google27eaa3905ca3fee3.html

Yoga_at_a_GymNedávno sa ma jedna známa prekvapene opýtala : „ Ty naozaj  chodíš na jógu?“. Neváhala sa so mnou  podeliť o svoju skúsenosť a pochválila sa, že aj  ona bola nedávno  okúsiť, čo vlastne hodina jógy ponúka. Tak ako moja známa, väčšina nováčikov si pod pojmom jóga predstavuje nekončiacu meditáciu v lotosovom  sede bez aktívneho pohybu. Postupné zoznamovanie sa s jednotlivými asánami v priebehu hodiny im rúca túto predstavu a následne sú veľmi prekvapení fyzickou obtiažnosťou cvičenia. Moment prekvapenia spôsobuje aj stret zoči-voči svojmu fyzickému telu. Zrazu sme konfrontovaní so svojimi obmedzeniami  na fyzickej  úrovni a limity cez ktoré sa nedokážeme preniesť sú nielen jasne viditeľné, ale aj  citeľné. Čelíme fyzickým prekážkam vlastného tela. Na fyzickú úroveň nadväzuje vyššia úroveň- priestor našej mysle a duše. Tento priestor je plynutím  času zanesený nepotrebnými pocitmi, mylnými predstavami a rôznymi disharmóniami. Rozpoznať tieto obmedzenia je už pre nás oveľa ťažšie, pretože nie sú tak  zreteľne viditeľné ako obmedzenia na fyzickej úrovni. Skutočná hodnota jógy spočíva v nasmerovaní jednotlivca k harmónii tela a ducha.

V poslednom období často  narážam  na články, ktoré pojednávajú o získaní skvelej „kondičky“ pomocou pravidelného cvičenia jógy. Podobný spôsob prezentovania jógy vnímam ako dehonestujúci. Jóga totiž ponúka omnoho  vyššie kvality ako  zlepšenie vlastnej kondičky. Je to  jeden  zo spôsobov osobného rozvoja a sebapoznávania. A to je obohacujúce na úplne inej  úrovni ako na úrovni dosahovania lepšieho fyzického výkonu. Samotné zdolávanie asán  nás vedie aj ku  kontrole vlastného ega. Nadobudnutá fyzická kondícia nie je primárnym cieľom, skôr ju vítame ako bonus.

V posledných rokoch sme pohyb  a cvičenie príliš degradovali. Som presvedčená, že pohyb  je pre zdravie esenciálny. Pod zdravím však  rozumiem nielen fyzické zdravie, ale aj psychiku, ktorá rovnakým dielom prispieva k harmonickému stavu nášho JA. Dnešná spoločnosť považuje za ideál vyšportovaného človeka, odchovaného na umelých proteínových práškoch či priemyselne vyrábaných  vitamínoch. Môžeme však takého jedinca označiť za človeka prekypujúceho zdravím? Ak si pod zdravím predstavíme harmóniu fyzickej a psychickej stránky, tak odpoveď je skôr negatívna. Dôvodom  je absencia psychického zdravia. Absencia sebelásky a úcty k svojmu telu. Človek, ktorý nedokáže prijať sám seba takého, akým v skutočnosti je, sa častokrát potrebuje priblížiť ideálu fyzického tela v dnešnom  ponímaní. Ak vo vnútri ostáva stále rovnaký, nezmenený či bez známky napredovania, vonkajšia zmena je neúplná. Velebí viac formu, ktorú si umelo vybudoval miesto esencie, ktorá v ňom túži byť pochopenou.

