google27eaa3905ca3fee3.html

DSCN5963

V Bratislave v Petržalke funguje už vyše 20 rokov predajňa kníh Eugenika. Na rozdiel od kníhkupectiev v Košiciach a Bystrici, ktoré sme navštívili minulý, resp. predminulý týždeň a ktoré sú situované v krásnych historických budovách, sa tá petržalská nachádza v moderných priestoroch, čomu zodpovedá aj jej naladenie. Je to tu svetlejšie, priestrannejšie, prehľadnejšie a živšie.

Nečakajte však nič z hektickej nablýskanej atmosféry veľkých nákupných centier. No hoci toto kníhkupectvo leží viac-menej na bratislavskej periférii, nemá núdzu o zákazníkov, ktorí tu nachádzajú akési útočisko práve pred svetom super-hyper-marketov.

 – Každý deň pred otvorením predajne sa snažíme všetko zabezpečiť a pripraviť tak, aby sa tu ľudia cítili dobre a radi sa sem vracali.  A to sa netýka iba špeciálnej ponuky tovaru, ale aj príjemného prostredia, vhodného na nakupovanie i oddych, ktoré u nás dotvára nevtieravá hudba a vôňa, hovorí vedúca predajne Monika Jančíková.

– V ponuke máme okrem kníh široký výber doplnkového tovaru takmer z celého sveta, minerály a polodrahokamy, čaje, hudbu, masážne oleje a mnoho ďalšieho, všetko za veľmi dobré ceny. Vždy prinášame niečo nové. Snažíme sa vychádzať v ústrety zákazníkom, pretože naši zákazníci sú pre nás veľkou Inšpiráciou. Čo teda možno znie ako nejaká reklamná fráza, ale pre nás je to proste fakt.

Pani Monika mala vlastnú predajňu a čajovňu Bardo v centre Bratislavy, ale pred desiatimi rokmi zakotvila v Eugenike: – Je to ako keď sa v noci otočíte na druhý bok, všetko pokračovalo ďalej ako v peknom, naplnenom sne. Ja ako predavačka môžem povedať, že ma najviac o obchode naučili práve zákazníci. Vidieť spokojného zákazníka je odmenou, a naopak nespokojného veľkou inšpiráciou pre lepšiu zmenu. Kontakt so zákazníkmi je u nás dosť osobný, takže mi nie sú ľahostajné ani ich otázky a problémy, s ktorými sem často prídu a potrebujú sa poradiť, porozprávať o nich.

DSCN5955

V rámci predajne je možnosť objednať sa aj na „veštenie“, alebo trochu inak povedané, „ezoterické poradenstvo“. Monika je totiž veľmi dobrá a skúsená vo výklade kariet a šéfredaktorka vydavateľstva Eugenika, Zuzana Šestáková, sa zasa roky venuje astrológii.

– S pomocou kariet sa dá odhaliť, čo je skryté, objaviť iný uhol pohľadu na svoj život alebo na situácie, ktoré sa opakujú, a tiež v nich uvidieť pravdepodobný vývoj v dohľadnej budúcnosti. Používam najmä karty Lenormand a Symbolon. Viem tomu, kto sa cez karty na niečo pýta, poradiť, vysvetliť, ako by bolo najlepšie pristupovať k danému problému, aj ako asi situáciu vidí iná osoba (v rámci vzťahových výkladov), vysvetľuje pani Monika.

Astrológia, ako sme sa ďalej dozvedeli, je vynikajúca na to, aby človek lepšie pochopil, prečo sa v jeho živote dejú určité veci, k čomu ho to chce priviesť, aký potenciál sa skrýva v krízach, konfliktoch alebo nejasných stavoch. Šéfredaktorka Zuzana sa tiež zameriava na vzťahy (ľúbostné aj iné) a ich rozbor s pomocou porovnávacieho a kompozitného horoskopu.

