google27eaa3905ca3fee3.html

SHAKTI YOGA je metódou založenou na princípe Šakti. Je to duševná sila prejavujúca sa v podobe múdrosti, lásky a radosti. Šakti je prvopočiatočná energia, dynamická sila života a tvorcu Vesmíru Šivy. Šakti a Šiva sú protikladnými aspektami Absolútna.

Shakti je sumou všetkých energií, dáva život, udržuje ho následne ho berie. Ako hovoria yogíni, celý život je jej hrou a podlieha jej.

PRANAYÁMA -“ samopociťovanie dýchacieho procesu“ je obrátením pozornosti na analyzátor čuchu a samotný dýchací proces. Jej výsledkom je prána, doplnková jemnohmotná energia.

DANA YOGA : je psychotréningom v dynamike. Zjednocuje tri prostredia do jednoty. Zmyslom Dana je transformovať “ jed na nektár“. Je to umenie posúvať svoje hranice do absolútnych výšin a rozvíjať svoju adaptabilitu.

NIDRA YOGA– je metódou ovládnutia fyzického, mentálneho a zmyslového uvoľnenia. Je umením vedomej a hlbokej relaxácie Dávanie, rozpúšťanie, uvoľnenie, odovzdávanie, v našom bežnom živote absentujú. Nidra yoga túto dysbalanciu vyrovnáva metódami relaxácie, meditácie, uvoľnenia.

Praktikovanie tohto systému je cestou podporujúcou vnútornú nekonfliktnosť, čistotu človeka nielen po fyzickej ale a aj morálnej a duševnej stránke. Oporou yogy je systém piatich prvkov ktoré tvorí živý organizmus, meridiánový systém a systém energetických uzlov, čakier na mozgovo miešnom systéme.

Nástrojom pri trénovaní je tzv. Pratjjhára, zameranie pozornosti na pocity prichádzajúce zo zmyslových analyzátorov. Výuka sa zameriava na osvojenie si umenia zapínania osobných fázových stavov. Pohyby, dýchanie, vnútorne počutie, alebo videnie je sprevádzané určitým charakterom, vnútorným nastavením. Postupne sa takto vytvárajú čisté fázy HA a TCHA tela, psychiky, emócií, fyziológie v 12 variáciách. Efektom tréningu je ozdravenie organizmu, rozšírenie jeho možností, získanie vitality, radosti zo života, schopnosti prijímať, ľahkosti v kontaktoch, a vo svojich aktivitách. Zvyšuje sa schopnosť adaptácie na záťažové situácie a odstraňuje sa vnútorná konfliktnosť v organizme. Telo, psychika, emócie a fyziológia sa dostávajú do rovnováhy. Zaoberanie sa novými vlastnosťami 5 zmyslových analyzátorov tzv. pancha pranou, umožňuje riadiť svoju fyziológiu a emocionálny stav.

Riadením bioenergetických procesov dochádza k spomaleniu procesu starnutia a nastáva omladzovanie organizmu ako celku.

Ovládnutie umenia koncentrovaného a nekoncentrovaného jestvovania dáva možnosť voliť si svoj stav v súlade s okolnosťami a riadiť svoje funkcie na základe aktuálnych potrieb. Prechodom od sprostredkovaného k priamemu poznaniu sa rozvíja nový spôsob myslenia, neseparujúci a nelineárny intelekt, ktorý uvoľňuje myseľ a zbavuje organizmus tvrdých sťahujúcich väzieb.

Eneretická Yoga sa prenáša do každodenného života. Na tréningoch praktikujúci spoznáva že skutočnou telocvičňou je miesto kde žije a jeho schopnosti sú preverované v bežnom živote. Tým získava spätnú väzbu o tom ako korektne sa zaoberá so sebou samým a do akého stupňa rozvinul svoje nové schopnosti. Na tréningoch sa učí porozumieť sebe samému a pomocou praxe dokáže meniť svoje stavy, zvíťaziť nad chorobami, rozpúšťať stres, kompenzovať tlak sociálneho prostredia. Efekt praxe jogy spoločne s praxou qikung sa postupne prenáša do oblasti zdravia, rodinných a pracovných vzťahov.


Tip na knihu:

Lucy Edge – Jóga v Indii – Vtipné rozprávanie modernej mladej ženy, ktorá sa vydá do Indie študovať jogu. Skúša kráčať exotickou duchovnou cestou, ale pritom túži po partnerovi a normálnom šťastnom živote. Na tejto knihe je zaujímavé spojenie odľahčeného, humorného prístupu a zároveň reálneho popisu rôznych duchovných škôl a ich myšlienok.

Úryvok: Ášram byl velice rušný. Žáci v bílém, s bílými tvářemi a ostříhanými vlasy pospíchali kolem. Malí chlapci v nezvyklých oblecích stáli strnule, jejich sestřičky s očima obmalovanýma uhlem a zlatými kruhy v uších skrývaly zářivé nylonové šaty v záhybech svátečního sárí matky. Amma byla všude. Její kulatá usměvavá tvář dítěte zářila z nesčetných fotografií, přívěsků na klíče a nahrávek ve stáncích se suvenýry – nevypadala na svých padesát; v dárkovém obchodě byla k dostání „vaše vlastní mantra“ a štítky s nápisem „Buď nevinný“. Byla tu i místnost, kde prodávali panenky Ammy, které vyráběli obyvatelé ášramu. Ať už byla ztvárněna jakkoli, vždycky vypadala jako ukázka dokonalého zdraví a mladistvé vitality; zářily jí oči, vlasy i pleť, široký úsměv odhaloval řady hollywoodsky dokonalých zubů. Když jsme se vrátily dolů, potkaly jsme Charlieho. Objetí proběhlo rychle – ve frontě bylo jen pár lidí. Charliemu se objetí líbilo, ale říkal, že nezaznamenal rozdíl proti objetí někoho na ulici. „A? Stalo se pak něco?“ „Ještě mi zašeptala něco do ucha – znělo to jako ‚trak, trak, trak’ – a měl jsem pocit tepla, a to bylo všechno.“ Byly jsme zklamané.

Pôvodná cena: 12.20 EUR, Naša cena: 9.76 EUR, Zľava: 20.00 %


Súvisiace články:


(Prečítané 934 krát, 1 dnes)

Comments are closed.