Tým by som  chcela poukázať na skutočnosť, že dokonalosť formy je len polovica jedného celku. Zároveň je práca na našej „forme“ len prostriedkom k zveľaďovaniu nášho vnútra. A túto hodnotu mi ponúkla jóga. Jednotlivé asány predstavujú viac ako len cviky. Pozícia bojovníka nás učí vytrvalosti, z pozície kobry cítim  hrdosť a pozícia psa vo mne vzbudzuje pokoru. Sú to vlastnosti, ktoré si praktizovaním stále viac a viac osvojujem. Atmosféra, ktorá sa počas kolektívneho cvičenia formuje je len ťažko opísateľná. Avšak aj tá  v nás zanechá určitý otlačok.  Ja som  sa vďaka cvičeniu  jógy dostala k veľmi zaujímavej literatúre, ktorá obohatila ďalšiu stránku môjho Ja. Samotné cvičenie otvára cestu k mnohým tranformáciam, ktorými môžeme  prejsť. Po určitom čase si uvedomujem, že som prešla rôznymi pozitívnymi zmenami. Tie si najviac uvedomujem v krízových situáciách. V situáciách, v ktorým nestrácam hlavu, pretože ťažím z trpezlivosti, ktorú som  si  v sebe vypestovala. Alebo v situáciách, kedy prijímam  a rešpektujem druhého  napriek mnohým odlišnostiam, ktoré medzi  nami sú. Kedysi by sa vo  mne spustil hnev alebo  by som zaujala útočnú reakciu, avšak postupne dokážem tieto emócie dostať pod kontrolu . Dostávam sa do  pozície, z ktorej si uvedomujem kontrolu nad svojim životom  a nad všetkými jeho elementmi – zdravie, emócie, fyzická aj  psychická stránka.

Žiaľ, ako  býva zvykom, najviac si tieto nadobudnuté vlastnosti ceníme keď sme vystavení skúške. Ale vtedy sme už sebe samým pevnou oporou  a veríme vo svoje schopnosti  viac ako  kedykoľvek  predtým. Mojou skúškou bolo ochorenie v podobe cysty, ktoré som zvládla bez operačného zákroku hoci mi ho odborníci odporúčali priam ako nevyhnutnosť. Ak by som v správnom  čase nemala toľko odvahy a trpezlivosti, dnes by som  bola závislejšou od systému ako  kedykoľvek  predtým. Závislosť od farmaceutického priemyslu je jednou z najhorších  závislostí. Držím Vám palce aby ste sa mu čo najviac vyhýbali . Možno práve jóga Vám pomôže udržať si túto bezpečnú vzdialenosť. A zároveň Vám ukáže cestu, na ktorej  budete mať bližšie k sebe samému.


Súvisiace články:


Tip vydavateľstva Eugenika:

Gita Suini – Jóga a tajemství dlouhověkosti – Príručka predstavuje jogové pozície zvané ásany (názorne ilustrované), rozdelené na súbory pre začiatočníkov a pokročilých. Okrem toho uvádza aj dve varianty rozcvičky a cvičenie špeciálne vhodné pre ženy. Cvičenie ásan síce nedokáže vrátiť čas a priniesť ľuďom stratenú mladosť, ale dokáže starnutie aspoň trochu zastaviť a spomaliť.

Úryvok: Místo aby se člověk zahleděl do svého nitra a uvědomil si, jaké bohatství mu nabízejí zkušenosti získané během uplynulých let (moudrost, laskavost, pochopení a soucit), často propadne panice a začne žít v neustálém stresu kvůli vnějším změnám, ke kterým v jeho organismu dochází. Ve skutečnosti je však mládí pouze jednou z etap lidského života a touto etapou život zdaleka nekončí. Tím spíš, že procesu stárnutí podléhá všechno na světě. Musíme si uvědomit (a hlavně vnitřně přijmout), že stárnout je přirozené, že taková je prostě příroda. Samozřejmě že z této skutečnosti nemusíme být právě nadšení, ale nemá smysl se jí jakýmkoli způsobem bránit. Vůbec nejsmutnější je vidět ženy středního věku, které se snaží vypadat jako děvčata v pubertě. Pro nás ženy je velmi důležité to, abychom si svou odvěkou touhy být přitažlivé nepletly s urputným bojem proti tomu, aby v našem organismu docházelo ke změnám. Jóga pomáhá k tomu, abychom přijali sami sebe takové, jací jsme, vyrovnali se s nepříjemnými pocity a vrátili svému nitru harmonii a svému tělu zdraví. Je to duchovní nauka seberozvíjení a seberealizace, která člověku pomáhá pochopit, jak může rozvíjet své vnitřní předpoklady pro bohatý a mnohostranný život.

Pôvodná cena: 8.60 EUR, Naša cena: 7.31 EUR, Zľava: 15.00 %, Ušetríte: 1.29 EUR


(Prečítané 2 589 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.