Okamžite sa vám ponúkne každá hviezda a celá obloha, v plnej kráse, so všetkými západmi a východmi slnka. Bráni vám v tom iba malé okienko. Stačí kúsok stebla v oku a už nevidíte rozsiahle nebo, lebo neviete otvoriť oči. Napriek všetkej logike vám aj stebielko alebo zrnko piesku zabránia v pohľade na obrovské hviezdy či nekonečnú oblohu. Techniky nutne potrebujete na odstránenie týchto cudzích teliesok. Meditácia tvorí vašu podstatu, váš základný potenciál. Inak povedané, ide o bdelosť.

Jeden mladý otec sa prechádzal v parku, tlačil pred sebou detský kočík a zrejme ho veľmi neznepokojoval plač dieťaťa.„Upokoj sa, Albert,“ hovoril ticho. „Len pokoj, všetko bude v poriadku.“ Plač však neustával. „No tak, Albert, ovládaj sa,“ zamumlal otec. Išla okolo mladá mamička a obrátila sa na pána s kočíkom: „Musím vám zagratulovať, viete sa krásne rozprávať s bábätkom.“ Pohladkala chlapčeka po hlavičke a sladko sa mu prihovorila: „Čo ťa trápi, Albert?“ „Kdeže, volá sa Johnnie, ja som Albert,“ vykríkol otec.

Jednoducho sa snažil ostať bdelý: „Albert, musíš sa ovládať.“ Nechcel na to zabudnúť, inak by s chuťou hodil revúce dieťa do jazera! Meditácia znamená jednoducho uvoľnenú bdelosť bez vyvíjania úsilia. Nevyžaduje žiadnu techniku. Myseľ preplnená myšlienkami, snami, minulosťou a budúcnosťou nedokáže prijať prítomný okamih. Bdelosť musí existovať v prítomnom okamihu. Techniky sa zídu na pretrhnutie koreňov pútajúcich vás k minulosti, na odseknutie snov o budúcnosti a na to, aby vás udržali v prítomnosti, akoby existovala iba táto jedna chvíľa. Potom už žiadne techniky netreba.

Hymie Goldberg navštívil svojho zomierajúceho priateľa pána Cohena a požiadal ho: „Buď taký dobrý, keď sa dostaneš do neba, daj mi nejako vedieť, či tam hore hrajú bejzbal.“ Priateľ mu sľúbil, že sa s ním pokúsi nadviazať kontakt. Niekoľko dní po smrti pána Cohena zazvonil u Goldberga telefón. „Ahoj, Hymie, tu je tvoj starý priateľ.“ „Cohen? Si to vážne ty?“ čudoval sa Hymie. „Samozrejme,“ ubezpečil ho hlas z telefónu. „Mám pre teba dobrú aj zlú správu. Po prvé, bejzbal sa v nebi hrá a po druhé, budúcu nedeľu nadhadzuješ.“

Zložitý život poskytuje dostatok priestoru pre dobré aj zlé správy. Medzi dobré patrí skutočnosť, že žiadnu techniku nepotrebujete. Zlá správa znie: Bez techniky sa nikam nedostanete!

Článok je úryvok z knihy:

Osho – Cesta k upokojeniu mysle – Slávny duchovný učiteľ rozpráva o meditácii. Vysvetľuje rozdiel medzi bežným stavom mysle a stavom vedomia pri meditácii. Odpovedá na typické otázky, ktoré vznikajú, keď sa človek začne učiť meditovať. A nakoniec uvádza niekoľko originálnych meditačných postupov. Zmyslom meditácie, ako aj celého Oshovho učenia, je presvedčenie, že náš život má byť plný radostnej extázy a uvoľneného plynutia so životnou energiou.

Pôvodná cena: 7.90 EUR, Naša cena: 6.32 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.58 EURSúvisiace články:


(Prečítané 2 259 krát, 1 dnes)

Comments are closed.