google27eaa3905ca3fee3.html

Strach je veľká a častá téma mnohých sedení. Každý máme z niečoho strach a každý má svoj spôsob ako mu čeliť a prekonávať ho. Nie každý strach je uvedomený. Niekto ho maskuje, iný ho ignoruje, kým sa dá. Ak naše bežné postupy zlyhajú, pretože sú nefunkčné a strachov je viac a viac, náš svet sa rúca. Vtedy sme ochotnejší pripustiť si ho. Niekedy sa musí udiať niečo výnimočné, aby sme pochopili, že problém nie sú ľudia okolo nás, málo príležitostí, príliš náročné okolnosti, ale MÔJ strach! Čo všetko sa musí stať, aby sme pochopili, že riešiť veci máme u seba a nie v okolí pekne ilustruje príbeh Ivany.

Ivana má 37 rokov je ambiciózna, pekná a múdra žena. Vždy upravená, vie sa správať, má svoj štýl a je dokonca finančne nezávislá. A predsa prišla do poradne. Kde bol teda problém? Bola možno iba trochu náročná, keďže si nevedela nájsť vhodného partnera? Nie! Aj napriek svojej dokonalosti, vo vnútri zívala prázdnota z nenaplnenia a strach. Strach z mužov, z blízkosti, z odovzdania sa. Ivana počas svojej kariéry vystriedala niekoľko mužov. Nie je to typ promiskuitnej nešťastnice, ktorá vyhľadáva krátkodobé uspokojenie a dožaduje sa povrchných lichôtok na posilnenie sebavedomia. Vzťahy berie seriózne. Dokonca sa ani nerúti z jedného do druhého, čiže strach zo samoty nie je jej hlavná téma. Prechodové obdobia trávi v práci. Posledné štyri vzťahy boli ako cez kopirák. Sama Ivana musela pripustiť, že to asi nebude náhoda. Keď kandidát prešiel náročným výberovým sitom, začalo sa to idylou. Obdobie zamilovanosti a pozitívneho zrkadlenia však pomerne rýchlo striedali problémy. Najčastejšie neschopnosť sa dohodnúť na spoločnom programe, odlišnosť záujmov a predstáv o fungovaní vo vzťahu. Drobné nedorozumenia a postupné ochladzovanie vo vzťahu predchádzali rozchody, vždy po niečo vyše roku, max. dvoch.

Keď sa jej bývalí začali „prejavovať“, Ivanu to natoľko rozčuľovalo, sklamávalo a znepokojovalo, že nebola ochotná viac pestovať takýto nenaplnený a ničím podnetný vzťah bez budúcnosti. Mala jasnú predstavu, čo je, a čo už nie je prípustné. Bolo jedno, či to bol Janko či Ferko, ich správanie a reakcie boli po uplynutí doby zamilovanosti veľmi podobné. Pre Ivanu neprípustné.

Na otázku, čo očakáva Ivana od partnera nastalo dlhé ticho. Nie je to jednoduchá otázka, ak si človek na ňu chce naozaj úprimne odpovedať. Pretože môže vyplávať na povrch  skutočná príčina „omylov“. Ivane partneri nezapadli do jej perfektnej mozajky, vytŕčali, dráždili a iritovali. Láska nie je o milovaní druhého pre niečo, ale napriek všetkému. Do života si priťahujeme to, čo práve potrebujeme na to, aby sme sa mohli posunúť, pochopiť a rásť. Ak budeme bojovať, vynucovať si niečo a tvrdohlavo trvať na svojom, len ťažko bude náš vzťah uspokojivý. Nemá to totiž nič spoločné s láskou, je to čistý egoizmus a násilie prameniace zo strachu. Ivana prešla analýzou, pri ktorej si uvedomila, že jej strach spočíva v odhalení sa. Navonok dokonalá Ivana má strach byť sama sebou, bojí sa obyčajnosti a priemernosti. Chce mať všetko pod kontrolou, dokonca aj svoje city a vzťah. Spolieha sa na rozum, logiku, rácio.

