Vezmi svoj život do vlastných rúk
Porozprávam vám príbeh Lenky, ktorá sa hľadala… a nakoniec sa „našla“, objavila sebalásku a začala si vážiť každý okamih svojho života. Mám rada príbehy so šťastným koncom, a preto vám taký prinášam.
Lenku som spoznala ešte v čase, kedy chodila ako bez duše, utiahnutá a bez energie. Vyhasnutý pohľad prezrádzal jazvy na jej srdci. Žila v nenaplnenom manželstve. Muž jej ubližoval fyzicky aj psychicky. Robila pomocnú silu v sklade, hoci mala na viac. Neverila si. Dokonca sa nechala využívať a vykorisťovať nielen v práci, ale aj svojimi známymi a rodinou. Učebnicový príklad obete, chudinky, čo nechápe, že svoj život dobrovoľne pustila zo svojich rúk a teraz zúfalo žobre o milosť a zľutovanie. „Pozrite, aké to mám ťažké, neriešiteľné a ja sa tak snažím, obetujem…!“
Vedela som, že jej nepomôže postrkovanie, ale terapia realitou. Citíla som, že to zvládne sama, napriek nepriaznivej situácii, v ktorej sa nachádzala. Napriek tomu, že si zatiaľ nebola vedomá, ako prispieva k svojmu zúfalstvu, ako vyživuje svoju vnútornú obeť. Ako s hrdosťou rozpráva o krivdách, ktoré nikdy neodpustí! Ako popiera zatrpknutie a hnev… Jej hrdinstvo bolo v sebaobetovaní.
Či veríte alebo nie, Lenke sa podarilo prekročiť svoj tieň a dnes by ste ju podľa tohto popisu nespoznali.
Cesty k sebe samému sú často kľukaté. Aj Lenka vyskúšala veštice, šamanov, chodila do poradne niekoľko rokov, zúčastnila sa rôznych seminárov, so mnou sa stretla na individuálke. Robila pre seba, čo mohla. Venovala sa intenzívne sama sebe, pociťovala nespokojnosť s tým, čo sa jej v živote deje. Ako opakovane hovorila: „viem, že to môže byť všetko celkom inak…“ Verila aj pochybovala, skúšala aj hádzala flintu do žita. Prvou lastovičkou nadchádzajúcej zmeny bol deň, keď prišla nahnevaná. „Krása“, povedala som si. Ubolená žena, ktorá sa len sťažovala, podceňovala sa a ľutovala, prišla s novou energiou – „Hnevám sa!“ rázne a presvedčivo zvolala. S iskrou v oku dodala „nezaslúžim si takýto život…“ Veru, že si nezaslúži! Tešila som sa, že začína chápať a jej snaha sa vyplatila. Začala sebe samej viac rozumieť, pochopila čo svojimi postojmi a správaním vytvára.
Čo bola tá posledná kvapka, kedy si uvedomila, že takto‚ ďalej NIE?
Lenka bola na svojom mužovi (citovo) závislá, ustupovala mu, prispôsobovala sa. Robila všetko, aby sa mu zapáčila, aby v jeho očiach neklesla. Mala strach, že ju opustí, že už nikdy nenájde muža, že bude sama, opustená.
On sa k nej správal s neúctou – zrkadlil jej to, ako sa ona správala k sebe. Nerešpektoval dohody, neustále ju kritizoval. S ničím, čo Lenka robila nebol spokojný. Lenkina ochota ho dráždila. Ponižoval a ubližoval jej čím ďalej viac a viac. Bol zúrivejší a protivnejší o to viac, čím sa Lenka viac snažila prispôsobiť sa a vyhovieť mu. Svoje zotrvanie v tomto nešťastnom manželstve, kde obaja ukazovali tú najhoršiu tvár – časť seba, si vysvetľovala tým, že ho miluje a pre lásku sa treba obetovať, niečo pretrpieť.
Verila, že to ako sa k nej partner správa si zaslúži, že svojim správaním vyvoláva jeho oprávnený hnev. Bolo v poriadku, že s ňou prakticky vôbec netrávil svoj voľný čas. Potreboval si oddýchnuť, nie sa rozčuľovať s Lenkou. Lenka so strachom vyčkávala, kým príde jej manžel domov. Chcela ho potešiť a nevyvolať hádku, a preto bolo vždy navarené a upratané. Dokonca zatvárala oči pred zjavnými dôkazmi, že je jej manžel neverný. Napriek tomuto všetkému bolo pre Lenku v poriadku zotrvať v tomto vzťahu. Nebolo to uspokojivé, ale stále únosné.
