google27eaa3905ca3fee3.html

Jala néti je používaná jogínmi, ale aj obyčajnými ľuďmi po celom svete. Táto technika slúži na kompletné prečistenie dutín, bez potreby drsného zákroku u krčného lekára. Veľmi dobre môže slúžiť ako prvá pomoc pri upchatom nose a nádche. Ja sám si občas výplach nosa robím. Zdá sa vám to nechutné? Nechutné bolo,  keď mi krčná napchala do každej nosnej dierky 5  kovových ihlíc. Námet na horor? Rezať, píliť, sekať, trhať.. a potom tí lekári majú ešte drzosť sa nás pýtať či sa ich bojíme. : ))))) Devalon

Čo je to Jala Néti – nosná sprcha?

Na obrázku máte možnosť vidieť kupku na nosový výplach. Jej slovenský názov znie ,, tatranská nosová sprcha ,, . Sprchy sa vyrábajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Materiál z ktorého pozostávajú sa odlišuje kupku od kupky. Máme sprchy kovové, keramické,  plastové ale aj sklenené. Nech si vyberiete akúkoľvek majte na pamäti, že kupka nesmie byť nijako poškodená ( obzvlášť čo sa sklenených týka ).

Na čo Tatranská nosná sprcha slúži?

Kupka je určená na výplach nosových dutín.

Pre koho je táto metóda vhodná?

Je vhodná takmer pre každého. Pri deťoch do veku 6 rokov by som sa však o použití rozhodne poradil s niekým fundovaným. Odborníci výrazne odporúčajú aplikáciu jala néti u detí len v prítomnosti dospelej osoby.

Pre koho je táto metóda nevhodná?

Pre pacientov s infekčným ( bakteriálnym ) zápalom nosových a prínosových dutín.

Aké zdravotné problémy pomáha Jala Néti liečiť?

Néti odstraňuje z nosa všetky nečistoty, hlien a baktérie.

Pomáha zmobilizovať obranné mechanizmy organizmu proti problémom ako: senná nádcha, alergie, problémy s hornými dýchacími cestami, bolesťami hrdla a kašľom, zápalom mandlí a podobne.

Pomáha pri astme a bronchitíde uvoľnením hlienu a následným spriechodnením dýchacích ciest.

Má chladivý a upokojujúci účinok na mozog pretože odvádza preč nadbytočné teplo a to má kladný vplyv na zmiernenie bolestí hlavy, migrény, epilepsie, hystérie, depresie a úzkosti.

Pomáha zavodniť očné kanáliky a zlepšiť tak videnie a navracia očiam stratenú iskru.

Môže priniesť úzitok pri špecifických typoch ušných problémov: infekcie stredného ucha, glue ear (ehm v preklade zalepené alebo lepidlové ucho.. čiže asi mazové zátky) a tinitis.

Je veľmi nápomocná aj pri bežnej nádche a podobných problémoch súvisiacich s nosnou dutinou.

Kde môžem kupku na Jala Néti kúpiť?

Treba sa popýtať v lekárňach, alebo špecializovaných zdravotníckych predajniach. Indický názov Jala Néti je pre našich zdravotníkov španielska dedina, preto ocenia, ak im narovinu poviete, že potrebujete tatranskú nosovú sprchu :) .

Ako mám pripraviť roztok na preplach dutín?

Najprv prevarte vodu a nechajte ju dostatočne vychladnúť. Ak máme filtračnú kanvicu (Brita a pod.) tak máte o starosť menej. Ak predsa len vode nedôverujete, prevarte ju :) . Do trojdecového pohára dajte jednu lyžičku morskej soli a zalejte už vychladnutou prevarenou vodou. Poriadne roztok premiešajte, aby sa soľ úplne rozpustila a naplňte kupku.

Ako si mám správne vypláchnuť nos?

