google27eaa3905ca3fee3.html

Našu existenciu možno rozdeliť pre účel pochopenia na: hlava, srdce a bytie (inak v nej žiaden rozdiel nie je, pretože je celkom). Intelekt je funkciou hlavy, inštinkt funkciou tela a intuícia funkciou srdca a za touto trojicou sa nachádza naše bytie. Hlava len premýšľa a preto nikdy nedôjde k žiadnemu záveru. Možno si už mnohí z vás všimli, že riešenia problémov a nápady k vám prídu až potom, čo vypnete hlavu. Ak však toto urobíme, neprídu k nám iba riešenia atď., ale má na nás dosah aj niečo vyššie – či my siahame vyššie? Osho píše, že vyššia skutočnosť môže preniknúť do nižšej, ale nižšia skutočnosť nemôže preniknúť do vyššej. Intuícia môže teda preniknúť do intelektu, lebo je vyššia, ale intelekt nemôže preniknúť do intuície. Pokiaľ smerujeme do vyššej skutočnosti, musíme odhodiť nižší svet. Po prečítaní celého článku pochopíte, že intelekt musí intuícii uvoľniť cestu.

Telo sa na intelekt nemôže spoľahnúť, pretože telo musí žiť. Práve preto sú všetky základné telesné funkcie v rukách inštinktu – napríklad dýchanie, tlkot srdca, trávenie. Telo má vlastnú múdrosť, ale keby sa o telo musel starať intelekt, život by nebol možný. Niekedy by sme mohli zabudnúť dýchať, ale keďže toto vykonáva inštinkt, nás k tomu nie je treba. Aj keby sme boli v kóme, naše telo by fungovalo ďalej. Príroda zverila teda základné telesné funkcie inštinktu a aby mal náš život zmysel, darovala existencia srdcu intuíciu. Z našej intuície pramenia všetky možnosti umenia, estetiky, lásky, priateľstva – všetky formy tvorivosti sú intuitívne.

Intelekt je našou najpovrchnejšou časťou, slúži svetskému životu a všetky vzdelávacie systémy sú techniky, ako sa srdcu vyhnúť. Srdce nevie nič o logike, pretože má odlišné fungovanie – intuíciu. Ľudia srdca – maliari, básnici, hudobníci atď. tvoria krásu, ale do spoločnosti, ktorá je usporiadaná hlavou sa nehodia. Srdce bolo teda poprené a poprenie srdca predstavuje podľa Osha popretie ženy, pretože pokiaľ nie je prijaté srdce, nemôže byť prijatá ani žena . Žena je srdce a muž hlava. Pokiaľ nebude mať srdce rovnakú príležitosť k rastu ako hlava, nemôže žena dosiahnuť oslobodenie. Intelekt (hlava) sa stal pánom celej bytosti mnohých ľudí a to spôsobilo problémy. Intelekt je však služobník, nie pán!

Inštinkt vzala príroda do vlastných rúk a kedykoľvek inštinktu prekážame, vytvárame úchylky. Toto robia náboženstvá, pretože prekážajú telu, pričom telo je nevinné a ak ho prijmeme, pomôže nám to. Pomôže to srdcu a inteligencii, pretože ich výživa pochádza z tela. Ak sú hlava, srdce a telo (intelekt, intuícia a inštinkt) v harmónii, potom je jednoduchšie nájsť naše bytie. Ak sú však v konflikte, mrháme našim životom.

„Múdry človek vytvára harmóniu medzi hlavou, srdcom a telom. V tomto súlade dochádza k odhaleniu zdroja vášho života, samotného stredu, duše“.

Inštinkt náleží našej zvieracej minulosti, pretože kým sme dorazili k ľudstvu, prešli sme všetkými živočíšnymi druhmi. Inštinkt je fyzický a je založený na miliónoch rokov skúseností, je neomylný, nerobí chyby a robí v nás zázraky, ktorých si často ani nie sme vedomí. Vedci hovoria, že to, čo pre nás robí inštinkt, ešte nie sme schopný napodobniť. Keby chcela veda robiť prácu jediného ľudského tela, potrebovala by podľa Osha továrňu s rozlohou 2,5 km štvorcových a aj napriek tomu by nebola neomylná. Inštinkt však pracuje dokonale.

Intelekt je ľudský a je našou prítomnosťou, pretože mnoho ľudí funguje skrz intelekt. Intelekt je slepý, žije prostredníctvom predsudkov a nie je spravodlivý.

Intuícia otvára dvere cez meditáciu, ktorá predstavuje klopanie na jej dvere. Intuícia je pripravená, nevyvíja sa, zdedili sme ju počas existencie a je to naše vedomie, bytie.

„Intuícia je existenčná. Inštinkt je prirodzený. Intelekt je len tápaním v tme“.

Intelekt robí zo všetkého problém a nepozná riešenie. Inštinkt nikdy problémy nevytvára a nepotrebuje riešenie, pretože funguje prirodzene. Intuícia je riešením, nemá žiadne problémy. Jediným problémom je intelekt, ktorý nemá riešenie.

Inštinktu by sme mali umožniť uvoľnene plávať a za žiadnych okolností ho nenarušujme intelektom. Intelekt by mal byť použitý pre otvorenie intuície. Aby však intuícia prevzala náš život, musí jej intelekt uvoľniť cestu. Pokiaľ sa budeme na všetko pozerať hlavou a logikou, nedáme možnosť prejaviť sa intuícii.

Intuícia vzniká v našej bytosti. Vedie nás k nesmrteľnosti, prináša zmysel, jas, radosť, ticho, pokoj a tajomstvo existencie.

Považujete inštinkt  za niečo zlé? Potom vám možno pomôže Oshov výrok:

„Prijatie vášho inštinktívneho života s absolútnou radosťou a bez akejkoľvek viny vám pomôže otvoriť dvere intuície – nie sú totiž iné, líši sa iba ich úroveň“.

Text je z knihy:

Osho – Intuice – Veľmi dôležitým nástrojom, ktorý sme my ľudia dostali do vienku, je intuícia. Intuícia predstavuje \“partnerku\“ intelektu, lebo nám sprostredkuje informácie na celkom inej úrovni než rozum, ale aj než emócie. Dá sa povedať, že intuícia je vstupom do sveta vyššej skutočnosti, do duchovného rozmeru bytia.

Pôvodná cena: 7.90 EUR, Naša cena: 6.32 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.58 EUR


Súvisiace články:


(Prečítané 3 162 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.