Žiarlivosť – Párová terapia
Skutočná hlboká láska dvoch ľudí je o blízkosti, pochopení, empatii, tolerancii a zdielaní. Žiarlivosť nevypovedá o tom, ako kto koho ľúbi, ale ako je kto vnútorne neistý, závislý, či neprimerane pripútaný na partnerovi. Žiarlivosť je o neporozumení si a neprimeraných očakávaniach od vzťahu a partnera. Každý, kto nežije vo vzťahu, kde je skutočná láska, do určitej miery žiarli.
Závan žiarlivosti vo forme miernych pochybností, uvedomení si, že mi na tom druhom skutočne záleží je iné, ako utkvelé predstavy, podozrievavosť a domýšľavosť, ktorá vedie k devastácii vzťahu. Ak vzťah sužuje žiarlivosť jedného alebo oboch z partnerov, je častou témou a zdrojom napätia vo vzťahu, môže poukazovať aj na celkom iný problém, tak ako v príbehu Sofie a Eugena.
Seriózna Sofia a bezstarostný Eugen tvoria pár už päť rokov. Každý vníma ich spoločný problém z iného uhľa, rozdielne ho pomenovávajú a z pochopiteľných dôvodov ho celkom inak interpretujú. V jednom sa však zhodnú – problémom je žiarlivosť.
Sofia je frustrovaná, má pocity viny za nevhodné správanie, strach, že ju partner opustí a trápi ju, že je žiarlivá. Eugena vníma ako bezstarostného sukničkára. Napriek tomu, očakáva, že sa zmení. Pravdepodobne nevedomo prehliada tento fakt, možno len dúfa, že to tak nie je.
Eugenovi prekáža Sofiin nátlak a žiarlenie, prehnané scény a v poslednom čase neustále napätie medzi nimi. Eugen považuje svoje správanie za „normálne“, Sofiine žiarlenie a scény za „nenormálne“. Má v tom jasno.
Raz to bolo podozrievanie, že kolegyňa po Eugenovi „ide“ a on sa s ňou zabáva a s nadšením komunikuje často aj o iných veciach ako pracovných. Inokedy to bola scéna na narodeninovej párty, vyšetrovanie po ukončení telefonátu, či výčitky kde sa zdržal a s kým bol.
Preberali sme jednotlivé konfliktné situácie, ich pocity, myšlienkové pochody a ich reakcie niekoľko sedení. Snahou bolo porozumieť, čo sa deje v každom z nich. Mali záujem otvorene o svojich pocitoch a ponútkach hovoriť a uvedomiť si, čo to v druhom vyvoláva. Vzájomné pochopenie znižuje napätie vo vzťahu.
Na čo sme prišli?
Eugen sa nevedomky správa k druhým ženám príliš láskavo, teší ho ich záujem a patrične si ho vychutnáva. Lichotí mu to, sýti si tým mužské ego. Robí tak nie len vtedy, keď je bez Sofie, ale aj na spoločenských akciách, kde sú spolu. Keď je v prítomnosti obdivujúcich dám, čas mu beží inak, rýchlejšie, zabúda na prítomnosť Sofie. Čo samozrejme Sofia veľmi intenzívne a citlivo vníma. Hnevá ju to a snaží sa zabaviť inak. Počiatočné znepokojivé pocity potláča a verí, že s tým Eugen prestane. Dúfa, že sa k nej v dohľadnej dobe príde. Jej tiež čas beží akosi inak, pre zmenu pomalšie. Teší sa, že ju tiež obdarí svojou pozornosťou, úsmevom a milým slovom. On však PROVOKUJE ďalej, podľa Sofie neberie na ňu ohľad, správa sa nepatrične, čo ju ponižuje. Frustrácia sa stupňuje, vrie to v nej, podráždenosť sa mení na hnev a ten na nekontrolovateľnú zúrivosť… už sa hlási žiarlivosť. Sofia sa mení na fúriu, ktorá ide robiť poriadky, aby vyventilovala stupňujúce pocity úzkosti, hnevu, závisti a zúfalstva.
