google27eaa3905ca3fee3.html

Ľudia odjakživa radi počúvali alebo čítali o rôznych dobrodružstvách, cestách do neznámych krajín a nevšedných zážitkoch odvážlivcov či hrdinov.

Ani dnes to nie je iné, hoci vďaka moderným médiám máme často aj z neznámych oblastí pomerne dôverný pocit, a tiež ubúda nezmapovaných miest na svete. O to zaujímavejšie a nostalgickejšie môže byť začítať sa do pozoruhodných skutočných príbehov z dávnejších čias a opisov toho, čo bolo vtedy nevídané a neslýchané.

To, o čom sa píše v tejto knihe (a jej pokračovaniach), sa udialo na prelome 19. a 20. storočia. Na druhej strane, nájdu sa tu aj mnohé nadčasové myšlienky, ktoré sú stále vysoko aktuálne a ktoré rieši väčšina ľudí, keď sa vydá na duchovnú cestu.

V roku 1894 sa skupina 11 vedcov-výskumníkov zo Západu – Spalding medzi nimi – vydala do Indie a Tibetu, aby sa tam oboznámili s povestnou spiritualitou. Ich cesta viedla od pouličných fakírov a veštcov k zasvätencom, ktorí ovládali jogu, astrológiu, rôzne zázračné liečiteľské metódy, jasnovidectvo a podobne, až napokon dosiahli vrchol: údajne sa skontaktovali s „Veľkými majstrami Himalájí“, ktorí sú nesmrteľní. To vlastne dalo vznik súčasnej populárnej ezoterickej viere v takzvaných Nanebovzatých majstrov. 

Baird Spalding pôvodne pracoval ako banský inžinier v Spojených štátoch. Zomrel v roku 1953; rok jeho narodenia je sporný, rovnako ako jeho pôvod (buď bol rodený Američan, alebo sa narodil v Anglicku a do USA emigroval).

Prvú knihu o svojich zážitkoch a poznatkoch vydal v roku 1924 (u nás prvýkrát vydaná až teraz – Eugenikou, v českom preklade, pod názvom Cesta na Východ). Neskôr nasledovali ďalšie tri, a po jeho smrti ešte jedna, ktorú jeho vydavateľ zostavil z rôznych Spaldingových článkov (tiež ich postupne vydá v češtine Eugenika, pod názvom Život a učení mistrů Východu).

Z hlavných myšlienok týchto kníh je zaujímavá tá, že najvyšší možný ľudský stav, to, čo býva pokladané za osvietenie, je „Kristovo vedomie“, čiže to, čo predstavoval Ježiš Kristus; svetlo Božie. Buddha potom predstavuje cestu či spôsob, ako sa k tomuto osvieteniu dopracovať.

Knihy Bairda Spaldinga rozhodne patria k ezoterickej klasike. Veríme, že sú nielen veľmi zaujímavé a historicky hodnotné, ale tiež plné trvalej a cennej inšpirácie.

Knihu nájdete v našom eshope:

Baird Spalding – Cesta na Východ – Ztracená historie života a učení mistrů Dálného východu

Profesor Baird Spalding a jeho kolegovia vedci z Európy a Ameriky v tejto knihe objavujú duchovné učenie a praktiky Ázie. Cesta osudu ich vedie od pouličných fakírov a veštcov k ozajstným majstrom jogy, astrológie, liečiteľstva a jasnovidectva.

Aj keď sa jedná o popis udalostí z prelomu 19. a 20. storočia, nájdu sa tu duchovné pravdy, ktoré sú stále vysoko aktuálne a ktoré rieši väčšina ľudí, ktorí sa vydávajú na takzvanú duchovnú cestu.

Kniha patrí k ezoterickej klasike. Veríme, že je nielen veľmi zaujímavá, ale aj plná trvalej a cennej inšpirácie.

Pôvodná cena: 9.20 EUR, Naša cena: 8.28 EUR, Zľava: 10.00 %


(Prečítané 155 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.