Už od detstva bola zvyknutá byť za „slúžku“, ktorá ak nerobí niečo užitočné prekáža a dráždi. Nie je teda ničím prekvapivým, že pre Lenku bolo „normálne“ sa cítiť ako obeť, bez hodnoty. Svoju hodnotu si mohla odrobiť, prípadne zaslúžiť vhodným správaním.
To, čo už prišlo Lenke ako PRÍLIŠ bol telefonát od milenky jej manžela. A následná reakcia neverníka. Lenka si myslela, že milenky kontaktujú manželky len v telenovelách. Nechcela veriť vlastným ušiam, zostala v šoku. Mladá dáma oznamovala Lenke, že je jej manžel s ňou tri roky neverný. Sľuboval jej, že sa rozvedie, ale že TERAZ nemôže. Najskôr mala mať údajne zdravotné ťažkosti (v zmysle „neostáva jej veľa času“) a teraz má údajne jeho manželka psychické problémy. Určite by si siahla na život, keby ju opustil takto narýchlo, nechce jej pridávať… Má ju už len na „papieri“ a má predsa svedomie, nechce jej zbytočne ublížiť. Mladú dámu zaujímalo, aká je pravda, pretože sa jej to celé už nezdá. Prestáva sa jej to páčiť, má podozrenie, že jej milenec ju klame. Naivná dáma nemala problém rozpávať o podrobnostiach a šokovaná Lenka len počúvala. Behal jej mráz po chrbte, oblievala úzkosť a búšilo srdce. Prišlo jej zle, hučalo v jej v ušiach, svet sa jej zrútil.
Mladá dáma sa, „samozrejme v „dobrom“ len informovala…,pretože už aj tak nemá na Lenkinho manžela nervy“. Robila to vlastne z akejsi pomsty a preto, aby si overila to, že ju klamal a ťahal za nos. Ani netušila, že konečne pomohla Lenke dostať sa na pomyselné dno svojho utrpenia a poníženia. Lenka ostala ako obarená, nevedela ako ďalej, čo povie svojmu doteraz milovanému manželovi, ku ktorému začala pociťovať hnev a nenávisť. Srdce jej išlo puknúť. Keď sa konečne sklamaná Lenka odhodlala konfrontovať manžela, dočkala sa prekvapenia.
Zaujíma vás, ako reagoval neverník? Ako správny manipulátor sa potreboval zbaviť pocitu viny. Obvinil Lenku, že mu neverí a dá na reči nejakej šialenej kravy. Lenku zneistil svojou rozhodnosťou a hnevlivou reakciou. Cítila sa ešte horšie. Zostal v nej však hnev na neho a niekde tušila, že to je pravda. Keď si spätne pozrela ich spoločné spolunažívanie, mnohé jej dochádzalo. Slová o tom, že je chorá a má psychické problémy, že ju manžel už len z ľútosti toleruje a neopustí z nej vydolovali tú zdravú časť, ktorá bola odhodlaná zabojovať za svoju nezávislosť a sebahodnotu. Všetko nepríjemné a ťažké môže byť v niečom podnetné a oslobodzujúce.
Zo sebaľútosti prešla do akcie. Hnev ju mobilizoval. Lenka sa ešte intenzívnejšie vrhla do sebapoznávania. Hltala knihy osobného rozvoja, páčili sa jej, inšpirovali ju. Robila všetko s veľkým nadšením, no stále nenachádzala odvahu opustiť manžela a vieru v to, že nemusí skončiť ako pomocná sila v sklade. Jedného dňa, keď už mala pocit, že sa už vzdá, nemá význam hľadať a stále niečo riešiť, keď stratila nádej a silu ísť ďalej – pustila to.
Na druhý deň sa zobudila do nového rána, kedy jej všetko „docvaklo“. Uvedomila si, že jediný, kto má priamy vplyv na jej život, je ona. Toto zistenie ju prebralo. Rozum to vedel už dávno, tentokrát to pochopilo aj srdce – uvedomila si svoju silu a hodnotu. Zaplavila ju energia a bolo jej úplne jasné, čo má robiť. Neistota a pochybnosti sa náhle vytratili.