Pri analýze sa ukázalo, že podobné pocity mala Sofia už v minulosti. Rivalita z detstva s mladšou sestrou, ktorá si vedela šikovnejšie pritiahnuť pozornosť. Urobiť na otca lepší dojem, získať si záujem, naladiť sa na neho a opantať ho. Žmurkajúca „bábika“ diskvalifikovala Sofiiu, v ktorej sa pomaly rodil pocit menejcennosti. Sklamaním sa uzatvárala a potlačovala nenávistné pocity voči mladšej sestre a tiež k otcovi. Rovnako ako kedysi, aj dnes cíti vinu, nepatričnosť a hanbu za svoje agresívne myšlienky a správanie. Zároveň pociťuje bezmocnosť, smútok a nespravodlivosť. Narcistický hnev a bolesť pripomínajú prázdne miesto v jej srdci. Márne hľadá človeka, vzťah, činnosť, vec, ktorá by zaplnila prázdnotu. Rozpadajúci sa vzťah odhaľuje jej vzťah k sebe samej, jej podstatu a to, čo má nespracované. Môžno Sofia nie je jediná, ktorá sa drží nefunkčného vzťahu zubami nechtami. Radšej konflikty s partnerom ako prázdnota, bolesť a utrpenie. Byť v tom sám a niesť toto bremeno nie je ľahké, ale celkom iste nám dáva príležitosť byť silnejšími, uprimnejšími a celistvejšími bytosťami. Volili by ste pokrivkávajúci sebaklam alebo pravdu?
Za žiarlivosťou býva závisť, porovnávanie sa a rivalita. Sofia sa cíti menejcenná a nemilovaná. Akoby si pozornosťou Eugena potvrdzovala sebahodnotu. Keď nemá jeho pozornosť, cíti podráždenosť, nespokojnosť, sklamanie a zášť. Čo sa stalo?
Sofia žila v ilúzii, že vzťah vyrieši jej problém – prázdnotu, sebahodnotu a naplní jej zmysel života. Ilúzia narazila na krutú realitu. Eugen je slobodný, vníma aj iné ženy a nie je tu na to, aby robil presne to, čo si Sofia zmyslí. Nie je možné dlhodobo úspešne využívať druhého. Prichádza sklamanie a hnev. Ilúzia sa postupne vytráca, mizne. Rozprávka a sebaklam sa rozpadajú pred očami a objavuje sa Sofiina doteraz neprejavená časť – podľa Junga TIEŇ. Prevalila sa úzkosť, strach, poníženie, neistota a ješitnosť. Ale aj závisť, hnev a nenávisť, túžba sa pomstiť a ničiť – súpera, patrnera, vzťah aj seba… Z kadiaľ táto ničivá a neovládateľná sila prichádza? Kto háda, že z nevedomia, bude mať pravdepodobne pravdu, aspoň podľa analytických teórii.
V partnerovi Sofiine nezmyselné správanie vzbudzuje skôr odpor, než pocit viny a pozornosť, o ktoré sa prejavmi žiarlivosti pôvodne Sofia snažila.
Žiarlivosť vyvoláva nepochopenie. Eugen výčitky a scény považuje za neopodstatnené, prehnané. Nechápe ako a čím k situácii prispel. Ospravedlňuje a bagatelizuje svoje často provokatívne správanie. Keď Sofia prechádza od scén, kriku a otvorenej agresivity, k úniku, uzatvoreniu a ochladnutiu, Eugen má zo seba zlý pocit – pocit viny. Kde je pocit viny, tam je priestor na manipuláciu. Eugen pocity viny prijíma nerád, preto ich v zápätí otáča späť na Sofiu, vyčíta jej, že je žiarlivá, hysterická a „nenormálna“!
Žiadanej pozornosti sa Sofii očakávanou (spontánnou) formou nedostáva, ale predsa nejakú má, hoci negatívnu. Konečne si všimol aj JU – v tomto prípade žiarlivosť poukazuje na zranené narcistické ego. Nebola potvrdená sebadôležitosť, ilúzia o sebe dostáva vážne trhliny. A to bolí.
Ako to pokračovalo
Niekoľko týždňov pracovali na uvedomení si svojho podielu na vzniknutých problémoch, prevzatí zodpovednosti za svoje správanie a pochopenie seba. Často sa snažíme pochopiť druhého, ale nechápeme a nevnímame seba, čiže len ťažko budeme schopní pochopiť druhých.
