google27eaa3905ca3fee3.html

Dnes je život natoľko hektický, že aj „múdro“ sa musí mladým odovzdávať cez telefón. Možno by akosi takto mohlo vyzerať generačné mudrovanie cez telefón. Možno…

– Lenka: Čau, baby…(smutný hlas)

– Babka: Lenka, prečo si dnes taká vážna, nie je ti dobre?

– Je, ale nemám sa z čoho radovať.

– Stalo sa ti niečo?

– Nie,  veď práve to. Nijaká radostná správa, nekúpila som si žiadnu zbytočnosť. Nuda. Všetko, čo ide v telke som už videla a nikto mi neposlal SMS-ku, že chce byť iba so mnou. Z čoho sa mám tešiť???

– Z toho, že  žiješ!

– Ale babi, prestaň s tými kravinami. Je mi smutno!

– Si zamilovaná?

– Do koho? Okolo mňa samý pako. Predo mnou za mnou, všade.

– Tak sa teš, že nemáš frajera. Bol by pako.

– No, to si mi pomohla.

– Tak sa neber tak vážne. Skús si pomyslieť koľko dievčat dnes sedí a smúti. Kvôli ničomu. Veď sa z toho aj obloha zatiahne. Nezdá sa ti, že je tisíc vecí, z ktorých by si sa aj dnes mohla radovať? A keby si mala v živote nepretržitú radosť, ako by si vedela, že ju máš. Takže občas potrebuješ smútok, aby si si lepšie užila radosť. Nie? Tak sa raduj z toho, že nemáš radosť.

– Ty si asi na práškoch. Neberieš nejaké nové lieky?

– Pochop, že keď budeš prežívať, čo prežívať, užívať si smútok vedome, budeš mať dobrý pocit.

– No idem na to. To je husté. Ale, čo ak mi napadne, že je to celé blbosť?

– Kým ťa budú ovládať myšlienky a nie ty ich, nebudeš mať veľa pokoja.

– Každého predsa ovládajú myšlienky.

– Každého nie. Zrelosť znamená vedieť vedome usmerňovať svoju myseľ a to nesúvisí s vekom.

– Hm… Ľahko sa to povie…

– A ešte ľahšie urobí. Aj tú najhoršiu myšlienku môžeš otočiť úplne naopak, je to len myšlienka. Znepokojilo ťa napríklad, že ťa dnes nikto nepotreboval, nevolal, otoč to. Zavolaj niekomu a spýtaj sa, či niečo nepotrebuje? Niekomu povedz niečo veselé, presmeruješ jeho myseľ. Možností je veľa a ty  máš dosť fantázie.

– No, skúsim, či to bude fungovať…

– To funguje vždy. Ak dokážeš byť pánom nad negatívnymi myšlienkami, samy prestanú. Pamätáš sa na grécke báje? Bola to jedna z Herkulesových úloh. Pochytať rozbehané kone. Báje a mýty sú o symboloch. Lietajúce kone sú lietajúce myšlienky, pochybnosti, strach. Ak im nedovolíš vládnuť, zvíťazíš nad zlom. No pánom sa nestaneš snahou ani bojom.

– A ako?

– Nechaj ich plynúť. Ako oblaky po oblohe. To je stará budhistická múdrosť. Nechaj ľudí, udalosti, nálady, myšlienky plynúť…nech idú ako chcú a ako im je prirodzené. A ak ich nedokážeš nechať ísť, napríklad myšlienky, odíď ty. Do ticha vo svojom vnútri, ale to ťa naučím, až keď ma prídeš navštíviť.

– Babi, ty sa nezdáš! Prídem čo najskôr.

– A ešte niečo…Vieš aký je rozdiel medzi šťastným a spokojným človekom?

– Neviem, ale obidvom závidím.

– Šťastný človek je spokojný, keď má čo chce a spokojný človek je šťastný chce to čo má.

*

Tip na knihu:

Osho – O ženách – Osho odpovedá na otázky týkajúce sa týchto tém: žena-muž, feminizmus, sexualita, homosexualita, manželstvo, láska, vzťah, materstvo.

Úryvok: Pokud si uchováte ve svých očích zázrak, budete překvapeni, když zjistíte, že dokonce i bolest má svou vlastní sladkou příchuť, svůj vlastní zázrak, svou vlastní radost. Není méně úžasná než radost sama. Ale zvláštní je, že je to vždycky žena, kdo je více jako dítě, ne muž. Muž ví vždycky všechno – ale co je to vlastně vědění? Vědění je jen způsob, jak se zbavit zázraku. A je velmi jednoduchým faktem, že čím více víte, tím méně žasnete. Ženy zůstávají dětmi více, než je tomu u mužů. Je to součástí jejich krásy – jejich nevinnosti, ale ony to nevědí. To je důvodem toho, že kdykoliv ke mně přijde žena a poslouchá mě, poslouchá mě hlouběji, důvěrněji, láskyplněji. Ale když ke mně poprvé přijde muž, je velmi odolný, ostražitý, bojí se, že ho můžu ovlivnit nebo zranit, pokud jeho znalost nepodpořím. Případně je-li vychytralý, pokračuje s interpretací všeho, co bylo řečeno, vzhledem ke svým vlastním znalostem a řekne: „To všechno vím – nebylo to nic nového.“ Tohle je způsob, jak ochránit své ego, jak ochránit jeho tvrdou skořápku. A pokud se tato skořápka rozbije a vy zjistíte, že přemýšlíte jako dítě, není pro vaši existenci žádná možnost než zůstat v místě, které známe jako duši – skutečné bytí. Tohle je moje zkušenost z celého světa – že žena poslouchá a v jejích očích uvidíte záblesk zázraku.

Pôvodná cena: 4.90 EUR, Naša cena: 3.92 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 0.98 EUR

(Prečítané 853 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.