Lenže Ivana má aj iné potreby, tie však ostávajú nenaplnené, pretože ich ani nepozná. Popiera ich a racionalizuje si svoj vnútorný konflikt. Žije akoby za záclonou a bezradne dupe a vylieva si zlosť v rozpadajúcich sa vzťahoch na nechápavých mužoch, čo ju obdivujú. Strach z odovzdania sa a blízkosti ruinuje každý jej intímny vzťah, pretože neumožňuje rozvíjať ho. Pravda o tom, že to čo predstierame nie sme my, ohrozuje sebaobraz a iluzijnú predstavu o sebe. Strach z odhalenia núti unikať, keď je treba, tak aj za cenu pálenia mostov.

Čo s kritickým posudzovaním okolia a svojich partnerov?

V prvom rade Ivana potrebovala priajať seba takú, aká v skutočnosti je. Vnímanie partnerových nedostatkov s negatívnym emočným doprovodom a neschopnosť tolerovať odlišnosť, býva zrkadlením neprijatia a netolerancie samého seba.

Neprijatie a netolerancia seba pramení z našej minulosti, z tráum a z kompenzačných mechanizmov, ktoré udržujú falošný sebaobraz.

Ivanina prirodzenosť nebola v detstve prijatá a pochopená, tak sa nenaučila milovať sa taká, aká je. Strach ju v podstate len chránil, kým dozrela, zosilnela, aby prekonala  strach z obsahu, ktorý sa skrýval pod ním. Často to býva zraňujúca skúsenosť či traumy z detstva, ktoré si treba uvedomiť a emočne spracovať.

Ivanu prijímali a mali radi, len keď bola dobrá, nerobila hanbu a prejavovali jej lásku a obdiv, keď bola v niečom úspešná a mohli sa ňou popýšiť. Z tejto skúsenosti pramenili presvedčenia, ktoré ovládli jej život. Verila, že bude hodná lásky, keď bude úspešná a perfektná.

Ivana potrebovala veľa vnútornej sily a odvahy, aby obetovala svoj dokonalý imidž, ktorý ju chránil samu pred sebou. Nezmenila sa zo sedenia na sedenie, ale je na dobrej ceste, robí pokroky. Prestáva hrať divadielko a schovávať sa za masku nezraniteľnej železnej lady, čo má vo všetkom jasno. Otvára srdce a dovolí mužovi milovať ju takú aká je. Pôvodný strach prekonáva láska, pocit blízkosti a vnútorné naplnenie. Láska je ako svetlo pre dušu, ktorá chce pookriať a dovtedy nám bude komplikovať život a zápasiť s našim egom, kým to nepochopíme a nedovolíme jej vojsť naplno do nášho života. Strach pramení z ega – z našej predstavy o sebe, nie z našej skutočnej podstaty.

Zmena nastane, keď zmeníme myslenie a prestaneme sa klamať. Zbaviť sa sebaklamu vyžaduje sebapoznanie, uvedomenie si seba, svojej jedinečnosti, svojich pocitov a toho, kam nás to ťahá.

Ivana postupne prekonáva strach a teší sa z poznávania seba. Randí s mladším mužom a vychutnáva si to. Správa sa spontánne a všetko, čo ju na ňom „vytočí“ a vyvoláva silné emócie analyzuje a spoznáva tak samu seba. Dnes už vie, že to nie je len o ňom, ale hlavne o nej. Ivana pochopila, že spoznávať sa vo vzťahoch býva príjemnejšie, ako v nich bojovať o svoju pravdu. Každý vzťah nám umožňuje sa spoznať sa, pochopiť sa a rásť.

Radka Jašková


Tip na knihu:

Anatolij Někrasov – Umění milovat – Obľúbený autor prináša duchovné a psychologické poznatky, ktoré môže vo svoj prospech využiť doslova každý z nás. Skúma medziľudské vzťahy aj lásku – muža a ženu, vzťah k deťom a rodičom dokonca aj lásku k vlasti a národu. Taktiež sa zaoberá aj tým, čo sa deje s človekom po smrti a ako čo najlepšie zvládnuť odchod blízkej osoby. Kniha je napísaná na základe bohatej osobnej skúsenosti a rozsiahlej psychologickej praxe autora a skutočne pomôže vyhnúť sa mnohým problémom a nájsť riešenie rôznych životných úloh.

Pôvodná cena: 8.90 EUR, Naša cena: 7.12 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.78 EUR


Súvisiace články:


(Prečítané 1 612 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.