google27eaa3905ca3fee3.html

Táto kniha je súčasťou trilógie, ktorá sa zaoberá duchovným učením našich predkov, našou rodnou spiritualitou.

Viete, že mnohé zaužívané pojmy a názvy, ktoré obvykle pochádzajú z východných (indických alebo čínskych) náuk, sú v skutočnosti pôvodne slovanské?! Starí Slovania vedeli všetko to, čo aj mudrci z ďalekých exotických krajín, a pochopiteľne pre to mali vlastné pomenovanie.

Je to tak aj názvom tejto knihy: Jarga znamená joga!

Jarga je súbor cvičení, ktoré zdokonaľujú telo a zároveň sú liečivé. Mnohé z nich sa majú kombinovať s meditačnými praktikami. Podobne ako v bežne známej joge, uvedené postupy majú za cieľ uviesť do súladu telo a dušu. Skutočným cieľom cvičenia je napomáhať zdravému, spokojnému, vo všetkom naplnenému životu, a v ideálnom prípade doviesť človeka až k osvieteniu. Mimochodom, výraz „osvietenie“ má tiež pekný slovanský ekvivalent: jasna.

Autor zrozumiteľne vysvetľuje všetko, čo treba o systéme jargy vedieť. Okrem teórie tvorí podstatnú časť knihy návod na prax, čiže podrobné popisy a postupy pre konkrétne, jednotlivé cviky. Tie sa nazývajú pozície, pretože pri nich ide o to, dostať telo do určitej polohy a v nej nejaký čas zotrvať. Pri každej takejto pozícii sa uvádza aj jej účinok, zmysel, dĺžka trvania atď.

Pozície je vhodné kombinovať so správnym dýchaním (opäť paralela s východnými učeniami), pričom tu nájdete návod na niektoré naozaj zaujímavé, originálne postupy – takzvané zádrže dychu (uzávery).

Ďalšou oblasťou, ktorá je v slovanskej spiritualite dôležitá, sú zvukové či hlasové cvičenia: opakovanie alebo spievanie určitých slov, ktoré sa nazývajú živozvuky alebo živoslová. Aj zmysel tejto praktiky autor podrobne a pútavo vysvetľuje, pričom uvádza konkrétne príklady. Ako ste si už iste domysleli, jedná sa vlastne o „mantry“, ibaže na slovanský spôsob.

V jarge je tiež veľmi dôležitá meditácia či rozjímanie – prax známa vo všetkých duchovných učeniach a náboženstvách. I pri tejto téme sa stretneme so svojráznymi názvami: ladenie a dívanie sa. Čo presne to znamená, aké sú v tom rozdiely a ako sa to robí, to sa dozviete v príslušných kapitolách tejto knihy.

Niekoho možno prekvapí, že staroslovanská spiritualita pozná dokonca aj čakry. Tie sa po slovansky zovú čary. Naši predkovia – a teda aj V. Kurovskij – ich poznali dokonca viac, než je bežne známe. V knihe nájdete podrobný popis všetkých týchto čakier aj s ich charakteristikou.

Na záver dielo prepája všetky uvedené a podrobne rozobraté prvky slovanskej duchovnej metodiky a ponúka čitateľovi viaceré komplexné zostavy, ktoré sa skladajú z telesného cvičenia aj iných postupov (meditačných, hlasových, dychových…). Výsledkom je jasný, presný návod na každodennú prax, ktorá človeka postupne povedie po ceste uceleného rozvoja – telesného, duševného aj duchovného.

Viac v samotnej knihe:

304-jarga-duchovna-prax-slovanov_1475240635_mediumVladimír Kurovski – Jarga – Duchovná prax Slovanov

Jarga tvorí poslednú časť trilógie ukrajinského autora Vladimíra Kurovského. Jeho dielo sa komplexne zaoberá duchovným učením našich predkov, našej rodnej kultúry a spirituality.

„Jarga“ je súbor cvičení, ktoré nielenže zdokonaľujú telo, ale sú aj liečivé. Mnohé z nich sa tiež hodia pri meditácii. Dalo by sa povedať, že ide o čosi ako „slovanskú jogu“. Autor zrozumiteľne vysvetľuje všetko, čo treba o tomto systéme vedieť. Samozrejme, že okrem teórie tvorí podstatnú časť knihy aj návod na prax, čiže podrobné popisy a postupy pre konkrétne cvičenia. Tieto špeciálne cviky je vhodné kombinovať so správnym dýchaním. Ďalšou oblasťou, ktorá je v slovanskej spiritualite dôležitá, sú zvukové či hlasové cvičenia, čiže opakovanie alebo spievanie určitých slov, ktoré sa nazývajú „živozvuky“ alebo „živoslová“. V jarge je veľmi dôležitá aj meditácia či rozjímanie – prax známa azda vo všetkých duchovných učeniach a náboženstvách. Systém jargy pracuje aj s čakrami a pozná ich dokonca viac, než je bežne známe z inej literatúry. Zoznam všetkých týchto čakier aj s ich charakteristikou sa v knihe pochopiteľne nachádza.

Na záver dielo spája dokopy všetky uvedené a podrobne rozobraté prvky slovanskej duchovnej metodiky a ponúka čitateľom viaceré komplexné zostavy, ktoré obsahujú tak telesné cvičenie, ako aj meditačné a iné postupy. Výsledkom je tak jasný, presný návod na každodennú prax, ktorá človeka postupne vedie po ceste uceleného rozvoja – telesného, duševného aj duchovného.

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR


Súvisiace články:


foto: http://www.slavorum.org/


(Prečítané 807 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.