Výplach nosa je veľmi jednoduchý a nasledujúce obrázky sú najlepším návodom:

Ak predsa len neviete z toho vyjst, tu prikladám krátky návod:

Vysmrkáme si nos. Nakloníme sa nad umývadlo tak, aby bol trup v predklone – na úrovni driekou. Pozeráme sa do umývadla. Zľahka vytočíme hlavu nabok – bradu nedvíhame ani ju netlačíme na hrudník. Zúženú trysku nosovej sprchy vložíme do nosovej dierky maximálne po rozšírenie tenkej trysky – nie hlbšie. Za stáleho a výrazného dýchania ústami roztok pretečie z jednej dierky do druhej a vytečie von. Nosovú sprchu odložíme a vysmrkáme si nos tak ako na začiatku. Rovnakým postupom vyčistíme druhú nosovú dierku. Nezabudnite, že deti túto metódu môžu používať len v prítomnosti dospelej osoby.

Prípadné vdýchnutie roztoku nie je škodlivé, len trošku nepríjemné. Nemusíte sa toho vôbec báť, nič sa vám nestane. Je to o 90% menej nepríjemné ako keď si lognete vodu do nosa na plavárni. :)


Časť článku som preložil z: http://www.yoga-age.com/asanas/neti.html

Autorom tohto článku je Devalon z portálu http://eldhwen.wordpress.com t.j. jedná sa o autorský článok. Je možné ho kopírovať v nezmenenej a neupravenej podobe, pokiaľ bude k nemu pripojená celá táto poznámka vrátane aktívneho odkazu.


Tip na knihu:

Lucy Edge – Jóga v Indii – Vtipné rozprávanie modernej mladej ženy, ktorá sa vydá do Indie študovať jogu. Skúša kráčať exotickou duchovnou cestou, ale pritom túži po partnerovi a normálnom šťastnom živote. Na tejto knihe je zaujímavé spojenie odľahčeného, humorného prístupu a zároveň reálneho popisu rôznych duchovných škôl a ich myšlienok.

Úryvok: Ášram byl velice rušný. Žáci v bílém, s bílými tvářemi a ostříhanými vlasy pospíchali kolem. Malí chlapci v nezvyklých oblecích stáli strnule, jejich sestřičky s očima obmalovanýma uhlem a zlatými kruhy v uších skrývaly zářivé nylonové šaty v záhybech svátečního sárí matky. Amma byla všude. Její kulatá usměvavá tvář dítěte zářila z nesčetných fotografií, přívěsků na klíče a nahrávek ve stáncích se suvenýry – nevypadala na svých padesát; v dárkovém obchodě byla k dostání „vaše vlastní mantra“ a štítky s nápisem „Buď nevinný“. Byla tu i místnost, kde prodávali panenky Ammy, které vyráběli obyvatelé ášramu. Ať už byla ztvárněna jakkoli, vždycky vypadala jako ukázka dokonalého zdraví a mladistvé vitality; zářily jí oči, vlasy i pleť, široký úsměv odhaloval řady hollywoodsky dokonalých zubů. Když jsme se vrátily dolů, potkaly jsme Charlieho. Objetí proběhlo rychle – ve frontě bylo jen pár lidí. Charliemu se objetí líbilo, ale říkal, že nezaznamenal rozdíl proti objetí někoho na ulici. „A? Stalo se pak něco?“ „Ještě mi zašeptala něco do ucha – znělo to jako ‚trak, trak, trak’ – a měl jsem pocit tepla, a to bylo všechno.“ Byly jsme zklamané.

Pôvodná cena: 12.20 EUR, Naša cena: 9.76 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.44 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 5 590 krát, 1 dnes)

One Response to Jala Néti – nosová sprcha

  1. viliam píše:

    Ak pomáha odstraňovať baktérie zo slizníc, prečo nieje vhodná pri bakteriálnom infekte nosnej sliznice?

    Dôležité dýchať ústami. NEZADRŽIAVAŤ dych.