Pokiaľ ide o to, čo ľudí zaujíma najviac – teda predpovedanie budúcnosti, tam im obe dámy rady pripomínajú, že svoju realitu si sami vytvárame tým, čo vlastne naozaj chceme, ako sme naladení a ako sa na veci dívame.

DSCN5968

– Mám proste rada ľudí a ten medzipriestor medzi tvrdou realitou vonku a našou predajňou, kde sa všetko spomalí a funguje doslova v prítomnom okamihu, v ktorom sa častokrát udejú veľké zmeny. Myslím, že by malo byť samozrejmosťou predavačky komunikovať so zákazníkmi aj na mimo-verbálnej úrovni, hovorí sympatická pani Monika. Takže sa snažím ľudom empaticky poradiť vo výbere kníh a nasmerovať ich k tomu, čo by ich mohlo osloviť.  A určite to nie sú iba knihy. Čo sa týka doplnkového tovaru, som ako dieťa, nadšená zo všetkého – liečivé kamene, čaje, hrnčeky, mandaly, sošky, meditačné či ochranné predmety… všetko, čo vytvára harmóniu a dáva nám silu vyliečiť sa, „nabiť“ sa, usmievať sa, dôverovať, milovať. A moje nadšenie sa snažím šíriť aj naokolo.

– Občas  sa mi stáva, že ľudom (smutným, nešťastným, vystresovaným) kúpim niečo za svoje peniaze, nejakú drobnosť; cítim to tak v tom momente, je to spontánne, situačné. Väčšinou mi potom celí prekvapení hovoria, že sa im ešte nikdy také čosi nestalo, alebo sa mi prídu poďakovať, že im to zmenilo život, lebo v tej chvíli to bolo niečo, čo vôbec nečakali. A naopak, aj oni mne občas prinesú darčeky: doma vyrobený orgonit, alebo mi kúpia chia semienka, čokoládku…

DSCN5975

– Minulý týždeň tu bol napríklad jeden zákazník, kupoval knihy (za viac ako 140 Eur), kde sa núkala výhodná zľava. Povedal však, že nechce žiadnu zľavu. Začudovala som sa, však mu to urobí teraz, keď máme výhodné akciové zľavy, rozdiel aj 30 Eur! Ale on aj naďalej odmietal, že on sem nechodí kvôli zľavám, že chce podporiť Eugeniku a nech mu „sľúbime“, že nezatvoríme a ešte dlho vydržíme na trhu. 🙂

– Čo sa týka mojich záujmov, pokračuje pani Monika, je to budhistická filozofia, učenie, prax, ktorá, keď sa jej poctivo venuješ,  automaticky otvára dvere k všetkému ostatnému.  A keďže som zvedavý človek, tak rada objavujem a okrem toho nič a nikoho nepodceňujem.

DSCN5954

Čas, ktorý sme strávili v kníhkupectve Eugenika v Petržalke s pani Monikou, bol ozaj príjemný a inšpiratívny. Radi sem zavítame opäť. Veď tu okrem milého a šikovného personálu a harmonického prostredia človek nájde (a tu musíme súhlasiť s reklamným letákom) najširší sortiment z oblasti ezoteriky a zdravého životného štýlu na jednom mieste:

■ viac ako 3 000 titulov (knihy, karty, receptáre)
■ darčekový tovar, sošky, misy a meditačné predmety z Indie, Tibetu, Číny a Vietnamu
■ kamene, drúzy, minerály, polodrahokamy z Madagaskaru, Brazílie, Ruska a Číny
■ vonné tyčinky, vykurovadlá, vonné a masážne oleje a soli
■ bylinkové čaje, masážne pomôcky
■ predmety feng-šuej, čínske mince, amulety
■ orgonity, biorezonátory, ochranné náramky, tvarové žiariče a rušiče

a mnoho ďalšieho. Jednoznačne odporúčame navštíviť! 🙂

DSCN9759

baa4

Klikni pre zväčšenie

Článok prebratý z portálu cez-okno


Súvisiace články:


(Prečítané 314 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.