google27eaa3905ca3fee3.html

Knihy sú jedným z najbežnejších darčekov, aké si ľudia dávajú na Vianoce, a bolo tomu tak oddávna – o to viac v minulosti, kedy boli knihy drahšie a vzácnejšie, aj menej zatienené konkurenciou kopy všelijakých iných žiadúcich vecí. (Napríklad ešte pre moju mamu bývala knižka tým najkrajším darčekom a v puberte viedla s nemajetnými rodičmi spory o predplatné kníh z edície svetovej poézie…)

Dnes v tej záplave všetkého možného, ale aj v záplave až prehnaného množstva kníh najrôznejších žánrov môže byť ťažké vybrať nejaký vhodný titul. Najmä keď aj na určitú konkrétnu, špecifickú tému je tých kníh naozaj požehnane, často jedna krajšia ako druhá už na pohľad. Človek by potom najradšej kúpil rovno dve-tri, alebo aj päť, naraz. Treba sa však krotiť a vybrať rozumne. Lenže ako? Čím sa pritom riadiť, aké kritériá zvoliť?

Základom je samozrejme téma. Akú tému chcete cez knihu riešiť (teda nie vy, ale ten, komu mienite knihu dať)? Čo je pre plánovaného čitateľa aktuálny problém? Toto nemusí byť také ľahké, ako to na prvý pohľad vyzerá – niekedy totiž môže byť daná téma príliš citlivá a darovanie knihy o nej nevhodné, aj keby ste mali tie najlepšie a naozaj úprimné úmysly. (Napríklad darovať tučnému človeku návod, ako si poradiť s obezitou či závislosťou na jedle, aj keď viete, že sa už dlho snaží schudnúť, alebo narcistickému kamarátovi, ktorému nevydrží žiadny vzťah, psychologickú štúdiu – čo ako vynikajúcu – o alarmujúcom náraste narcizmu a narcistických porúch osobnosti v súčasnosti…) Nie každý je pripravený na sebareflexiu a zmenu myslenia. Preto môže byť niekedy lepšie skúsiť nájsť niečo, čo človeka privedie k jadru problému šikovnou okľukou a inšpiruje ho nenápadne. Knihy sú tu síce na to, aby nás poúčali, ale väčšina ľudí nemá záujem dať sa poúčať, aj keby to (z pohľadu nášho ega) potrebovali ako soľ.

Dôležité je, aby to, čo sa v knihe uvádza, čitateľa nezdeptalo. Mnohé knihy obsahujú rôzne štatistiky či výsledky prieskumov, alebo rôzne diagnostiky, ktoré môžu byť zaujímavé aj pravdivé, ale ich reálny prínos je dosť pochybný, pretože človek sa potom cíti akurát tak zaškatuľkovaný v rámci nejakého svojho problému. Okrem toho, na čo je dobré zistiť, do akej miery sme vlastne „poškodení“, chorí, ohrození…? Ak má byť výsledkom len znechutenie, strach, obavy, prípadne „oprávnený“ dôvod ešte viac nadávať a sťažovať sa na X vecí vo svete, v ktorom žijeme, potom určite nejde o „dobrú“ knihu, ktorá má naopak pomôcť cítiť sa na tomto svete a vo svojom tele o čosi lepšie, spokojnejšie, zaujímavejšie.

Vyberte teda knihu, ktorá inšpiruje a povzbudzuje. Knihu, ktorá je láskavá (nie však gýčovito dojímavá), súcitná a v ideálnom prípade aj vtipná (humor je dobrý vždy). Knihu, ktorá vedomie čitateľa rozšíri, nie zúži. Knihu, ktorá vzbudí chuť žiť, nie chuť zahrabať sa pod čiernu zem. Knihu, ktorá ukazuje svet a iných ľudí v ohromujúcej kráse a fascinujúcej rozmanitosti, nie takú, po prečítaní ktorej by ste najradšej zlikvidovali všetkých a všetko okrem maličkého výseku, v ktorom sa cítite byť bezpeční. Knihu, ktorá vás nadchne pre život tu a teraz, nie takú, ktorá vás takmer rozplače od žiaľu nad tým, prečo nežijete v úplne inej dobe alebo na úplne inom mieste.

Správna kniha môže zmeniť život! To je naše heslo, a ja to naozaj tak. Samozrejme, je tu slovko môže. Jasné, že nestačí len si niečo prečítať. Nové informácie alebo pochopenia treba začať uvádzať do praxe, a to dôsledne. Ale dozvedieť sa určité veci je zvyčajne prvým krokom. A na to knihy slúžia.

My v Eugenike budeme samozrejme veľmi radi, ak si vyberiete niečo práve z tých našich!


3 Novinky a zároveň tipy vydavateľstva Eugenika

na skvelý darček:


Séria kratších textov s Oshovými vzácnymi myšlienkami a radami účinne a úderne prebúdza ľudského ducha. Formou otázok a odpovedí sa sa tu rozoberajú hlavne tieto témy: ako žiť úplne slobodne a nenechať sa obmedzovať zaužívanými názormi, zvykmi, hodnotami a tradíciami.

+

Táto slávna a v istom zmysle záhadná séria kníh veľmi ovplyvnila duchovné pochody ľudstva. V roku 1894 Spalding v spoločnosti jedenástich nadšencov odcestoval na archeologickú expedíciu na Ďaleký východ, kde sa stretol s podivuhodnými majstrami, ktorí mu dokázali vysvetliť východnú múdrosť kresťanskými pojmami. Najdôležitějšie v jeho rozprávaní je hlboké učenie majstrov o Bohu, vesmíre, človeku, zmysle ľudského života a poslaní.

+

Pohlavné orgány a ich súvislosť s psychikou a zdravím človeka. Táto ojedinelá knižná séria mimoriadne obľúbeného ruského autora vysvetľuje vzťah medzi oblasťou pôsobenia sakrálnej – krížovej čakry a konkrétnymi chorobami, ktoré sa môžu v tejto oblasti vyskytnúť. Druhá časť obsahuje 27 mandál a k nim priradených mantier, zameraných na liečenie ťažkostí súvisiacich s oblasťou sakrálnej čakry. Tieto mandaly si môžete vyfarbiť a pri tejto tvorivej činnosti sa ponoriť do meditatívneho stavu, ktorý je hlboko liečivý.foto: https://pixabay.com/


(Prečítané 177 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.