Začala vnímať seba, svoje potreby a rozplakala sa od radosti z nových možností, ktoré zrazu videla a cítila, keď jej došlo, že jej už nič nebráni žiť.
Minulosť a detstvo má na naše postoje, rozhodovanie a správanie určitý vplyv. Predovšetkým vtedy, kým si to neuvedomujeme, nevieme spojiť súčasné spôsoby myslenia, správania a prežívania s tým, na čo sme zvyknutí a deje sa nám to aj teraz.
Pravdepodobne neexistuje všeobecný návod, rady ani postupy, ktoré by fungovali u všetkých. Jedno je však spoločné a tým je uvedomenie si toho, že to, čo sa nám v živote deje, nie je náhoda a máme na to určitý vplyv, prebratie zodpovednosti za svoj život a objavenie zázračnej sily lásky.
Lásky najskôr k sebe a sebaúcty. To je to najsilnejšie a najkrajšie, čo môžeme v sebe objaviť.
Lenka hľadala a nakoniec našla. Našla svoju stratenú sebahodnotu a s láskou si odpustila a začala nanovo. Rozviedla sa. Pôvodné obavy vystriedala úľava, padol jej kameň zo srdca, pocítila slobodu. Lenka si dokonca našla aj novú prácu. Takú, ktorá ju baví a je v nej naozaj dobrá. Zo záľuby sa stala práca, splnil sa jej sen. Dnes je učiteľkou pilates. Žiari, lebo už vie, že má nad svojim životom moc – môže sa slobodne v každej chvíli rozhodnúť.
Viete, čo pomohlo Lenke? Nevzdala sa, kým neprišla do cieľa – kým nevzala život do svojich rúk! Lenka a mnohé ďalšie statočné ženy ma inšpirovali k vytvoreniu seminára s názvom Vezmi svoj život do vlastných rúk. Seminár je určený pre všetkých, ktorí majú pocit, že žijú v začarovanom kruhu, sú nenaplnení, bezradní, nespokojní a unavení. Pre tých, čo sa neorientujú v tom, čo sa okolo nich deje, ale tušia, že existuje cesta, len ju ešte neobjavili.
Radoslava Jašková
—
Tip na knihu:
Sonia M. Miller – Když nefunguje zákon přitažlivosti – Autorka podrobne rozoberá spôsob, akým si môžeme vytvárať to, čo chceme a po čom túžime. Celý postup zhŕňa do 4 krokov. Uvádza vysvetlenia, návody, cvičenia aj názorné príklady. Hlavnou myšlienkou knihy je, že k úspechu vedie pochopenie jemnejších aspektov, ktoré sa skrývajú za všeobecným a dosť zjednodušeným učením o zákone príťažlivosti. Myšlienky a rady Soni Miller doplnia chýbajúce kúsky skladačky a dovedú vás tam, kam sa vám možno doteraz nepodarilo dostať.
Úryvok: Existují sny, kterým trvá dlouhou dobu, než se naplní. Je tomu tak z mnoha důvodů: Možná, že musíte nejprve projít uzdravením nebo růstem, než se vaše vědomí dostane do stavu, aby dozrálo ke splnění vašeho snu. Možná se váš sen dosud neprojevil, protože vesmír koncipuje detaily pro vaše nejvyšší dobro způsobem, který nikdy nedokážete pochopit. Možná jste stále teprve u prvního kroku a ujasňujete si, co chcete. Možná nevíte, proč chcete to, co chcete. Bez ohledu na důvod může váš sen přicházet pomalu. Setkala jsem se s tímto scénářem bezpočtukrát ve svém vlastním životě i v životech druhých. Ať už je vaším snem uzdravit se, přivolat vysněný vztah nebo získat finanční svobodu, pokud se váš sen neprojevil ani po dlouhém období, není výjimečné, že pocítíte ztrátu odvahy, naděje a občas se budete cítit v depresi. Chyba, kterou lidé dělají, spočívá v tom, že si myslí, že jelikož se to dosud nestalo, tak se to nestane nikdy.
Pôvodná cena: 11.20 EUR, Naša cena: 8.96 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.24 EUR
Súvisiace články:
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Hlbinná analytická terapia, večerné terapeutické skupiny a zážitkové semináre sebapoznania. Pôsobí v Poradni zdravého životného štýlu v Bratislave. Kontakt:
radoslava.olajos@atna.sk ,
www.poradnazdravehozivotnehostylu.skKategórie