Na čo poukazovala žiarlivosť?
Na nenaplnené potreby a zanedbanú komunikáciu vo vzťahu. Len ťažko môže druhý vytušiť, čo očakávame vo vzťahu, čo nás má nasycovať, čo nám má prinášať a umožňovať. Sofia očakáva od vzťahu viac, než sa jej dostáva. Nechce na Eugena tlačiť – zatiaľ nemá odvahu konfrontovať Eugena s tým, čo skutočne chce. Je si trochu neistá a tak je aspoň tolerantná.
Eugen má celkom iné potreby ako Sofia. Nevedia sa tu a teraz so svojimi potrebami stretnúť. Eugenovi v podstate nič nechýba, má čo práve potrebuje, len Sofiina žiarlivosť je akosi navyše. Eugen nechce o Sofiu prísť, no zároveň jej nevie – nechce ponúknuť, čo potrebuje ona. Necíti to tak.
Hrať je lepšie s otvorenými kartami.
Ignoráciou svojich potrieb a nevyjadrovaním svojich skutočných pocitov si komplikujeme život.
Eugen si prišiel na to, že potrebuje viac slobody, voľnosti a postaviť si sebavedomie na niečom inom, nie na záujme a obdive cudzích žien. Trochu ho to samého prekvapilo..
Sofia naopak túži po rodine, zázemí a deťoch. Prijala by radšej zrelšieho muža, ktorý je ochotný vzdať sa bujarého spoločenského života a usadiť sa. S úľavou objavuje svoje doteraz nevypovedané potreby.
Otázka je, či si títo partneri budú vedieť navzájom uspokojiť potreby a urobiť zdravé kompromisy, kedže ich očakávania a smerovanie nie sú momentálne v súlade. To, či je medzi nimi skutočná láska, ktorá im umožní prekonať rozdielnosti a nájsť spoločné šťastie ukáže budúcnosť.
Zmeniť nemôžeme druhého, len sami seba a na to potrebujem silný motív. Ak človek vie na čom je, nemusí blúdiť v ilúziách a čakať zázrak, ktorý pochopiteľne neprichádza. Prečo sa Sofia skôr nezamyslela nad svojimi potrebami a túžbami? Nepoznala ich, možno len tušila, nebola si vedomá, čo sa v nej deje. Svoje pocity nevedomo prekrývala a potlačovala. Mala strach. Ťahalo ju to do vzťahu, nevnímala však, že si nenašla vhodného partnera, ktorý má iné potreby a priority. O ktorých teraz hovorí celkom otvorene, bez strachu.
Poznaním seba, pochopením, čo sa v nás deje a uvedomením si, nad čím vieme mať moc a nad čím nie, nám rastie sebaúcta, sebavedomie a rozhodnosť pri našich krokoch. Vieme, čo chceme a aké máme k dispozícii prostriedky.
Žiarlivosť sa rozplynie, keď pochopíme, že od partnera očakávame to, čo si máme poskytnúť v prvom rade sami.
Radka Jašková
*
Tip na knihu:
Osho – O lásce – Láska obohacuje každého – Inšpiratívne a odvážne myšlienky o tom, čo je to láska a ako málo vedia ľudia skutočne milovať. Osho vysvetľuje, ako je už v útlom detstve deformovaná schopnosť milovať aj predstava o láske; rozpráva o súvislostiach medzi láskou a sexualitou, o milostných vzťahoch, manželstve, nezmyselnom hľadaní dokonalého muža či ženy, zamilovanosti a pocite osamelosti. Časť textu tvoria otázky a odpovede na tému partnerských vzťahov a partnerské poradenstvo.
Pôvodná cena: 9.90 EUR, Naša cena: 7.92 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.98 EUR
*
*
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Hlbinná analytická terapia, večerné terapeutické skupiny a zážitkové semináre sebapoznania. Pôsobí v Poradni zdravého životného štýlu v Bratislave. Kontakt:
radoslava.olajos@atna.sk ,
www.poradnazdravehozivotnehostylu.skKategórie